معرفی پل بندرگاه سیدنی در استرالیا

شهر زیبای سیدنی نماد اصلی کشور استرالیا است و سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های گردشگری آن به استرالیا سفر می کنند. پل فلزی بندرگاه یکی از اصلی ترین جاذبه های سیدنی است که پنجمین پل قوسی در جهان به حساب می آید. در ادامه ی این مطلب قصد داریم ویژگی های این پل را به شما عزیزان معرفی نماییم.

پل بندرگاه سیدنی

بندرگاه سیدنی و یا هاربر بریج در ردیف پل های فلزی قرار گرفته است و از تکه های بزرگ فولاد ساخته شده است. عرض این پل ۴۹ متر است و به پنجمین پل قوسی جهان معروف است. ساخت این پل از سال ۱۹۲۳ شروع شد و قرار بر این بود که حومه شمال سیدنی به منطقه ی تجاری شهر وصل شود.
در سال ۱۹۱۶ فردی به اسم دکتر جان برد فیلد طرحی کلی برای ساختن این پل مطرح کرد ولی به علت وقوع جنگ جهانی اول ساخت این پل با تاخیر انجام شد. به همین ترتیب از سال ۱۹۲۳ مراحل ساخت این پل به وسیله ی دکتر جان بردفیلد و شرکتی بریتانیایی شروع شد و پس از گذشت ۱۰ سال و در تاریخ ۱۹ مارس ۱۹۳۲ با حضور وزیر وقت (ژاک لانک)، شهردار سیدنی و دیگر مسئولان محلی این پل افتتاح شد و به و بهره برداری رسید.

پل بندرگاه سیدنی

پل بندرگاه سیدنی

پیش از افتتاح پل برای آنکه مطمئن شوند این پل استحکام کافی را دارد یا خیر، ۹۶ لوکوموتیو را روی آن قرار دادند و پس از آنکه مطمئئن شوند این پل محکم است آن را افتتاح کردند. جالب است بدانید که تا سال ۱۹۶۷ این پل عنوان بلند ترین سازه ی شهر را از آن خود کرده بود. پس از گذشت مدتی در تاریخ ۱۵ نوامبر ۱۹۳۱ پل باویون در ایالات متحده آمریکا افتتاح شد که طول آن ۷۰۰ میلی متر از پل بندرگاه سیدنی بلند تر است.
روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار خودرو از روی این پل ۱۴۹ متری با عرض ۴۹ متر عبور می کنند. حداکثر ارتفاع پل اسکله سیدنی ۱۳۴ متر، فاصله سطح تا سطح آب دقیقا ۴۹ متر و طول دهانه قوس اصلی آن ۵۰۳ متر می باشد. لازم به ذکر است که این پل هر سال یکبار رنگ آمیزی می شود و نزدیک به ۲۷۲۰۰۰ لیتر رنگ برای رنگ آمیزی کامل این سازه نیاز است.
راه های متعددی برای رسیدن به این سازه وجود دارد که یکی از مورد پسند ترین راه ها bridge climb است که فرصتی بی نظیر برای رسیدن به بالای پل است. این امکان از سال ۱۹۹۸ برای گردشگران مهیا شده است و هزینه ی آن به زمان صعود بستگی دارد. در صورتی که از ارتفاع نمی ترسید و در سلامت کامل قرار دارید بهتر است bridge climb را تجربه نمایید. برای رسیدن به بالاترین نقطه باید ۱۳۳۲ پله را طی کنید و در ازای بازدید و صعود از این پل به شما یک مدرک صعود از پل و کلاهی با آرم bridge climb نیز اهدا خواهد شد.