نکات «هیچهایک» سواری رایگان و سفر ارزان

یکی از ارزانترین روش های سفر هیچهایک است، البته راحت بودن آنرا کسی تضمین نمیکند و معمولا هیچهایکرها سختی سفر رایگان را نیز به جان میخرند و گاهی ممکن است ساعت ها پیاده روی کنند و یا شب را در مکانی به دور از آبادانی سر کنند. هر چه باشد این نوع سفر جذابیت خود را دارد و مناسب برای افراد ماجراجو!

هیچهایک کردن «hitchhike» همان سواری گرفتن رایگان از خودروهای عبوری می باشد. کافیست مقصدتان مشخص باشد و سپس کنار جاده بایستید و از خودروهایی که مایلند سواری رایگان بگیرید.

البته اگر قواعد این نوع سفر را ندانید امکان دارد به جای خاطره خوش اتفاقات بدی را شاهد باشید. در این نوشته به برخی از نکاتی که باید توسط هیچهایکرها رعایت شوند میپردازیم.

هیچهایکر

هیچهایکر

تهیه نقشه خوب

حالا که قصد دارید برای سواری و حمل و نقل پولی نپردازید بهتر است بهترین نقشه را حتی اگر گران است خریداری کنید. داشتن یک نقشه خوب که تمام جزئیات در آن ذکر شده لازم و ضروری است. حتی نقشه را هم میشود رایگان تهیه کرد و گاهی هم این نقشه ها کاملند و بسیار با ارزش. برای به دست آوردن اینجور نقشه های رایگان باید به مکان هایی که توریست های زیادی به آنجا رفت و آمد دارند مراجعه کنید مثل هتل، فرودگاه، ایستگاه اتوبوس یا دکه اطلاعات گردشگری.

همچنین آژانس های کرایه اتومبیل که اغلب بهترین نقشه های رایگان را به مسافران عرضه می کنند.

حال چه نقشه را رایگان بگیرید یا اینکه بخرید توجه داشته باشید که اطلاعاتی مانند: شماره جاده ها، مکان دقیق استراحت گاه ها و پمپ بنزین ها را نشان می دهد.

انتخاب مکان مناسب

در هر جا و مکانی نمیشود هیچهایک کرد و رایگان سفر کرد. باید در هر شهری که هستید بهترین مکان را برای این کار انتخاب کنید و معمولا خروجی شهر ها به سمت مقصد بهترین مکان است. همه خودرو ها و کامیون های گذری از این جاده عبور می کنند و شانس اینکه یکی بخواهد شما را به رایگان با خود ببرد بالاست.

هیچهایک

هیچهایک

نزدیک تابلوهای ایست کنار جاده یا نزدیک رمپ ها (سکوهای کنار جاده) می تواند مکان مناسبی برای ایستادن و منتظر ماشین های عبوری ماندن باشد. زیرا ترافیک اطراف این رمپ ها معمولا آرام و یکنواخت است. همچنین فضای کافی برای این که یک ماشین کنار بکشد و شما را سوار کند وجود دارد.

همچنین قسمتی از جاده را برای ایستادن انتخاب کنید که خط جاده مستقیم باشد و پیچ نداشته باشد.

سبک اما مجهز سفر کنید

تا آنجایی که امکان دارد از سنگین کردن کوله خود پرهیز کنید. تنها وسایل ضروری را بردارید. از بردن چمدان و ساک های بزرگ خود داری کنید و به جای آنها یک کوله پشتی با خود ببرید. گاهی به خاطر وسایل زیاد خودروهای عبوری شما را سوار نمی کنند!

تابلوی هیچهایک خود را داشته باشید

معمولا هیچهایکرها برای جلب توجه راننده از تابلو استفاده می کنند. می توانید روی یک کارتن یا مقوا نوشته یا علامتی طراحی کنید که منظور شما را برساند و همه جا همراهتان باشد. هر جایی که نمی توانید یک تابلو برای خودتان درست کنید.

hitchhike

hitchhike

همان ابتدا بگویید هیچهایکر هستید

بلافاصله پس از آنکه خودرویی برای شما نگه داشت مطمئن شوید که منظور شما را دریافته و به امید دریافت پول شما را سوار نمی کند. شاید راننده ای بی سواد باشد یا آنکه نداند هیچهایک یعنی چه؟ بهتر است همان ابتدا به راننده بگویید که قصدتان سفر رایگان است تا مشکلی پیش نیاید.

قوانین مربوط به هیچهایک کردن را بدانید

قوانین مربوط به هیچهایک کردن در هر جا متفاوت است. برای مثال، هیچهایک کردن در تمامی 50 ایالت آمریکا قانونی می باشد. اما این که چگونه این کار را انجام دهید از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. اما در کل، می بایست از ایستادن در اتوبان ها خودداری کنید.