عجایب طبیعی؛ رودخانه جوشان پرو

پدیده های غیر عادی بسیاری در کره خاکی ما وجود دارند که گاهی همگان را به حیرت وامیدارند. بسیاری از پدیده های عجیب که در گذشته باعث وحشت انسان بوده اند حالا به جاذبه های گردشگری بدل شده اند.

رودخانه ای اسرار آمیز در پرو وجود دارد که آب جوش در آن جریان دارد، شاید روزگاری بومیان پرو از این رودخانه هراس داشتند اما حالا جاذبه ای برای گردشگری است. این رودخانه که در جنگل های بارانی آمازون جریان دارد میتواند به راحتی حیوانات کوچک را آبپز کند. دمای آب در قسمت هاتی مختلف این رودخانه متغیر است و بین ۵۰ تا ۹۰ درجه سلسیوس است البته در قسمت هایی هم دما به نقطه جوش میرسد.

زودخانه جوشان

زودخانه جوشان

طول این رودخانه ۶/۴ کیلومتر است و آبتنی در آن به معنای خودکشی است.

در مورد این رودخانه داستان ها و افسانه های زیادی روایت می شود اما تا همین چند سال پیش دانشمندان وجود چنین رودی را انکار می کردند و معتقد بودند از لحاظ علمی چنین چیزی امکان ندارد و بیشتر شبیه به داستان های ژولورن است.

این رود جوشان در محل زندگی قبیله آشانینکا است و برای آنها مقدس! این مردمان نام رود را Shanay-timpishka به معنای «رودخانه ای که با گرمای خورشید به جوش می آید» گذاشته اند.

معمولا هر جایی که در آن پدیده ای عجیب وجود دارد افسانه ای باستانی هم در مورد آن روایت می شود و افسانه این رود جوشان هم از این قرار است؛
به گفته افسانه های باستانی، این آب گرم توسط یک مار بزرگ به نان یاکوماما (به معنی مادر آب ها) ایجاد شده و جالب است که یک سنگ بزرگی هم که به شکل سر مار است در بالای رودخانه قرار دارد که از نظر مردم بومی درستی این افسانه را تایید می کند.

سالها این رود برای مردمان دیگر سرزمین ها تنها افسانه بود و دانشمندان و زمین شناسان هم وجود چنین چیزی را باور نداشتند تا اینکه در ساب ۲۰۱۱ همه چیز تغییر کرد. در این سال یک زمین شناس به نام «آندرس روزو» با شنیدن افسانه مربوط به این رود یک سفر ماجراجویی را برای یافتن آن آغاز می کند.

رودخانه اسرار آمیز پرو

رودخانه اسرار آمیز پرو

پس از تلاش فراوان و به کمک افراد بومی آمازون آندرس این رودخانه را میابد و کتابی درباره این رودخانه جوشان نوشت و در آن گفت که این رودخانه دقیقا شبیه سونا است و با گذاشتن دستش در داخل آب در عرض چند ثانیه دستش دچار سوختگی چند درجه شده است. او در این کتاب همچین گزارش هایی با جزئیات دقیق درباره حیواناتی داد که به طور اتفاقی در داخل این رودخانه افتاده بودند: «اولین جایی که خیلی سریع می سوزد چشم ها است. آب حیوانات را با خود می برد، آن ها تلاش می کنند تا شنا کنند اما گوشت آن ها به دلیل داغی آب تا استخوان می سوزد، برای همین قدرت آن ها رفته رفته کم می شود تا اینکه در نهایت به درجه ای می رسد که آب وارد دهان شان می شود و از درون هم می سوزند.»