معرفی جاذبه های ارزروم در ترکیه

شهر ارزروم در مرکز استان ارزوم در کشور ترکیه قرار دارد. معنای واژه ی ارزروم، سرزمین رومیان است که ۳۶۷۰۰۰ نفر نیز در این شهر زندگی می کنند. در صورتی که از سفر به شهر های توریستی و مشهور ترکیه خسته شده اید، می توانید با خرید تور ارزان ترکیه زمستان ۹۷ خود را به شهر ارزروم برسانید و از جاذبه های دیدنی آن دیدن نمایید. بهتر است بدانید که این شهر در مسیر شهر های آنکارا و استانبول واقع شده است. در طول زمستان دمای متوسط این شهر منفی ۱۱ درجه است و در تابستان نیز شاهد هوایی متعادل هستیم. پس از استانبول و آنکارا و حتی آنتالیا اگر خواستید شهر دیگری در استانبول را انتخاب کنید، حتما به ارزروم بروید. خرید تور ارزان ترکیه زمستان ۹۷ می تواند شما عزیزان را به دیدن این شهر دعوت کند. حال قصد داریم در این مطلب برخی از جاذبه های گردشگری شهر ارزروم را به شما عزیزان معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

موزه خانه آتاتورک

همان طور که می دانید مهم ترین شخصیت کشور ترکیه، آتاتورک است و به همین جهت در بیشتر شهر های ترکیه یادبود و یا بنایی از این فرد وجود دارد تا همه ی گردشگرانی که به کشور ترکیه می روند با آن آشنا شوند. در شهر ارزروم موزه ای از اواخر قرن ۱۹ باقی مانده است که در آن زمان یکی از اعیان های شهر آن را به عنوان یک مهمانسرا ساخته بود. جالب است بدانید که در ۹ جولای ۱۹۱۹ مصطفی کمال پاشا همراه با دوستان آتاتورک به این ساختمان رفتند و در آن جا اقامت گزیدند و تا ۲۹ آگوست ۱۹۱۹ در آن جا مانده بودند تا بتوانند تصمیمات مهمی بگیرند. از آن پس این بنا اهمیت ویژه ای یافت. پس از گذشت سال ها این خانه را به عنوان موزه آتاتورک شناختند.
آدرس: Yukarı Mumcu Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

موزه خانه آتاتورک

موزه خانه آتاتورک

مدرسه یاقوتیه

مدرسه ی یاقوتیه، مدرسه ای قدیمی در این شهر است که متعلق به قرن ۱۴ می باشد. مدرسه یاقوتیه به فرمان یکی از فرمانداران محلی ایلخانی به اسم جهان الدین خواجه یاقوت بنا شد. لازم به ذکر است که علت ساخت این مدرسه تعلیم و تربیت اسلامی بوده است که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود و هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از آن به شهر ارزروم سفر می کنند.
آدرس: Lalapaşa Mahallesi, 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

مدرسه یاقوتیه

مدرسه یاقوتیه

آبشار تورتوم

یکی از بزرگ ترین آبشار های ترکیه آبشار تورتوم است که پس از این که سد تورتوم در سال ۱۳۹۰ احداث شد از راه کانال ها، این آبشار بزرگ به وجود آمد. بهتر است بدانید که در ماه های می و جون به علت پر آب بودن، نمایی بسیار دیدنی به وجود می آید. اگر می خواهید از دیدن این آبشار زیبا همراه با نوشیدن یک چای دبش لذت ببرید، به چایخانه ای که در کنار این آبشار وجود دارد بروید.

آبشار تورتوم

آبشار تورتوم

مسجد لاله مصطفی پاشا

در کنار مدرسه یاقوتیه و در مرکز شهر ارزروم مسجدی معروف به اسم مسجد مصطفی پاشا قرار دارد که به راحتی به آن دسترسی خواهید یافت. دیدن از این مسجد را نیز در برنامه ی تفریحی سفر به ارزروم جای دهید.

مسجد لاله مصطفی پاشا

مسجد لاله مصطفی پاشا

مجسمه ننه هاتون

برای اطلاع از علت وجود یک مجسمه به اسم ننه هاتون در میدان شهر ارزروم، باید بدانید که ننه هاتون کیست؟ ننه هاتون قهرمان ملی در ترکیه است که در سال های ۱۸۷۷ تا ۱۸۷۸ وقتی که نیروهای روسی، در این شهر اقدام به جنگ و زندانی کردن مردم می نمودند، شناخته شد.
آدرس: Kurtuluş Mahallesi, 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

کاروانسرای رستم پاشا

وزیر دولت سلیمان ، رستم پاشا فرمان ساخت این کاروانسرا را رد سال ۱۵۶۱ در شهر ارزروم صادر کرد. یکی از بناهای مهم و باشکوه دولت عثمانی محسوب می شود و مسافران بسیاری در بین سفر های خود در این کاروانسرا استراحت کردند. در سردر این کاروانسرا کتیبه ای وجود دارد که در آن ذکر شده است که به این ساختمان تاریخی، رباط گفته می شده است. لازم به ذکر است که رباط به بناهایی گفته می شود که برای حفظ مرز ها در هر کشور بنا می شده است. بنابراین این کاروانسرا علاوه بر آن که محلی برای استراحت بوده است از مرز و بوم این کشور نیز دفاع می کرده است.
آدرس: Mirza Mehmet Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

کاروانسرای رستم پاشا

کاروانسرای رستم پاشا

کوه های پالان دوکن

کوه های پالان دوکن دارای ارتفاع ۳۲۷۱ متر می باشد و در شهر ارزروم واقع شده است. این کوه تنها ۱۰ کیلومتر از شهر فاصله دارد و برای گذران اوقات فراغت و کوه نوردی شرایط خوبی دارد. با خرید تور ارزان ترکیه زمستان ۹۷ می توانید روی برف ها به ورزش اسکی نیز بپردازید.

کوه های پالان دوکن

کوه های پالان دوکن

قلعه ارزروم

قلعه ی ارزروم در مرکز شهر واقع شده است و در زمان های قدیم مرتب مورد حمله آشوریان، ساسانیان، ایرانیان و رومی های قرار می گرد. برای همین جهت در امان ماندن مردم این قلعه در سال ۴۱۵ میلادی به دستور امپراتوم دوم بیزانس های ساخته شد، هم اکنون این قلعه در شهر ارزروم به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه مورد استفاده است.
آدرس: Camiikebir Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

قلعه ارزروم

قلعه ارزروم

سه مقبره

در شهر ارزروم سه آرامگاه کوچک قرار دارد که از بین این بناها، دو مورد آن ها دارای ۱۲ وجه می باشد که در قرن ۱۴ ساخته شده اند و بنای سوم نیز در قرن ۱۱ و در ۸ وجه ساخته شده است. این سه مقبره دارای ظاهری مخروطی شکل هستند.
آدرس : Sultanmelik Mh., 25100 Yakutiye/Erzurum, Turkey

سه مقبره

سه مقبره