راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت!

آنهایی که اهل سفر و طبیعت گردی هستند امکان اینکه با گرگ مواجه شوند برای آنها بالاست. گرگ حیوانی درنده و وحشی است با این وجود همیشه برای انسان خطرناک نیست. گرگ ها با هوشتر از آن چیزی هستند که تصورش می رود و خوب میدانند برای شکار به چه موجودی حمله کنند. در صورتی به انسان حمله می کنند که واقعا در شرایط سختی باشند.

توجه داشته باشید!
گرگ با قصد خوردن حمله میکند و به هیچ وجه در صورت مواجهه با گرگ آنرا دست کم نگیرید چون برای بقایش از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود!

مقابله با گرگ

مقابله با گرگ

اگر در طبیعت با گرگ یا گله از گرگ ها مواجه شدید آیا راهکاری به ذهنتان میرسد؟ به فرار فکر نکنید چون گرگ ها خیلی سریعتر از شما می دوند پس راهکار عاقلانه ای نیست.

قبل از گرگها اقدام کنید

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و هست و این در مورد گرگ ها هم صدق می کند. بهتر است از همان بدو ورود به طبیعت تمهیداتی بیاندیشید که اصلا با گرگ مواجه نشوید تا مجبور به مقابله با آنها نشوید.

از ورود به مناطقی که احتمال وجود گرگ در آنها بالاست خود داری کنید هر چه باشد شما وارد قلمرو گرگ شده اید و او حق دارد از خودش دفاع کند. بهتر است قبل از چادر زدن و اتراق خوب اطراف را بگردید و ردپاها را روی زمین دنبال کنید تا متوجه شوید در قلمرو چه حیواناتی هستید. گاهی شنیدن صدای زوزه گرگ به معنای اعلام جنگ و فراخوانی تمام گله است پس بهتر است سریع از محل دور شوید.

آتشی بزرگ و پر دود برپا کنید

گرگها حس بویایی بسیار قوی دارند و بوها را از فاصله ۵ کیلومتری حس می کنند. اما اگر آتشی پر دود برپا کنید حساب کار دستشان می آید و میفهمند که با انسان طرف هستند و تقریبا فکر شکار از سرشان بیرون می رود. توجه داشته باشید که آتشتان به آنقدر بزرگ و عیر حرفه ای نباشد که به جان طبیعت بیوفتد.

شما هم قلمرو خود را مشخص کنید

گرگها با زوزه کشیدن قلمرو خود را مشخص می کنند شما هم می توانید این کار را با سرو صدا انجام دهید. سعی کنید فریاد های قوی بکشید که از شما حساب ببرند.

هیچ گاه در میان زوزه گرگ سر و صدا نکنید. گاهی گرگ های تنها برای پیدا کردن گروهشان، زوزه می کشند. اگر در این هنگام شما سر و صدا کنید در حقیقت گرگ را به سمت خود کشیده اید.

گرگ

گرگ

با خود ابزارهایی همانند ترقه کپسولی، چندین ترقه سیگاری یا سوت مخصوص دور کردن سگ سانان به همراه داشته باشید. با این وسایل به راحتی گرگ ها را از محل اتراق و کمپ خود دور می کنید.

رویارویی با گرگ

اگر تمام موارد پیشگیرانه را رعایت کردید و باز گرگ به سمت شما آمد و قصد حمله داشت، بهتر است سریع به موضع قدرت خود برگردید. روبروی گرگ به گونه ای بایستید که بسیار بزرگتر از قبل به نظر بیایید. به چشمان گرگ زل بزنید و از خود صداهای بلند و خشن تولید کنید.

حتی بهتر است که داد بزنید. دستان خود را محکم به هم بکوبید. و در نهایت یک قدم پرخاشگرانه و پر قدرت به سمت گرگ بردارید. دوباره سر و صدا کرده و همانطور که به چشمان گرگ زل زده اید، آنقدر این کار را انجام دهید تا گرگ بترسد و از شما دور شود.

در این روش تنها بیش از یک قدم محکم به سمت گرگ نروید و فاصله خود را با او حفظ کنید. از هر ابزاری که دارید برای تولید صدا استفاده کنید. در نهایت در مقابله با حمله گرگ همانطور که به او نگاه می کنید، آرام آرام از او فاصله بگیرید.

به بلندی بروید

منظور از به ارتفاع رفتن جایی همانند کوه نیست که گرگ بهتر از شما می تواند در آنجا حرکت کند. منظور بالای درخت یا بالای کلبه، یا بالای صخره ای که گرگ نتواند بالای آن بیاید، است. زمانی که شانس فرار پیدا کردید و تا حدودی از گرگ دور شدید، سعی کنید که خود را به بالای درخت یا مکانی امن همانند کلبه ای جنگلی یا محل زندگی انسان ها برسانید.

یادتان باشد که آرامش خود را حفظ کنید. سریع سرخ نشوید و استرس و طپش قلب خود را آرام کنید. اگر جدای از فرار کاری کنید که گرگ از شما بترسد و گرگ فرار کند، در مقابله با حمله گرگ، بسیار بهتر از این است که شما فرار کنید.