شهر تروآ افسانه یا واقعیت؟

ترکیه علاوه بر آنکه جاذبه های گردشگری بیشمار طبیعی و مصنوعی دارد از تمدن و فرهنگ باشکوهی برخوردار است که آنرا می توان در ویرانه های باستانی آن جست. داستان شهر تروآ یا تروی را همه شنیده ایم و فیلم های متعددی هم در مورد آن دیده ایم. این شهر تاریخی که افسانه هایی هم در مورد آن روایت می شود در ترکیه است و هنوز بقایایی از سازه های باستانی آن وجود دارند.

قیمت تور لحظه آخری ترکیه نسبت به سایر تورها کمتر است و فرصت خوبی برای گردشگری ارزان در ترکیه!

بقایای شهر تاریخی نروآ

بقایای شهر تاریخی نروآ

تاریخچه شهر تروآ

تروآ Troia نام شهری باستانی در ترکیه امروزی است. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. هاینریش شلیمان، باستان شناس آلمانی، به سال ۱۸۷۰ به حفاری در محل پرداخت و چندین شهر بنا شده بر روی یکدیگر یافت. گمان می رود شهری که تروآی نام گرفته محل رخداد جنگ تروآ نقل شده در حماسهٔ ایلیاد اثر هومر باشد. در سال ۳۳۴ پیش از میلاد در نبرد گرانیک ارتش هخامنشیان از اسکندر در نزدیکی این شهر شکست می خورد.

ماجرای جنگ تروآ

جنگ تروا (سدهٔ ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ پیش از میلاد) یکی از بزرگترین جنگ ها در اسطوره شناسی یونان است. نبرد بین مردم آخایی و کوچ نشین های یونانی تروآ از این روی رخ داد که پاریس فرزند پریام شاه تروآ که مهمان منلائوس شاه اسپارت بود هلن همسر وی را ربود و با خود به تروآ برد.

مهمترین منابع مربوط به این جنگ اثر منظوم هومر ایلیاد در سده ۹ پیش از میلاد و آثار نویسندگان رمی ویرژیل و اووید و استاتیوس هستند. بخش های دیگر داستان امروز تنها در نمایش های بازمانده از یونان باستان به صورت ناقص یافت می شود. همچنین پی آمدهای این جنگ ۱۰ ساله هم بخش مهمی از ادبیات کلاسیک را به خود اختصاص داده اند.

اسب چوبی تروآ

اسب چوبی تروآ

شهر تروا در ترکیه

«تروی» یا «تروآ» شهری باستانی در استان «چاناک کالا» (شمال غربی ترکیه) به فاصله ۳۰ کیلومتری از ‏جنوب غربی استان آنکارا و در کناره کوه آیدا با قدمتی ‏‎۴‎ هزار ساله، یکی از معروف ترین سایت های ‏تاریخی جهان محسوب می شود.

اولین آثار و مخروبه های این شهر باستانی بعد از حفاری های ‏باستان شناس سرشناس آلمانی به نام «هاینریخ شلایمن» در سال ۱۸۰۷ یافت گردید.‏

این شهر بارها و بارها طی تاریخ پر فراز و نشیب خود تخریب شده و از نو ساخته بنا گشته است. خرابه های شهر دیگری به نام «ایلیوم» نیز در محل یافت شده که متعلق به امپراطوری آگوستوس روم بوده ولی بعد از ساخت «کنستانتینوپل» یا استانبول فعلی به تدریج اهمیت خود را از دست داده و خالی از سکنه گردید.

داستان نبرد تروا

نبرد تروا حماسه ای است که هومر شاعر یونانی آن را سده ۱۲-۱۴ سال قبل از میلاد مسیح در کتاب ایلیاد به حماسه کشیده است.

تروا پس از ده سال نبرد بیهوده عاقبت سقوط می کند اسب چوبی آخرین نیرنگی است که برای باز کردن دروازه غیر قابل نفوظ این شهر است که به کار می رود.

ویرانه های تروآ

ویرانه های تروآ

هکوب پاریس فرزند پادشاه تروا بود که فرزندی به نام پاریس در راه داشت پیشگویان پیشبینی کردند که او سرنوشت شومی خواهد داشت هکوب به پریام دستور داد که پاریس را به دور از چشم مادرش بدزدد و به جزیره آیا ببرد و در انجا او را رها کند. او در کوه آیدا توسط چوپانان یافت می شود و توسط انها بزرگ می شود وقتی که بزرگ می شود آوازه او به گوش دربار پدر و مادرش می رسد و او را به دربار فرا می خوانند. آنها پاریس را برای ماموریتی به دربار منلاس پادشاه اسپارت می فرستند.

منالئوس همسری بنام هلن داشته که در زیبایی بی حمتا بود و زیباترین زن زمان خود بوده است.در اینجا دو نظر وجود دارد نظر اول این است که هلن و پاریس عاشق هم شده و با هم می گریزند و در جایی دیگر نقل است که آفرودیته به پاریس می گوید اگر پاداشی به او بدهد زیبا ترین زن دنیا را به او خواهد داد و پاریس هلن را دزدیده و با خود به تروا می برند.

منالئوس ماجرا را برای آگاممنون برادر خود تعریف می کند و آگاممنون تمام افسران یونان را فرا می خواند و ارتشی عظیم را بسیج می کند هزاران کشتی از جانب یونان بطرف تروا روانه می شود. و شهر تروا با دیوار های افسانه ای را محاصره می کند و جنگ سخت ده ساله ای در می گیرد.

شهر تروا نه سال است که تحت محاصره لشگریان یونان است و نبرد همچنان ادامه دارد در این نبردداستان نبرد شهر تروا هکتور قهرمان افسانه ای تروا موفق به کشتن بسیاری از فرماندهان یونان می شود اما خودش توسط آشیل کشته می شود و توسط کالسکه ای جسدش از مچ پا در میان گرد و خاک سه بار به دور شهر می چرخد. پاریس توسط آفرودیت متوجه می شود که تنها نقطه ضعف آشیل که رویین تن پود پاشنه ی پایش است در نبردی که بین آن دو آغاز می شود پاریس با تیر زهراگین به پاشنه پای آشیل می زند و او را می کشد …