مهم ترین نکات سفر با نوزاد

سفر با نوزادان و کودکان لذت بی نظیری دارد، لازم به ذکر است که نوزادان نیز در طول سفر بسیار سرگرم کننده هستند. بهتر است بدانید که برای سفر با کودکان باید مسائل مهمی را در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین مشکلات پدر و مادر در طول سفر نکات ایمنی سفر و نکات تغذیه ای او است. لازم به ذکر است که سفر رفتن با نوزادان چه طولانی مدت و چه کوتاه مدت به تمهیدات خاصی نیاز دارد.
همان طور که می دانید نوزادان آمادگی ابتلا به عفونت ها و بیماری های واگیردار را دارند ولی این مسئله موجب نمی شود که هیچ جایی نروید. با رعایت مراقبت های لازم در طول سفر می توانید سفر خوشی را در کنار نوزادتان تجربه کنید. در صورتی که مقصد سفر شما جایی گرم و آفتابی است باید بدانید که نمی توانید بیشتر از یک ساعت نوزادتان را در مرض آفتاب قرار دهید. پوست کوذکان نمی تواند هوای گرم و آفتاب سوزان را تحمل کند.

سفر با کودک

سفر با کودک

سفر با نوزاد

سفر رفتن با نوزاد در حالی که جذاب است، نگران کننده نیز می باشد. به طور معمول پدر و مادر جوان تجربه ی سفر با نوزادان را ندارند و برای انجام مقدمات سفر سوالاتی دارند. با ما همراه باشید تا به تمامی سوالاتتان پاسخ دهیم.

برداشتن لباس مناسب

برای فرزندتان لباس زیادی بردارید، چراکه نوزادان و کودکان به سرعت لباس های خود را کثیف می کنند و در صورتی که به اندازه ی لازم لباس برندارید ناچار می شوید که در طول سفر لباس ها را بشورید و خشک نمایید. لباس هایی که برمی دارید بهتر است نخی باشند که به سادگی تمیز شوند و لک نشوند.
حتما همراه خود لباس گرم نیز بردارید چراکه ممکن است در طول شب هوا سرد باشد. برای سفر لباس های کوتاه و یا بندی بر ندارید، سعی کنید لباس های نخی خنک ولی آستین دار بردارید.
در ساک وسایل کودکتان پتوی مسافرتی، بالش و تمامی داروهایی که فکر می کنید ممکن است لازم شود را بردارید. کلاه برای تابستان و کلاه پشمی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کرم سوختگی، پوشک، کرم مرطوب کننده و کفش بگذارید.

ملزومات راحتی او را مهیا کنید

در صورتی که سفر شما چند هفته به طول می انجامد و فرزند شما به خوابیدن علاقه دارد برای او کالسکه و آغوشی بردارید. لازم به ذکر است که نوزادان در حالت دراز کشیده احساس راحتی بیشتری می کنند و کالسکه می تواند از آ ها در مقابل آفتاب، باد و باران حفظ کند. از کالسکه می توانید به عنوان تخت برای شب نیز استفاده کنید.
درون ساک دستی کودکتان وسایلی نظیر پوشک، شیشه شیر، شیرخشک، دستمال مرطوب (برای تمیز کردن کودک)، آب جوشیده یا آب معدنی، یک دست لباس تمیز، یک دست لباس راحتی و کیسه نایلونی برای پوشک کثیف بردارید.

سفر با کودک

سفر با کودک

سفر با هواپیما

در صورتی که پزشک نوزادتان تشخیص دهد ماندن فرزندتان در هواپیما مانعی ندارد می توانید او را سوار هواپیما کنید. داخل هوای هواپیما بسیار خشک است و بهتر است هر چند وقت یکبار به او آب و یا شیر بدهید تا به دلیل خشکی هوای هواپیما دچار کم آبی بدن نشود.
به دلیل ارتفاع داخل هواپیما نوزاد شما دچار گرفتگی گوش می شود که می تواند دردناک و از طاقت او خارج باشد. برای رفع این مشکل نیز بهتر است به او شیر و یا آب بدهید. در صورتی که فرزند شما زیر ۲ سال است، او را در آغوش بگیرید و کمربند ایمنی را ببندید.

سفر با قطار

قطار نسبت به اتومبیل راحتی بیشتری دارد . اگر فرزند شما زیر سه ماه سن دارد حتما در طول روز سفر کنید و اگر بزرگ تر است بهتر است در طول شب سفر کنید. می توانید فرزند خود را روی صندلی طرف راهرو بگذارید. در صورتی که هوا سرد است حتما لباس های گرم تن او کنید. در صورتی که هوا گرم باشد نیز می توانید لباس های راحتی به او بپوشانید.

سفر با اتومبیل

بهتر است زمانی که ترافیک نباشد را برای سفر انتخاب کنید. در طول تابستان بهترین زمان برای سفر ساعت ۴ صبح است، چراکه سفر در ظهر به دلیل گرما می تواند خسته کننده باشد. در صورتی که هوا گرم باشد کولر را روشن کنید ولی اگر ماشین شما کولر ندارد با یک دستمال دست و پای او را نمناک کنید.
در صورتی که با اتوبیل سفر می کنید و هوا سرد است، حتما جوراب را از پای فرزندتان در نیاورید و در طول شب حتما پتو را روی او بکشید. لازم به ذکر است که اگر هوا گرم و آفتابی است کودکتان را در اتومبیل با شیشه های بسته تنها رها نکنید.

سفر با کودک

سفر با کودک

سفر به خارج از کشور

در صورتی که به خارج از شور سفر می کنید، نام فرزندتان را در پاسپورت خود ثبت کنید. قبل از حرکت هتل و اقامتگاه خود را رزرو نماییئ تا مجبور نباشید بچه به بغل به دنبال جایی برای اقامت باشید. فراموش نکنید که حضور فرزندتان را اعلام کنید در غیر این صورت نمی توانید تخت اضافه و یا صندلی غذا را دریافت کنید. در صورتی که به خارج از کشور سفر می کنید تغییر ساعت را در نظر بگیرید و تا جایی که می توانید کودک خود را در نور طبیعی قرار دهید تا ساعات داخلی بدنش منظم شود و پس از گذشت چند روز کودک شما به وضعیت جدید عادت می کند.