برگزاری اولین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت

بیابان لوت، بیست و هفتمین بیابان بزرگ جهان است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این بیابان در چهلمین اجلاس میراث جهانی در استانبول به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و قرار است اولین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت به زودی برگزار شود.

بیابان لوت

دشت گندم بریان

همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت

همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در خراسان رضوی توسط دانشگاه بیرجند در اردیبهشت ماه سال 1398 به مدت 2 روز در شهر بیرجند برگزار خواهد شد. این همایش فرصتهای زیادی از جمله گردشگری را در سطح محلی، ملی و بین المللی را برای استان های مجاور آن (خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان) و کل کشور ایجاد خواهد کرد که باعث توسعه بیشتر این مناطق می شود.

موانع اداری (روشهای سنتی اخذ ویزا و کنترل های ارزی) می تواند بخش زیادی از پتانسیل رشد صنعت گردشگری را کاهش دهد. در این زمینه بخش خصوصی می تواند در تعامل با دولت در زمینه تسهیل سفر همکاری خوبی داشته باشد. گردشگری یک صنعت کاربر است که موجب بهبود وضعیت اشتغال در مقاصد گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها، حفظ منابع مالی و احیای اماکن گردشگری تاریخی و جدید می‌شود و این امر باعث درک بهتر مردم جهان از یکدیگر می شود. صنعت گردشگری پس از صنعت پتروشیمی، نفت و خودروسازی در جایگاه سوم جهان قرار دارد.

در همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت، شرکت کنندگان و علاقمندان به مناطق گردشگری ایران به ویژه کویر در محورهای مختلف این همایش، بیشتر با بیابان لوت آشنا می شوند. محورهای این همایش عبارتست از: گردشگری پایدار و توسعه اجتماعات محلی، شناسایی و ارتقای زنجیره ارزش در بخش گردشگری، گردشگری و اقتصاد محلی، جاذبه های بیابان لوت ایران، ژئوتوریسم و بیابان لوت، گردشگری ورزشی و بیابان لوت، گروههای اجتماعی خلاق و توسعه گردشگری بیابان لوت، اقامتگاههای بوم گردی و نقش آنها در توسعه گردشگری بیابان لوت، اکوتوریسم و بیابان لوت، چالش های پیش روی بهره برداری از بیابان لوت، بازارهای هدف گردشگری بیابان لوت در سطح ملی و بین المللی، برند گردشگری بیابان لوت، رقابت پذیری و گردشگری بیابان لوت، پیوندها و همجواری استان های سه گانه در توسعه گردشگری بیابان لوت.

در این همایش، برنامه های جانبی دیگری شامل برگزاری نمایشگاه های جانبی صنایع دستی و گردشگری، برگزاری تور یک روزه به بیابان لوت، برگزاری موسیقی و مراسم آیینی، برگزاري جلسه اي جداگانه با دهیاران و درخواست ھمکاري و مشارکت جهت شناسايي جاذبه ھاي گردشگري نقاط روستايي استان و فراخوان عکس و خاطره و متون ادبي در سطح استان جهت معرفي تاريخ و آداب و رسوم استان انجام خواهد شد.

گردشگری دشت لوت

اولین همایش بین المللی گردشگری دشت لوت

برگزاری این همایش باعث ایجاد فضای تبادل اطلاعات بین محققان و گردشگران داخلی با شرکت کنندگان خارجی و ارتقاء موقعیت گردشگری استان در سطح ملی و بین المللی، افزایش سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی استان و خلق برند گردشگری استان و بیابان لوت و معرفی در سطح بین المللی می شود. امیدواریم برگزاری این گونه همایش ها در معرفی هر چه بیشتر مناطق مهم گردشگری ایران به جهان نقش بسزایی را ایفا کنند.