بهترین شهر ها کانادا برای تحصیل را بشناسیم

بیشتر افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، به طور معمول کشور کانادا را انتخاب می کنند. تور کانادا یکی از پر طرفدار ترین تور هایی است که اکثرا افراد برای بازدید از سطح زندگی در کانادا و تحصیل تهیه می کنند و با توجه با شرایط برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند. همان طور که می دانید در شهر های کانادا دانشگاه های متعددی وجود دارد که انتخاب یکی از بهترین آن ها کاری بس دشوار است. لازم به ذکر است که در این کشور ۸۰ دانشگاه و ۲۴۰ کالج وجود دارد که هر سال بالای ۱۵۰۰۰۰ دانشجو از کشور های دیگر برای ادامه تحصیل می پذیرند. در ادامه ی این مطلب می خواهیم در خصوص بهترین شهر های کانادا جهت تحصیل صحبت نماییم. برای آن که بتوانیم تشخیص دهیم کدام دانشگاه مناسب است و یا اینکه کدام کشور جهت تحصیل بهتر است شاخص های بین المللی و استانداردهایی وجود دارد که با بررسی آن ها می توان تصمیم گرفت که کدام دانشگاه برای تحصیل مناسب است. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی مهم در این خصوص دریافت نمایید.

شهر های کانادا برای انتخاب دانشگاه های مناسب

همان طور که گفته شد برای آن که بتوانیم شهر و یا دانشگاهی را جز برترین های لیست قرار دهیم استاندارد ها و معیار هایی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.
شاخص اول: رتبه بندی دانشگاه
در رنکینگ های دانشگاهی عملکرد جمعی دانشگاه های یک شهر را بررسی می کنند و در سیستم رتبه بندی QS دانشگاه های جهان ثبت می کنند. شاخص استفاده شده جاذبه ی تعداد دانشگاه های تاسیس شده در شهر های بزرگ را منعکس کرده است و این امر موجب شناخت موقعیت برگزیده ی جهان می شود.
شاخص دوم: ترکیب دانشجویی
در شاخص دوم عواملی مثل ساختار دانشجویی شهری و همچنین چشم انداز های بین المللی شده است. شهر هایی که در آن دانشجو ها زندگی می کنند در زمینه ی تسهیلات مورد نیاز دانشجو ها مجهز می گردد این امر تنها به این دلیل است که تعداد دانشجو های بین المللی بیشتر است و می بایست برای پذیرایی از دانشجو ها آماده باشند.
شاخص سوم: مطلوبیت
شاخص سوم قصد انعکاس مطلوبیت کلی تمامی شهر ها را دارد. به این صورت که دانشجو ها در حالی که دنبال شهر های هیجان انگیز و مملو از فرصت ها هستند، به امنیت محلی آن شهر نیز فکر می کنند. معیار های زیادی برای انعکاس این نیازمندی ها و شرایط متنوع مورد بررسی قرار می گیرد.
شاخص چهارم: فعالیت کارفرمایان
شاخص چهارم بیان گر این است که کدام یک از کارفرمایان دنبال استخدام فراغ التحصیلان کدام شهر ها هستند. در این قسمت بر اساس نظر سنجی QS از کارفرمایان سرتاسر دنیا است که در آن از شرکت های استخدامی در خواست می شود، موسسه هایی که به نظرشان بهترین فارغ التحصیلان در بخش آن ها را دارد، مشخص نمایند.
شاخص پنجم: مقرون به صرفه بودن
شاخص پنجم به مقرون به صرفه بودن از دیدگاه دانشجویان آینده و خانواده هایشان اهمیت می دهد. برای دانستن اینکه یک شهر مقرون به صرفه است یا نه، شهریه دانشگاه و مخارج زندگی را در نظر می گیرند و از منابع مختلفی نیز دریافت می شود.
شاخص ششم: دیدگاه دانشجویان
گروه جدید که در ویرایش های سال ۲۰۱۷ اضافه شد، دیدگاه دانشجویان است که در این گروه نظر دانشجویان را درباره فرصت اشتراک تجارب تحصیلی خود در یک شهر خاص را مورد بررسی قرار می دهند.

کانادا

کانادا

برترین شهر های کانادا جهت تحصیل

مونترال

یکی از بهترین شهر ها برای تحصیل در کانادا مونترال است، جالب است بدانید که از این شهر به منظور بهترین شهر دانشجویی در جهان یاد می شود. بر اساس آن چه که در سایت QS منتشر شده است، مونترال برترین شهر جهان برای دانشجو های بین المللی است و موفق شده است که رکورد چهار ساله ی شهر پاریس را بشکند.
مونترال پایتخت فرهنگی کانادا می باشد که در آن چند فرهنگی و دو زبانه بودن رایج است و به عنوان جامعه ی هوشمند سال برگزیده شده است و عملکرد خوبی در ۶ طبقه ی ارزیابی شده برای شاخص بهترین شهرهای دانشجویی جهان مطابق با شاخص های بین المللی معرفی شده است. لازم به ذکر است که زبان رسمی این شهر فرانسه می باشد و لازمه ی مهاجرت به آن دانستن زبان فرانسه است. بهترین دانشگاه این شهر مک گیل است و به علت قرار گرفتن این دانشگاه در رتبه ی ۱۷ جهان شهر مونترال در بین ۱۰ شهر برتر جهان برای تحصیل انتخاب شده است.
آب و هوای شهر مونترال: یکی از مهم ترین موارد برای تحصیل و زندگی در هر شهری برای مهاجرین شرایط آب و هوا است. مونترال دارای هوای قاره ای و مرطوب می باشد. در تابستان دمای آن بین ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد در ماه جولای است. اکثر روز ها در تابستان مونترال بالای ۳۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. لازم به ذکر است که با تمام شدن تابستان هوای سرد هوای این شهر را سرد و خشک می کند. با شروع شدن زمستان هوای مونترال سرد و برفی و طوفانی می شود. آب و هوای یخی، با میانگین روزانه ۹- تا ۱۰٫۵- درجه سانتیگراد در ماه ژانویه می باشد.
بهترین دانشگاه های مونترال
1- Université Concordia
2- Université McGil
3- Université de Montréal
4- HEC de Montreal
5- Ecole polytechnique
6- UQAM- Universite DU Quebec a montreal
7- ETS- Ecole de technologie superieure
8- TELQ- L’université a distance de l’UQAM

اوتاوا

پس از شهر مونترال، اوتاوا در رتبه بندی ها شهری است که امتیاز بالایی دارد و به همین جهت دانشگاه های خوب و سطح زندگی مناسبی را دارا می باشد که جز برترین شهر های کانادا برای تحصیل باشد. مواردی نظیر فرهنگ دانشجو محور، محیط چند فرهنگی و دو زبانه، فرصت های کسب تجربه در بخش های دولتی و سایر بخش های این شهر نکات بی نظیری بوده است که در خصوص این شهر به دست آمده است.
آب و هوای اوتاوا: شهر اوتاوا به طور معمول آفتابی است و زمستان های سردی نیز دارد. جالب است بدانید که در این شهر نزدیک به ۱۲۰ روز در سال برف هایی عمیق تر از ۱ سانتی متر دیده می شود و در شهر تورنتو ۶۵ روز می باشد. در روز های معمولی در این شهر نزدیک به دو متر برف می باشد. نوسانات دمایی اوتاوا در بهار و پاییز بسیار بالا است. احتمال دارد یک روز هوا گرم و آفتابی باشد و روز بعد برف ببارد. ممکن است در تابستان با هوای مه آلود رو به رو شوید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

ونکوور

ونکوور در لیست برترین شهر های کانادا جهت تحصیل شناخته شده است و مورد تایید سازمان QS قرار گرفته است. همانطور که مشاهده می کنید شهرهای کانادا هر کدام را که بخواهید انتخاب کنید گزینه های مناسبی برای تحصیل هستند به طوری که مونترآل بهترین شهر دانشجویی جهان، ونکوور با سه رتبه ارتقا در رتبه ی دهم و تورنتو در رتبه ی بعد آن یعنی یازدهم قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که دو مورد از دانشگاه های ونکوور جز بهترین دانشگاه های جهان در سازمان QS قرار دارد که بالاترین رتبه از این دو دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ی ۴۵ ام جهان است و دومین دانشگاه دیگر ونکوور که در این لیست قرار گرفته است، دانشگاه سایمون فریزر (SFU) می باشد که به لطف پردیس اصلی آن که در میان منطقه ی حفاظت شده ی کوه برونبی، دقیقا در خارج شهر آن قرار گرفته است، محیط آموزشی بسیار منحصر به فرد و ویژه ای را نسبت به سایر دانشگاه های کانادا ارائه می کند.
آب و هوای ونکوور: بهتر است بدانید که آب و هوای این شهر در اقلیم اقیانوسی قرار گرفته است. در تابستان هوای این شهر گرم و خشک است ولی در دیگر ایام سال بارانی می باشد. در ماه های اکتبر و مارس باران شدت بیشتری دارد.

تورنتو

شهر تورنتو مناسب برای تحصیل در رتبه ی یازدهم QS قرار گرفته است و بعد از ونکوور در جایگاه دهم می باشد. در واقع این شهر شاخص مطلوبیت بالاترین امتیاز را نسبت به شهر های دیگر به دست آورده است که این مسئله کیفیت همه جانبه ی بالای تورنتو و موقعیت آن به عنوان یکی از مقاصد مورد تقاضا و محبوب بین دانشجویان در کل دنیا را انعکاس می دهد. هر آنچه که لازمه ی یک زندگی دانشجویی در یک شهر است را در تورنتو فراهم شده است.
آب و هوای تورنتو: تورنتو جز شهر های چهار فصل است و در آن تابستان های گرم و زمستان های سرد برقرار است. بنابراین بهترین زمان سفر به تورنتو بهار و تابستان است. در صورتی که در زمستان به تورنتو سفر می کنید باید انتظار برف و باران زیاد و همچنین دمای منفی صفر درجه را داشته باشید. دمای تورنتو در زمستان برای چند هفته بالای صفر نیز نمی رسد.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کبک

شهر کبک در مقاله های مختلف به عنوان بهشت برای دانشجویان معرفی شده است و هزینه ی تحصیل در آن نسبت به شهر های دیگر این کشور ارزان تر است و برای دانشجو های بین المللی مقرون به صرفه می باشد. در کبک ۹ دانشگاه وجود دارد که مورد از آن ها انگلیسی زبان هستند.
آب و هوای کبک: در شهر کبک می توانید ۴ فصل را پیش رو داشته باشید، در فصل بهار هوایی آرام و لطیف را شاهد خواهید بود و در پاییز هوا بسیار سرد خواهد شد. در تابستان هوای این شهر گرم و شرجی است و زمستان های طولانی و برفی را شاهد هستید. در این فصل های متناقض گاهی درجه دمای هوا به ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان و -۳۵ درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. لازم به ذکر است که برای سفر به این شهر تابستان و زمستان فصل های خوبی نیستند و بهار بهترین زمان برای سفر است.

شهریه تحصیل در کانادا

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا: میانگین شهریه برای هر سال بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک: میانگین شهریه در هر سال بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا

– گذرنامه
– عکس در اندازه عکس گذرنامه
– نامه پذیرش بدون قید و شرط
– رسید شهریه
– نامه کمک هزینه تحصیلی ( در صورتی که موجود باشد)
– هزینه مکاتبه مربوط به دانشگاه
– مدارک مالی
– مدارک علمی
– نمرات آزمون
– گواهی سابقه ی کار ( در صورتی که موجود باشد )
– گواهی پزشکی ( در صورتی که قبلا انجام شده باشد‌)