زیباترین جنگل های بارانی در جهان

چنانچه با خرید تورهای گردشگری به نقاط مختلف دنیا سفر کنید، میتوانید دیدنی های فوق العاده ای را تماشا کنید. درست است که با خرید تور اروپا می توانید به قاره ی سبز سفر کنید و کشور های زیبایی را ببینید، اما سبزترین جای زمین این قاره نیست. خوب است بدانیم که در کره ی زمین جنگل های انبوه زیبایی وجود دارند که ما قصد داریم در ادامه مطلب به معرفی آن ها بپردازیم.

معرفی زیباترین جنگل های بارانی در جهان

پارک ملی دینتری، استرالیا

پارک ملی دینتری، استرالیا

پارک ملی دینتری، استرالیا

پارتی ملی دینتری یکی از قدیمی ترین جنگل های انبوه و استوایی باقی مانده است که در سواحل شمال شرقی کوئینزلند در استرالیا واقع شده است. این جنگل های بارانی استوایی، دارای سواحل شنی سفید و صخره های مرجانی است و دارای انواع مختلفی از گیاهان و جانوران منحصر به فرد است که از جمله کاستاریکا و کانگورو درخت نادر بنت اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید که برخی از اولین گیاهان بر روی زمین را پیدا کنید، مانند Lycopsida و Psilotopsida در این پارک ملی دیده می شود.

در سال ۱۹۸۸، این پارک ملی به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو، به ثبت رسید و بسیاری از مسیرهای پیاده روی، مکان های کمپینگ و سایر گزینه های اقامتی را در این پارک پدید آوردند.

رودخانه ها و سواحل اینجا بکر و دست نخورده اند. اینجا به کسانی که قصد شنا در رودخانه را دارند پیشنهاد می کنند قبل از شنا، از نبود کروکودیل ها در رودخانه اطمینان حاصل کنند که معمولا علائم هشدار دهنده ای از حضور آنها وجود دارد.

 

دومینکا

دومینکا

دومینیکا

دومینیکا نام «جزیره طبیعت کارائیب» تقریبا به طور کامل از جنگل های بارانی پوشیده شده است. این جا دارای یک منطقه کوهستانی پوشیده شده از جنگل های انبوه است که در نزدیکی ساحل قرار دارد و جالب است بدانید که دولت اقدامات سختگیرانه ای را انجام داده است که اولویت آن پایداری و حفاظت از محیط زیست است و نتیجه ی آن یک پناهگاه برای مسافرین، دوستداران طبیعت و پرنده بود.

بیشتر جنگل های بارانی به پارک های ملی تبدیل شده اند. پارک ملی Morne Trois Pitons دارای جنگل های بارانی و همچنین یک آتشفشان، فمولول، چشمه های آب گرم و دومین دریاچه بزرگ جهان است. پارک ملی مورن دیابلاتین دارای مکانی ویژه برای پرنده است که برای حفاظت از گونه های بومی پرنده مورد استفاده قرار می گیرد و دارای بلندترین کوه، یک مسیر پیاده روی محبوب برای مسافران است.

پارک ملی باکو، بورنئو مالزی

پارک ملی باکو، بورنئو مالزی

 

پارک ملی باکو، بورنئو مالزی

باکو قدیمی ترین پارک ملی ساراواک و تنها ۳۷ کیلومتر از کوشیینگ قرار گرفته است. این پارک ملی تنها ۲۷ کیلومتر مربع وسعت دارد اما جالب است بدانید که مرزهای آن گسترده است. در این پارک ملی خط ساحلی سراشیبی، جنگل های بارانی متراکم، سواحل گرمسیری و سازه های سنگی دیگر – و همچنین بیشترین تعداد از میمون های پروبوسیس در Borneo پیدا می شود.

شبکه ای از ۱۶ مسیر پیاده روی مشخص شده از طول های مختلف اجازه می دهد تا بازدید کنندگان برای کشف پارک از آن ها استفاده کنند. مسیر پیاده روی پاندان کسیل مسافران را به ساحل می برد. از طرف دیگر، دنباله Loop Trail Lintang مسافران را از طریق اکوسیستم های مختلف و زیستگاه های مختلف پارک هدایت می کند و بهترین موقعیت را برای نشان دادن میمون ها و بزرگترین گل هادر جهان، را ایجاد می کند. مسافران در بازدید از این پارک نمی توانند از لمور، پنگولین، تارسر، خفاش ها، لوریس و Civet ( حیوانات خاص و دیدنی ) چشم بردارند.

 

جنگل های بارانی هاراپن؛ سوماترا، اندونزی

جنگل های بارانی هاراپن؛ سوماترا، اندونزی

جنگل های بارانی هاراپن؛ سوماترا، اندونزی

یکی از نقاط زیستی در جهان، جنگل های بارانی Harapan در نزدیکی Jambi در سوماترا است که منزل بسیاری از گونه های حیات وحش در معرض تهدید ترین جهانی از جمله ببر سوماتان، اورانگوتان، فیل آسیایی، خرس ها مالایی و پلنگ گربه های وحشی قرار گرفته است. این جنگل همچنین به نام “جنگل امید” معروف است و لازم به ذکر است محیط زیست به شدت با تهدید ورود به سیستم، معادن و کشت و زرع به این جنگل مبارزه می کند.
این جنگل همچنین یک پناهگاه برای زندگی پرنده ها است. تا به امروز، ۳۰۵ گونه پرنده در هاراپن، از جمله ۹ گونه تهدید شده جهانی در این جنگل زندگی می کنند. شما در هاراپن چهار گونه گیاهی خطرناک نیز وجود دارد.

 

پارک ملی یاسونی، اکوادور

پارک ملی یاسونی، اکوادور

پارک ملی یاسونی، اکوادور

دوزیستان عاشق پارک ملی یاسونی در اکوادور هستند. ساکنین ساحلی جنگل های مرطوب ناپو، شامل ۱۵۰ گونه نادر هستند. در حقیقت، پارک در مرکز منطقه ای قرار دارد که دوزیستان، پرنده، پستانداران و تنوع گیاه عروقی همه در آن زندگی می کنند. این جا بزرگترین منطقه حفاظت شده در اکوادور قاره ای است و از تنوع زیستی قابل توجهی در قلب جنگل آمازون برخوردار است.

بازدید از پارک آسان نیست، اما پاداش رسیدن به آن عالی است. برای رسیدن به آن می بایست از کویته به کوکا پرواز کنند – یا اگر اتفاقی بیفتد، اتوبوس می تواند مسافران را جا به جا کند. سپس مسافران می بایست در یکی از غرفه هایی در پارک پراکنده شده اند بمانند. مسافران و گردشگران می توانند سفرهای عمیق به جنگل های بارانی را در جستجوی جگوار، کیمن، توکین و لاک پشت ها و شاید با قبایل محلی بومی را تجربه کنند.

 

پارک ملی Khao Yai، تایلند

پارک ملی Khao Yai، تایلند

پارک ملی Khao Yai، تایلند

پارک ملی Khao Yai اولین و قدیمی ترین پارک ملی تایلند است. این پارک در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و تنها سه ساعت از بانکوک فاصله دارد. در اطراف کوه دونگ فایای ین، بیش از ۴۰ آبشار، ۱۱۲ پستاندار و تقریبا ۴۰۰ گونه پرنده وجود دارد. پستانداران بزرگتر شامل گوزن، فیل ها آسیایی وحشی و، اگر اعتقادات محلی به اعتقاد، ببر سفید هم در این پارک ملی وجود دارد.

منبع:

https://www.wanderlust.co.uk/content/world-s-best-rainforests-wildlife-experiences/