ايران اير، هماي پروازهاي خارجي

ايران اير نخستين شركت هواپيمايي ايراني در سال 1321 با هدف انجام پروازهاي داخلي تاسيس شد.

نام بين المللي اين شركت (هما) به معني هواپيمايي ملي ايران است كه پس از پيروزي انقلاب نيز با همين نام ماندگار شد. لوگوي شركت ايران اير(هما) توسط ادوارد زهرابيان الهام گرفته از پرنده ي حك شده بر روي ستون هاي تخت جمشيد است. پرنده اي كه سر آن هم چون عقاب، گوش هايي مانند گاو و بالهايي شبيه به اسب دارد. لوگوي بسيار زيباي شركت هما به دليل سادگي، زيبايي و رسايي در مفهوم در سال 2013 به عنوان برترين لوگوي شركت هواپيمايي جهان به جهانيان معرفي شد.

هواپيما هاي ايران اير

لوگوي استفاده شده شركت هواپيمايي ايران اير به عنوان برترين لوگو در سال 2013

در ابتدا اين شركت هواپيمايي  با نام ايران ايرويز فعاليت خود را آغاز كرد و پس از ادغام با شركت هواپيمايي ايران پارس به نام ايران اير تغيير نام داد. اگرچه در ابتدا تنها پروازهاي داخلي در اين شركت هواپيمايي صورت مي گرفت اما اكنون ايران اير به 35 شهر در ايران و 26 شهر آسيايي و اروپايي پرواز دارد.

يكي از مهم ترين پروازهاي خارجي  شركت ايران اير انتقال حجاج ايراني به كشور عربستان بوده است.

تا سال 1394 نزديك به 50 درصد از پروازهاي كشور عربستان توسط رزو بليط هاي خارجي ايران اير انجام مي گرفت. در سال 1395 با افزايش تنش ها ميان ايران و عربستان، ممنوعيت پروازها از عربستان به ايران صادر شد و پس از آن ايران اير با پذيرش 75 درصد از پروازها در سال 1396 كار انتقال حجاج را برعهده گرفت.

ممنوعيت رزرو پروازهاي خارجي ايران اير در سال 2010 از طرف اتحاديه اروپا

در دهه ي اخير با افزايش تنش ها ميان ايران با كشورهاي اروپايي و آسيايي، پروازهاي خارجي ايران اير با مشكل جدي مواجه شدند.

نمونه اي از هواپيماهاي ايران اير

نمونه اي از هواپيماهاي ايران اير

 

در سال 2010 اتحاديه اروپا از تردد بوئينگ 727و بوئينگ 747 را بر فراز آسمان اروپا به علت فرسودگي ممنوع اعلام كرد. يكي از محدوديت هاي اتحاديه اروپا نيز عدم مجوز سوخت گيري ايران اير در كشورهاي اروپايي بود. كه پس از آغاز برجام در سال 2016 بخش زيادي از تحريم ها در صنعت هوايي لغو گرديد. اعمال تحريم ها و عدم سوخت گيري در پروازهاي خارجي ايران باعث تحميل هزينه هاي  سنگين بر شركت هواپيمايي ايران اير شد و تعداد پروزاهاي اروپايي كاهش يافت.اين تحريم ها نيز باعث عدم مجوز خريداري قطعات نو از كشورهاي اروپايي و آمريكايي مي شد كه با آغاز برجام و رفع تحريم ها، ايران اير توانست با خريد ايرباس هاي 320 و 321 رزرو بليط هاي خارجي خود را با كيفيت بهتري ارائه دهد. ابتدا تنها شركت هواپيمايي هما اقدام به پروازهاي خارجي مي كرد اما با افزوده شدن شركت هاي هواپيمايي كاسپين، ماهان و كيش اير اين انحصار شكسته شد. شايد يكي از رقباي اصلي اين شركت را ماهان اير برشمرد.

هم اكنون رزرو پروازهاي خارجي ايران اير به شهرهاي اروپايي استكهلم، آمستردام، آنكارا، پاريس، رم، فرانكفورت، كلن، گوتنبرگ، لندن، مسكو، ميلان، وين و هامبورگ قابل انجام است.

هواپیماي ايران اير بر فراز آسمان

هواپیماي ايران اير بر فراز آسمان

تعداد پروازها و ساعات پرواز براي مقاصد اروپايي از پيش تعيين شده و مشخص است. به طور مثال براي رزرو بليط آلمان از تهران به مقصد فرانكفورت هفته اي سه بار و در روزهاي شنبه و دوشنبه و چهارشنبه از فرودگاه امام خميني به مقصد فرانكفورت در ساعت هفت و نيم صبح قابل انجام است، و برنامه ي برگشت نيز در روزهاي زوج و درساعت 12 شب صورت مي گيرد. معمولا زمان ساعت ها و روزهاي پرواز تغييري نمي كنند ولي بعضي مواقع به دليل پر نشدن ظرفيت صندلي ها اقدام به تغيير زمان در پرواز مي كنند. گروه هاي هتل هاي هما نيز زماني متعلق به شركت هواپيمايي هما بودند و محلي براي اسكان مسافران و زائرين به شمار مي رفتند اما  كه در سال 1391 به بخش خصوصي واگذار گرديد.

سابقه درخشان ايران اير در فراز و نشيب هاي تحريم ها و انقلاب آنان را به يكي از خوش نام ترين شركت هاي هواپيمايي ايران تبديل كرده است. به طور كلي رزرو پروازهاي خارجي ايران اير جزوه ارزان ترين پروازهاي خارجي به شمار مي روند و ايران اير مفتخر به داشتن پروزاهايي خارجي و داخلي با كيفيت بالا مي باشد.