دریاچه ولشت مقصدی اروپایی اما کاملا ایرانی!

اگر می خواهید یک سفر ایرانگردی به سبک اروپایی داشته باشیبد دریاچه ولشت مقصد خوبی برای این کار است. مناظری که در اطراف این دریاچه مشاهده خواهید کرد بیشتر به کشورهای اروپایی شباهات دارد تا ایران!

دریاچهٔ وَلَشت دریاچه ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در 25 کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن آباد واقع گردیده است. در قسمت جنوب غرب این ناحیه علم کوه قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران به شمار می رود.

دریاچهٔ ولشت هفتادو یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 15 مهر 1388 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در داخل کاسه ی بزرگی از زمین هایی با خاک های رانشی و فرسایشی شکل گرفته است که میزان حجم آب این دریاچه در حدود 3 میلیون متر مکعب است و از چشمه های جوشان میان دریاچه و نزولات جوی تامین می گردد. ولشت، آب سریز ندارد و تنها سطح آب آن بالا و پایین می رود.

دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه ی آب شیرین کشور محسوب می شود و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های آن هستند.

دریاچه ولشت از جمله دریاچه هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستان تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع، از دید پنهان است.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

از نظر پوشش گیاهی تنها چند درخت در اطراف دریاچه دیده می شود و بیشتر گیاهان بوته ای کوچک و تعداد زیادی گیاه نی بن که ریشه هایشان تا عمق 6 متری زمین نفوذ کرده اند، به چشم می خورند.
موقعیت خاص منطقه باعث شده است تا این محل مامن امنی برای پرندگان مهاجر و آبزیان باشد. ماهی سفید، اردک ماهی، مار آبی، قورباغه و شاه کولی از جمله آبزیان این دریاچه هستند.