مجسمه های عاشق علی و نینو در باتومی گرجستان

تور گرجستان یکی از تور هایی است که مردمان ایرانی آن را برای سفر انتخاب می کنند. جاذبه های گردشگری زیادی در گرجستان وجود دارد که در طول سفر خود می توانید از آن ها دیدن کنید. شهر باتومی یکی از شهر های گرجستان است که گردشگران با تور گرجستان به آن سفر می کنند. دو مجسمه ی علی و نینو در کنار دریای شهر باتومی قرار دارد که به یکی از جاذبه های گردشگری باتومی تبدیل شده است. علی و نینو دو عاشق بوده اند که تمام گرجستان داستان عسق آن دو را می دانند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با مجسمه ها و داستان تاریخی این دو عاشق مطلع سازیم. با ما همراه باشید.

قصه ی عشق علی و نینو

رمانی در سال ۱۹۳۷ در دنیا انتشار یافت که قلب میلیون ها میلیون آدم را به دست آورد. این داستان غم انگیز دارای صحنه های شاد، غمناک و اشک و سرشکستگی بود که طرفداران زیادی داشت. این داستان تاریخی داستانی عاشقانه داشت. قلب های عاشق داستان مسیر های تاریخ و دوران را سپری می کند تا بتواند در کنار یکدیگر قرار گیرد.
علی و نینو در دورانی جنجالی در باکو به یکدیگر علاقه مند می شوند و از همان اول مشکلات خود را نشان می دهد. علی فردی مسلمان از کشور آذربایجان بود و نینو دختری گرجی بود که دینش مسیحیت بود. مذهب این دو فرد اجازه نمی داد این دو عاشق با هم ازدواج نمایند. زندگی علی و نینو در رنگ های خاص به صورت سمبلیک به نمایش گذاشته شده است. سرانجام این دو عاشق ناچار شدند در دوران جنگ جهانی اول و سپس انقلاب داخلیشاهد شکل گیری جمهوری آذربایجان باشند و در این راه سختی بسیار بکشند.
بیشتر اتفاق های این رمان در باکو صورت گرفته و همچنین مجسمه ی این دو شخیت در باتومی گرجستان ساخته شده است. جالب است بدانید که دو شخصیت علی و نینوی داستان مدتی را به ایران می روند و در شهر تهران زندگی می کنند.

مجسمه علی و نینو

مجسمه علی و نینو

همچنین بخوانیدکلیسای ترینیتی گرگتی در گرجستان

جادوی مجسمه ها

کسی که این دو مجسمه را خلق کرده است، موفق شده تا همه ی مشکلات علی و نینو را در مجسمه ها به صورت کامل و سمبلیک به نمایش گذاشته است. در صورتی که با تور گرجستان به شهر باتومی سفر می کنید، حتما زا مجسمه ی مشهور علی و نینو نیز دیدن نمایید. فراموش نکنید که برای اینکه تصویر و حرکت بی نظیر این مجسمه ها را ببینید باید در ساعت ۷ شب برای بازدید اقدام نمایید، چراکه مجسمه ها در ساعت ۷ شب روشن می شوند.

مجسمه علی و نینو

مجسمه علی و نینو

حرکت دو مجسمه ای که به صورت شیار مانند طراحی شده اند و با نورپردازی که درون آن ها انجام می شود، نشان دهنده داستان بین دو شخصیت را روایت می کند. وقتی که مجسمه ی علی و نینو از یکدیگر دو می شوند رنگ های سرد در نورپردازی خود را نشان می دهند و وقتی که به یکدیگر نزدیک می شوند و یا یکدیگر ادغام می شود رنگ قرمز، نماد عشق خود را نشان می دهد. این دو مجسمه آنقدر زیبا طراحی شده اند که شما را مجبور می کنند رمان اصلی علی و نینو را بخوانید. نیم ساعت زمان برای بازدید از این مجسم لازم است.
مجسمه های علی و نینو دارای ۸ متر ارتفاع است و در کنار دریای سیاه و در مجاورت پارک میراکل واقع شده است. شخصی به اسم تامار کوسیتادزه هنرمندی است که این مجسمه ها را ساخته است. جالب است بدانید که این دو مجسمه بر روی یک سکو قرار گرفته اند و در حرکتی دورانی و مارپیچ می چرخن تا به یک دیگر می رسند. از درون یکدیگر عبور می کنند و دوباره از هم دور می شوند.
قربان سعید و یوسف وزیر چمنزمینلی نویسنده های این رمان هستند. طی این داستان علی شیروانشیر از پسر های عال رتبه آذربایجان دختر بازرگان مسیحی نفت به اسم نینو کیپریانی را می بیند. علی به نینو علاقه مند می شود و داستان از این لحظه آغاز می شود.

مجسمه علی و نینو

مجسمه علی و نینو

علی، نینو را از خانواده اش خواستگاری می کند و پس از آن به دلایلی این دو عاشق از یکدیگر جدا می شوند و علی را برای پناه گرفتن به کشور ایران می فرستند. پس از این ماجرا نینو برای پیدا کردن علی به ایران سفر می کند. علی و نینو در یکی از روستا های شمال غربی کشور با یکدیگر ازدواج می کنندو ۳ سال در این روستا زندگی می کنند. ۳ سال زندگی علی و نینو همزمان با جنگ جهانی اول است. سرانجام در پایان جنگ جهانی اول و با ضعیف شدن روس ها و خروجشان از باکو، این دو عاشق به باکو بر می گردند. با این حال این برگشت تنها شروع جنگی بی نهایت طولانی در باکو و شروع حرکاتی خودجوش برای استقلال باکو و آذربایجان از روسیه به عنوان جمهوری آذربایجان بود. این دو نفر در این میدان جنگ برای چندین بار از یک دیگر جدا شده و علی در جریان جنگ کشته می شود.
جدایی و وصل دو عاشق داستان در حرکات مجسمه ها به خوبی نمایش داده شده است. مجسمه ها پس از حرکاتی مارپیچ که ده دقیقه به طول می انجامد به یکدیگر می رسند و یا یکدیگر ادغام می شوند و در آخر از یکدیگر می گذرند و سپس دور می شوند. این اتفاقات در داستان برای این دو عاشق رخ می دهد.