حذف کشتی یونانی از جاذبه های گردشگری کیش

کشتی یونانی جاذبه ای گردشگری در سواحل جزیره ی کیش است که در آن جان سال های سال است که به گل نشسته و گردشگران را به خود جذب می کند. این مشتی در چهار مرداد سال ۱۳۴۵ در روستای باغو در جزیره کیش زمانی که به ساحل نزدیک شد، در سواحل مرجانی این جزیره به گل نشست و از آن پس نتوانست کشور ایران را ترک کند. حال این کشتی به نمادی در جزیره کیش تبدیل شده است، به صورتی که تصویر آن هر کسی را یاد جزیره ی کیش می اندازد. امروزه به امکان نگهداری از این کشتی در این جزیره مهیا نیست و تا چند سال آینده به طر کامل از لیست جاذبه های کیش حذف خواهد شد.

تاریخچه کشتی یونانی

از وقتی که کشتی یونانی در ساحل جزیره کیش به گل نشست، هیچ کسی نتوانسته است که آن را از این محل خارج نماید. به همین دلیل این کشتی همچنان در ساحل ایم جزیره باقی مانده است. عکاسان تا به امروز عکس های بی نظیری را این این کشتی گرفته اند. افراد زیادی تلاش کردند تا به داخل این کشتی بروند و از اکوسیستم جدیدی که درون آن ایجاد شده اند را دنبال کنند ولی به علت اینکه آب این نواحی شور است سبب فرسایش شدید فلزات کشتی شده است و احتمال دارد بخش های مختلف آن ریزش کند. به همین دلیل ورود به داخل این کشتی ممنوع است. از آنجا که اجزای این کشتی قابل جداسازی و فروش نبوده و خود آن را نیز نمی توانستند حمل کنند باعث شد تا تبدیل به گزینه ای برای گردشگری شده و زیر ساخت هایی همانند مکان های شتر سواری، رستوران ها، کافه ها و آلاچیق های بسیاری در اطراف آن ایجاد شده است.

کشتی یونانی

کشتی یونانی

فرسایش و بازسازی کشتی یونانی

طی سال های زیاد این کشتی بیشتر در آب ها فرو رفته است و دچار فرسایش شده است. متاسفانه این کشتی از میانه های آن شکسته شده است و افراد زیادی را ناراحت کرده و در طول این مدت قسمت های پشتی کشتی نیز ریخته است و سال هایی است که در حال تکه تکه شدن و فرو رفتن در آب می باشد و این میزان به اندازه ای است که معلوم نیست چند سال دیگر می توان این کشتی را در ساحل جزیره ی کیش دید. مدتی پیش علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی که سابقا رییس منطقه ازاد کیش نیز بوده است اعلام کرده بود که در مورد نگهداری کشتی یونانی گفت و گو هایی با دانشگاه شریف صورت گرفته است اما برآورد هایی که انجام شده نشان از این دارد که هزینه های مرمت و بازسازی این جاذبه تاریخی آن چنان زیاد می باشد که نگهداری از آن از منظر اقتصادی به صرفه نمی باشد.

کشتی یونانی

کشتی یونانی

پس از مذاکراتی که بین دانشگاه شریف و سازمان منطقه آزاد کیش صورت گرفت، به این نتیجه رسیدند که هیچ امیدی به باقی ماندن این کشتی نیست و باید این حقیقت را قبول کرد که در چند سال آینده به طور کلی کشتی یونانی از بین خواهد رفت. جالب است بدانید که نتایج به دست آمده از این مذاکرات عده ای از دوستداران کشتی یونانی تصمیم گرفتند تا قبل از اینکه این غول آهنی به طور کامل فرو بریزد این ریسک را پذیرفته و از درون آن دیدن نمایند. مدتی است که فیلم هایی از درون این کشتی در فضای مجازی گسترده شده است که نشان دهنده افرادی با جرات بوده که با ریسک کردن و رفتن به داخل این ساختار فرسوده علاوه بر اینکه خود از داخل آن بازدید نمایند بتوانند تصویری برای سایر افرادی که امکان ورود به آن را ندارند تهیه کنند.