راهنمای سفر به تور گرجستان

 

گرجستان

گرجستان

 

همانطور که میدانید سفر و گردشگری یکی از علایق بشر بوده و هست .ما در این مقاله قصد داریم شما را با کشور گرجستان آشنا کنیم. .درادامه مقاله اطلاعاتی راجع به موقعیت جغرافیایی ، جاذبه های دیدنی و نکات دیگری که در سفر به تور گرجستان به آن نیاز دارید، بیان شده است.

باکشور گرجستان بیشتر آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی کشور گرجستان

موقعیت جغرافیایی کشور گرجستان

 

موقعیت جغرافیایی ،آب و هوا و زبان

 

گرجستان یکی ازکشور های کوچک وکم جمعیت است که در دو قاره ی اروپا و آسیا قرار دارد.گرجستان در زمان باستان به نام ایبریا معروف بوده است. مساحت این کشور ۶۹۸۷۵کیلومتر مربع است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که برای مشتاقان تور گرجستان محبوبیت زیادی دارد.این کشور ازشمال با روسیه،  از خاور با جمهوری اذربایجان و از شمال با ترکیه و ارمنستان مرز مشترک دارد.اگر بخواهیم از نظر آب و هوایی این کشور را بررسی کنیم، باید بگوییم دارای آب وهوای معتدل مدیترانه ای است. ماه مارس کشور گرجستان بهترین آب وهوا را دارد، اگر قصد رفتن به تور گرجستان را دارد به نکته توجه داشته باشید.مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت میکنندکه زبان رسمی این کشور محسوب می شود و الفبای ۳۳ حرفی آن جزء ۱۴ حروف الفبا ی موجود در جهان است. ناگفته نماند پول رایج این کشور لاری است.

جاذبه های گردشگری تورگرجستان

 

این کشور دارای جاذبه های بیشماری از جمله مکان های تاریخی ، طبیعت زیبا است.بیشترین محبوبیت از نظر گردشگری در این کشور را شهرهای باتومی و تفلیس دارند .در ادامه شما را با چند مورد از این جاذبه های محبوب تور گرجستان آشنا میکنیم.

برج الفبای باتومی

برج الفبای باتومی

 

۱ – برج الفبای باتومی :

 

بنایی تاریخی با ۱۳۰ متر ارتفاع از جنس آهن که ۳۳حرف الفبای گرجی را با ایده از سلول های DNA در کنار هم قرار داده اند.و بسیار برای مردم گرجستان با ارزش است.

۲- تله کابین آرگو :

 

این تله کابین یک چشم انداز بسیار زیبا از شهر باتومی ،دریای سیاه و کوههای احاطه کننده ی آن را برای شما به نمایش میگذارد. این تله کابین در ارتفاع ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و طول مسیر آن ۲۵۸۶ متر است.

۳ – تندیس علی ونینو باتومی :

 

مجسمه ای آهنی از یک زن و مرد که در ساحل دریای سیاه ساخته شده است و تداعی کننده عشق افسانه ای رومئو و ژولیت است.

۴ – کلیسای صخره ای گرجستان :

 

این کلیسای صخره ای که به نام پلکان بهشت معروف است، درنزدیکی شهر چیاتور قرار گرفته است. این کلیسا بین قرن ششم و هفتم میلادی و بر فراز یک صخره به ارتفاع ۴۰ متری از زمین ساخته شده است.اگر به تور گرجستان سفر کردید، حتما از این کلیسای حیرت انگیز دیدن کنید.

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس

۵ – پل صلح تفلیس :

 

یکی دیگر از جاهای دیدنی تور گرجستان که گردشگران را به خود جذب میکند، پل صلح تفلیس است که قسمت قدیمی و جدید شهر تفلیس را به هم متصل کرده است . دراین پل هزاران لامپ LED با طرح ها و نورپردازی های متنوع کار شده است که این مکان را بسیار دیدنی کرده است.

شماره های اضطراری گرجستان

 

اگر شما قصد دارید به تور گرجستان بروید باید چند شماره ضروری این کشور را به خاطر بسپارید که در ادامه آنها را برای شما بیان میکنیم.
اتش نشانی ،اورژانس ،پلیس گشت :۱۱۲

واحد نجات : ۱۱۱

پیش شماره گرجستان : ۹۹۵+

کد شهر تفلیس : ۳۲

کد شهر باتومی :۴۲۲

 

غذاهای معروف گرجستان

 

یکی از جاذبه های اصلی هر کشوری آشپزی و غذاهای اصیل آن کشور است.اگر شما قصد رفتن به تور گرجستان را دارید حتما غذاهای لذیذ و منحصر بفرد این کشور را که در ادامه چند نمونه از آن را برای شما بیان نموده ایم امتحان کنید.

غذای معروف گرجستان /خاچاپوری

غذای معروف گرجستان /خاچاپوری

۱ – خاچاپوری آجارستانی :

 

یک نون شبیه نون های کشور عراق که شبیه به یک کشتی کوچک است که مسافری با طعم تخم مرغ دروسط آن قرار دارد.

۲ – آجابساندالی :

 

یک غذا مخصوص گیاه خواران است.این غذا از بادمجان ، گوجه فرنگی ،فلفل دلمه ای ،سیر و گشنیز تهیه میشود ودر بین گیاه خواران محبوبیت زیادی دارد.

غذای معروف گرجستان لوبیو/

غدای معروف گرجستان/ لوبیو

۳ – لوبیو :

 

این غذای سرد همانطور که از اسمش مشخص است ماده اصلیه آن لوبیای له شده همراه با سیر ،گردو ، پیاز و گشنیز تهیه میشود.این غذای سرد به عنوان پیش غذا سرو میشود.

۴ – خینکالی :

 

یکی از معروف ترین غذاهای گرجستان است .یک نوع خمیر که داخل آن را با گوشت و ادویه مخصوص پر میکنند .البته به این نکته توجه داشته باشید که گاهی گوشت تهیه این غذا گوشت خوک است .

قوانین گرجستان

قوانین گرجستان

جریمه ها در گرجستان

 

اگر به تور گرجستان رفتید و اجازه رانندگی در این کشور را دارید چند قانون رانندگی را در ادامه بیان کرده ایم که دانستن آنها برای شما خالی از لطف نیست.

۱ – ریختن زباله :

 

ریختن و رها کردن زباله در معابر عمومی تقریبا ۱۵۰ لاری جریمه برای شما تمام میشود پس دقت کنید.

۲ – رها کردن فیلتر سیگار :

 

رها کردن وانداختن ته مانده سیگار وفیلترش در این کشور خلاف قانو ن و۸۰ لاری جریمه دارد.

۳ – ریختن مصالح ساختمانی :

 

ریختن هرگونه مصالح بدون هماهنگی های قبلی با شهرداری ها ۲۰۰ لاری جریمه برای شخص حقیقی درپی خواهد داشت.
به این نکته توجه کنید که رعایت نکردن دوباره هر کدام از این جرایم و تکرار آن، جریمه ای دو برابر جریمه ی اولیه برای شما درنظر گرفته میشود.

سخن آخر

 

ما در این مقاله شما را با جاذبه های گردشگری تور گرجستان و غذاهای معروف و اطلاعات مهم دیگری که ممکن است در سفر به تور گرجستان نیازمند آن شوید آشنا کردیم.حال شما میتوانید ازاین مطالب استفاده کنید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.