شهر باستانی حصن کیفا را بشناسیم

آیا تا به حال از شهر حصن کیفا در ترکیه دیدن کرده اید؟ در صورتی که از سفر به شهر های توریستی و معروف نظیر استانبول و آنتالیا و … خسته شده اید، سفر به شهر باستانی حصن کیفا را به شما پیشنهاد می کنیم. با تور ترکیه آذر می توانید به راحتی به این شهر باستانی سفر کنید و از دیدن آن لذت ببرید. تور ترکیه آذر قابلیت ارائه بهترین سرویس ها را به گردشگران دارد که با داشتن راهنمای تور نیز می توانید اطلاعاتی جامع و کامل از این شهر دریافت کنید.

شهر حصن کیفا

جالب است بدانید که شهر باستانی حصن کیفا و یا حصن کیف در طول رودخانه های جنوب شرقی ترکیه ساخته شده است که یکی از قدیمی ترین شهر ها در کل جهان است. قدمت این شهر به ۱۰ هزار سال قبل باز می گردد. جالب است بدانید که حصن کیفا و صخره های آهکی که در اطراف آن قرار دارد، جایگاه هزاران غار دست کن انسانی، ۳۰۰ بنای قرون وسطایی و اکوسیستم های منحصر به فرد است که تمامی آن ها موجب شده است که شهر حصن کیفا به عنوان موزه ی فضای باز در نظر گرفته شود. با این حال این شهر به دلیل ساختن سدی در نزدیکی آن رو به نابودی است. حال اگر قصد دارید با تور ترکیه آذر به این مکان سفر کنید با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم.

حصن کیفا

حصن کیفا

در شهر باستانی حصن کیفا، اثرات باستانی متعددی در زیر آن دفن شده است که احساس می کنید، گنجی پنهان در زیر آن مدفون شده است. مقامات محلی، باستان شناسان، معماران و حتی گروه های زیست محیطی اعتراضات گسترده ای در خصوص ساختن سد ارائه داده اند، با این وجود سد عظیم هیدروالکتریکی لیسو در حال ساخت است. مخزن سد تمامی غار های این سایت را غرق کرده و بسیاری از سازه های آن را به زیر آب فرو خواهد برد.

جالب است بدانید که بالای بیست نوع فرهنگ متنوع آثار خود را در این شهر باقی گذاشته اند. اولین مهاجران در طول رودخانه و درون غار هایی که بین صخره های سنگی کنده شده بود، زندگی می کردند. افراد رومی قلعه ای در این مکان ساختند که از آن به عنوان بنای محافظتی از مرز شرقی امراطوری خود با ایران و نظارت با حمل و نقل محصولات دامی و کشاورزی استفاده کنند. در قرن ۵ میلادی این شهر به جایی مبدل گشت که معماری رومی در آن حرف اول را می زد. در سال ۶۴۰ میلادی این شهر باستانی به وسیله ی اعراب تسخیر شد و آن را حصن کایفا و یا قلعه سنگ نام گذاری کردند. این قلعه به وسیله ی حکومت هایی نظیر آرتوکید، ایوبیدس و مغول ها اداره شد.

در اوایل قرون وسطی، شهر باستانی حصن کیفا را به عنوان مرکزی تجاری در راه ابریشم معرفی کردند. جالب است بدانید که مارکوپولو نیز از پل سنگی، آجری و مهم شهر عبور کرده است. متاسفانه از این پل تنها دو پایه ی بزرگ و یک طاق باقی مانده است. سال ۱۵۱۵ این شهر حت سلطه ی حکومت عثمانی قرار گرفت و تا به امروز نیز در ترکیه باقی مانده است. بقایای کاخ آرتور از قرن ۱۲ تا به امروز در بین سازه های حصن کیفا باقی مانده است. همچنین از سال ۱۴۰۹ یک مسجد و آرامگاه استوانه ای زینال بی که بزرگ ترین پسر اوزون حسن که ۲۵ سال بر این شهر حکومت کرد، نیز باقی مانده است. این آرامگاه پوشیده از آجر های آبی لعاب دار است که نمایانگر ارتباط بین آسیای مرکزی و آناتولی است. زینپ اهونبِی، پروفسور معماری تاریخی می گوید: “حدود ۲۰۰ بنای تاریخی و مهم بر اثر سد از بین خواهند رفت. اما حصن کیفا ترکیه به خاطر موقعیت خوش منظر و معماری غنی‌اش مهم ترین آن‌هاست. این سایت یکی از مهمترین جاذبه های دوران قرون وسطی در ترکیه است”.

حصن کیفا

حصن کیفا

پیمان کاران آلمان، اتریش، ترکیه و سوئیس که در جریاناات احداث این سد هستند تا به امروز توانسته اند یک پل و جاده های خدماتی برای حمل و نقل مصالح ساختمانی را شروع کنند. این سد آب ها رودخانه را پیش از آن که خود را به عراق و سوریه برسانند در پشت دیوار های خود مبحوس نگه می دارد و مخزنی بزرگ به اندازه ی ۱۲۱ کیلومتر مربع را به وجود می آورد که این امر موجب می شود سطح آب حصن کیفا را بیشتر کند. مسئولین عقیده دارند که این سد می تواند انرژی تولید کند و آبیاری را برای مناطق اطراف سهولت بخشد. مسئولین می گویند که این سد می تواند به پیشترفت شهری کمک کند و موجب ایجاد شغلبرای مردمان محلی شود. حتی این سد می تواند در آینده ای نه چندان دور در جذب توریست و ورزش های آبی کمک کند.

کسانی که با احداث این سد موافق نیستند، معتقدند که برق تولیدی توسط سد بیشتر برای مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. منابع انرژی جایگزین نظیر انرژی بادی و آبی و ارتقای فضای فرهنگی و توریستی می تواند به بهبود این منطقه کمک کند. یک هیدرولوژیست به اسم ارکان ایبوگا جهن زنده نگه داشتن حصف کیفا می گوید: این سد هیچ مزیتی برای مردم نخواهد داشت و تنها می تواند ما را نابود سازد. علاوه بر این وی ادامه می دهد: ما میراثی فرهنگی را در بالاترین سطح از دست خواهیم داد، نه تنها میراث محلی، بلکه میراث جهانی در این میان از بین خواهد رفت.

حصن کیفا

حصن کیفا

در سال ۲۰۰۸ میلادی، مجری های اروپایی سد ناچار شدند که این پروژه راب رای چند ماه متوقف سازند چراکه با استاندارد های حفاظت محیطی و فرهنگی متناقض بود. در طی این امر تصمیم بر آن شد که ۳۰۰ اثر از حصن کیفا را به پارکی فرهنگی در شمال شهر انتقال دهند. ایبوگا گفت که بسیاری از این بناها توسط سنگ تراشی ایشارا که قطعه های سنگی است که به دقت در کنار هم چیده شده اند، شکل گرفته اند و تکان دادن آن ها، امری غیر قابل انجام است. بسیاری از جزییات اثرات به خاطر جابجایی شکسته خواهند شد و مرمت آن ها کاری بسیار دشوار است.