معرفی طاق پیروزی در شهر پاریس

شهر پاریس یکی از بهترین شهر های جهان است که سالیانه شاهد گردشگران متعددی از نقاط مختلف جهان است. برج ایفل، خیابان شانزه لیزه و … از جاذبه های معروف پاریس هستند که هر فردی در دنیا دوست دارد برای یک بار هم که شده ز این جاذبه ها دیدن نمایید. طاق پیروزی یکی دیگر از جاذبه های معروف در پاریس است که در ادامه ی این مطلب قصد داریم به معرفی آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی که آن را به نام طاق نصرت نیز می شناسند و بنایی بسیار با ابهت و با شکوه است. این بنا در میدان شار دوگل و در قسمت غرب خیابان شانزه لیزه واقع شده است و جز مشهور ترین بنا ها در شهر زیبای پاریس است. لازم به ذکر است که این بنا نزدیک به ۲۰۰ سال است که در این محل قرار گرفته است و روز های پر فراز و نشیبی را به خود دیده است. طاق نصرت پاریس در حقیقت برای یادبود سربازان فداکار فرانسوی که در زمان حکومت ناپلئون جان خود را در راه وطن از دست داده اند ساخته شده است. امروزه از این بنا به عنوان جاذبه ی گردشگری یاد می شود.

طاق پیروزی

طاق پیروزی

تاریخچه طاق پیروزی

در سال ۱۸۰۶، ناپلئون بناپارت فرمان ساخت طاق پیروزی را صادر کرد و ساخت و ساز آن سال ها به طول انجامید و در سال ۱۸۳۶ ساخت آن تکمیل شد و متاسفانه امپراطور ناپلئون موفق نشد تکمیل شدن این بنا را ببیند. جالب است بدانید که در جریان تشییع جنازه ناپلئون، جسد او را پیش از بردن به آرامگاه از زیر این طاق عبور داده اند. این بنا به افتخار ارتش بزرگ ساخته شد و در آن زمان ارتش بزرگ نیرویی شکست ناپذیر بود و بعد از پیروزی در آسترلیتز در سال ۱۸۰۵، ناپلئون سگوند یاد کرد که طاقی باشکوه به افتخار ارتشش بسازد. ایده ی ساخت این بنا از طاق تیتوس روم الهام گرفته بوده است ولی این بنا از نظر اندازه و ارتفاع بزرگ تر و معروف تر از نمونه ی رومی است.

طاق پیروزی

طاق پیروزی

بر روی دیوار های این بنا اسم های بیش از ۶۰۰ ژنرال فرنسوی و دیگر شخصیت های مهم فرانسه نوشته شده است. دیوار های بیرونی طاق نصرت پاریس با ۴ سنگتراشی زیبا و هنرمندانه تزئین شده است که بیانگر ۴ واقعه ی مهم و کلیدی در تاریخ فرانسه هستند. ارتفاع این بنا ۵۰ متر، عرض آن ۴۵ متر و عمقش ۲۲ متر می باشد. طراح اطاق پیروزی ژان شالگرین بوده است که این بنا را به سبک نئوکلاسیسیسم طراحی و ساخته اند. تعداد پله های طاق پیروزی ۲۸۴ پله است.

طاق پیروزی

طاق پیروزی