آیا سفر تحصیلی به هند ارزشمند است؟

یکی از دلایل سفرهای طولانی مدت تحصیل و کسب رتبه های بالاتر علمی است. اغلب محصلان کشورهای غربی چون ایالات متحده و کانادا را برای چنین امری انتخاب می کنند اما در آسیای خودمان هم کشورهایی وجود دارند که علاوه بر اینکه ارزانتر و دردسر کمتری دارند شرایط خوبی هم برای ادامه تحصیلات دارند یکی از این کشور ها هندوستان است.

هند با اینکه جزو جوامع بسیار پیشرفته نیست اما دانشگاه های معتبری دارد که استاید بین المللی بزرگی در آنها تدریس می کنند. در این نوشته به بررسی شرایط و مزایای تحصیل در هندوستان می پردازیم.

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که تحصیل در هند دارد ارزان بودن شهریه دانشگاه ها در این کشور است از این رو دانشجوهای بسیاری از سایر کشورها راهی هند می شوند.

شرایط تحصیلی در هندوستان

شرایط تحصیلی در هندوستان

دانستنی ها و شرایط تحصیل در هندوستان

ــ در برخی دانشگاه های هند سن و سال مهم است مثلا دوره کارشناسی حداکثر حداکثر ۲۷ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال مجاز است، اما دوره دکترا محدودیت سنی ندارد.

ــ یکی از مزیت های تحصیل در هند تعطیلات آن است. دانشجویان می توانند از ۲ ماه تعطیلات در هند استفاده کنند.

ــ پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور هند می بایست از طربق سفارت هند برای ویزای دانشجویی اقدام نماید. همچنین برای والدین دانشجویان امکان دریافت ویزای ۳ ماهه وجود دارد.

ــ دانشجو در زمان تعطیلات اجازه کار کردن ندارد. این یکی از محدودیت ها است و اگر خلاف آن ثابت شود امکان اخراج دانشجو بالا است.

ــ دانشجویان متاهل می توانند به همراه همسر خودشان در هند تنها برای دوره دکترا ویزای همراه بگیرند.

ــ حداقل مدرک مورد نیاز برای راهیابی به دانشگاه های هند مدرک دیپلم است. اغلب دانشگاه های به خصوص در رشته های پزشکی و مهندسی به علت محدودیتی که در پذیرش دانشجو دارند معدل دیپلم دبیرستان را شرط ورود قرار داده اند و دارندگان معدل های بالاتر در اولویت پذیرش هستند.

تحصیل در هند

تحصیل در هند

ــ شهرهای مهم هند عبارتند از بمبئی، دهلی، کلکته، چنای و بنگلور که در آن ها دانشگاه های بزرگی قرار دارند.

ــ مجموع دوره تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی در هندوستان معمولا مشابه ایران ۱۲ سال است و در پایان آن به دانش آموزان مدرک دیپلم دبیرستان (Intermediate Certificate) داده می شود و بعد از آن تحصیلات در دانشگاه آغاز می شود.

ــ از آنجایی که بیشتر دانشگاه ها خصوصی می باشند، و فقط از نظر استاندارد آموزشی و محتوای امتحانات زیر نظر دانشگاه های مرکزی فعالیت می کنند. زمان شروع کلاس ها بسته به مدیریت دانشگاه ها متفاوت است.

ــ با توجه به این که برای تحصیل در هند به زبان انگلیسی مسلط باشید دوره های زبان در این کشور هر سه ماه شهریه ای برابر با ۳۰۰ دلار، هر چهار ماه ۶۰۰ دلار، هر شش ماه ۱۲۵۰ دلار و هر یک سال حدود ۱۸۵۰ دلار هزینه دارد.

ــ در کشور هند شهریه دانشگاه ها برای هر ترم حداقل ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار دلار در سال است، به طور مثال هزینه تحصیل در دوره کارشناسی سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است که معمولا رشته های مهندسی بالاترین شهریه را در این کشور دارند. دوره های کارشناسی ارشد سالیانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دکترا سالیانه ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هزینه دارند.