جشن سال نو میلادی در کشورهای مختلف اروپا

مهم ترین جشن ها فستیوال های سال نو میلادی، جشن کریسمس است که در هر شهر و کشوری به شیوه خاصی برپا می شود. در سرتاسر جهان مردم در این اولین دقایق ژانویه که سال میلادی تازه می شود شروع به جشن و پایکوبی میکنند و به هم هدیه می دهند درست مثل نوروز خودمان …

مردم هر کشور جشن کریسمس را با سنت ها و باورهای فرهنگی اش تلفیق کرده و در مراسمی با شکوه آنرا جشن می گیرند.

جشن سال نوی میلادی

جشن سال نوی میلادی

جشن سال نوی بریتانیایی ها
جشن سال نوی مردم بریتانیا برگرفته از فرهنگ و باورهای این ملت است. با اینکه بریتانیا همواره در حال پیسرفت و همگامسازی با جهان بوده اما در مورد این جشن اینطور نیست. در (Britain) روز اول ژانویه را جشن می گیرند یعنی همان روز اول سال مسیحی در تقویم. مردم بریتانیا این جشن را بسیار پر شور و پر از سنت و آیین برگزار می کنند. آنها خوب میدانند که با وجود مدنیته چطور سنت ها را حفظ کنند.

طبق سنت، مراسم سال نو در بریتانیا از شب سال نو یعنی شب 31 دسامبر سال قدیم، شروع می شود و تا غروب روز سال نو یعنی روز اول ژانویه ادامه دارد. در ساعت ۱۲ شب ناقوس کلیساها که به صدا در می آید آتش بازی هم شروع می شود و مردم در هر جایی که باشند همدیگر را در آغوش میکشند و سال نو را به هم تبریک میگویند. همچنین برای خانواده و دوستان نزدیک تر، هدیه، کارت تبریک، گل، کیک و شمع می فرستند.

جشن کریسمس در انگلستان
انگلیسی ها رسم جالبتری برای کریسمس دارند به این صورت که در لحظه آغاز سال همزمان با صدای زنگ کلیسا هر خانواده در پشتی خانه خود را باز می کنند تا با سال قدیم خداحافظی کنند. بعد از آن جوانی با موهای تیره که ترجیحا زیبا هم هست، از در اصلی خانه با سبدی از نمک، شمع و نان، وارد می شود. این سنت قدیمی به باور انگلیسی ها باعث خوش شانسی در سال جدید می شود: ” نان نمادی از فراوانی غذا، نمک نمادی از فراوانی پول و شمع برای گرمای بیشتر در سال نو.”

در کنار این ها هر کس باید همراه خود یک غریبه بیاورد. البته بهتر است این غریبه با موهای بلوند یا قرمز نباشد، چون معتقدند باعث بد شانسی می شود.

جشن کریسمس

جشن کریسمس

مراسم سال نو در اسکاتلند
هاگمنی (Hogmanay) نامی است که اسکاتلندی ها روی سال نو گذاشته اند. در واقع این کلمه از نام کیک بلوطی مخصوصی گرفته شده است. در شب سال نو از این کیک بلوطی بین بچه ها پخش می شود که بسیار هم خوشمزه است. در ولز (Wales) به شب سال نو “نوس گالان (Nos Galan)” و به روز اول سال جدید “دید کالان (Dydd Calan)” می گویند.

روز اول سال نو، بچه ها صبح اول وقت از خواب بیدار می شوند و در حالی که آواز های مخصوص سال نو را می خوانند به سراغ همسایه ها می روند. همسایه ها هم از روی لطف و محبت به آنها سکه، کوکی، “مینس پای (mince pie)”، سیب و خوراکی های دیگر می دهند، این برنامه تا ظهر طول می کشد.

جشن سال نو اتریشی
اتریشی ها هم روز اول ژانویه را سال نو و آغاز جشن کریسمس میدانند. در اتریش این روز را با نام (Silvesterabend) هم می شناسند که اشاره ای است به قدیس معروفی به نام ” سنت سیلوستر که داستان خودش را دارد …

دراتریش مراسم سال نو به سبک و سیاق خاصی برگزار می شود به طوری که در جای دیگری مشابهش را نخواهید دید.

سنت های مراسم سال نو اتریشی ها (Austrian) شامل آماده کردن تنگی از نوشیدنی قرمز است که با شکر و دارچین مخلوط می کنند و به ” سنت سیلوستر تقدیم می کنند. اتریشی ها مثل همه آتش بازی را در برنامه خود دارند و آنرا نشانه ای برای دور شدن نیرو های بد و انرژی های منفی گذشته می دانند.

شام شب سال نو معمولا شامل گوشت خوک است، چون فکر می کنند باعث خوش اقبالی می شود. در کنار غذای مخصوصی که از گوشت بچه خوک درست می شود، انواع خوراکی ها و مواد غذایی دیگر هم در وعده شام سال نو وجود دارد.

جشن سال نو

جشن سال نو

جشن ها و مراسم سال نو در برلین
شاید هیچ ملتی اندازه آلمانی ها برای جشن کریسمس برنامه های متنوع نداشته باشند. در بریلین پایتخت آلمام در روز آغاز سال نو جای سوزن انداختن هم نیست از بس که مردم در کوچه و بازار مشغول خوشگذرانی هستند. ژرمن ها جشن خود را در فضای باز میگیرند که در نوع خود بزرگترین مهمانی در کل دنیاست.
به جز مردم خود برلین یک میلیون نفر در این روزها به بریلن میروند تا در مراسم شرکت کنند.

جدا از این مهمانی با شکوه در دروازه براندنبرگ تقریبا همه بارها، هتل ها، رستوران ها و کلوپ ها برای سال نو مهمانی های مخصوص به خود را دارند. این جشن ها یک روز قبل از شب سال نو شروع می شوند و تا طلوع صبح روز اول سال جدید هم ادامه پیدا می کنند.

برلینی ها هم آتش بازی خود را در جشن سال نو دارند. همچنین در بخش هایی از شهر هم نوازنده ها، خواننده ها، شعبده باز ها، رقاص ها، گروه های موسیقی راک یا پاپ در حال اجراهای مختلف هستند.