کلیسای ترینیتی گرگتی در گرجستان

یکی دیگر از کشور هایی که ایرانیان به آن سفر می کنند، کشور گرجستان است که به دلیل عدم نیاز به ویزا افراد با پاسپورت های ایرانی به راحتی به آن سفر می کنند. این کشور مملو از مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری است که موجب جذب گردشگران می شود. کشور گرجستان دارای امکانات رفاهی و گردشگری بسیاری است موجب می شود هر ساله هزاران گردشگر و توریست از این کشور دیدن کنند. در گرجستان می توانید به بهترین کافه ها و رستوران ها بروید و حتی برای خرید می توانید از ارزان ترین مراکز ، خرید کنید. در ادامه ی این مطلب می خواهیم یکی از کلیساهای قدیمی به اسم کلیسای ترینیتی گرگتی را معرفی و بررسی نماییم در این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعاتی را در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم.

کلیسای ترینیتی گرگتی

این کلیسای زیبا و کهن در کوهستان های شمال شرقی به اسم قازبگی قرار گرفته است و فاصله ی آن تا شهر معروف تفلیس ۱۵۲ کیلومتر است. مسائل متعددی می تواند در ایجاد یک جاذبه ی گردشگری موثر باشد که یکی از مهم ترین عوامل آن مذهب است. به طور مثال زمانی که از یک کشور و جاذبه های گردشگری اش صحبت به میان می آوریم از مساجد، کلیساها و مکان های عبادتی نیز صحبت می کنیم که در دسته ی اول قرار می گیرد. بهتر است بدانید که کلیسای ترینیتی گرگتی گرجستان نیز یکی از همین موارد مهم است که سالیانه گردشگران زیادی را برای بازدید از این جاذبه ی گردشگری به گرجستان می کشاند. لازم به ذکر است که کلیسا ترینیتی گرگتی تنها کلیسای بزرگ و مقدس در استان خوی و روستای گرگنی گرجستان است.

درباره کلیسای ترینیتی گرگتی گرجستان

این کلیسا یکی از زیبا ترین و منحصر به فرد ترین کلیساهای گرجستان است و همین مسئله باعث شده که اولین دلیل گردشگران به گرجستان باشد. این کلیسا دقیقا در زیر قله های پنجمین کوه بلند گرجستان، کوه قازبگی در بین کوه های شمال شرق گرجستان واقع شده است و فاصله ی آن تا شهر تفلیس ۱۵۲ کیلومتر می باشد. وقتی که به بالای کلیسای گرجستان بروید می توانید شهر استپ انسمیندا را ببینید که در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است. جالب است بدانید که این کلیسا در ارتفاع ۲۱۷۰ متری قرار گرفته است. اسم روستا از نام کلیسا ترینیتی گرگتی بر گرفته شده است و این روستا نزدیک ترین مکان به کلیسا است.

کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای ترینیتی گرگتی

تاریخ کلیسای ترینیتی گرگتی گرجستان

همان طور که گفته شد این کلیسا در ارتفاعات دور کشور گرجستان قرار گرفته است و به همین علت مردم در گذشته افسانه ها و داستان های زیادی را در ارتباط با آن ساخته اند. یکی از این افسانه ها را در این مطلب ذکر می کنیم. در گذشته شخصی به اسم امیرانی از دست خدایان آتش را می دزدد و خدایان برای مجازات او، وی را در بالای کوه به زنجیر می کشند. داستان ها و خرافات دیگری نیز وجود دارد که در این مطلب از گفتن آن خودداری می کنیم. بهتر است بدانید که در زمان های دور که جنگ بوده است از کلیسای تزئینی گرگتی گرجستان جهت نگهداری وسایل گران قیمت و ارزشمند استفاده می شده است.

کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای ترینیتی گرگتی

معماری کلیسای ترینیتی گرگتی گرجستان

 

معماری این کلیسا به سبک معماری های قرون وسطایی می باشد، جالب است بدانید که ماندگاری و حفظ آن به همان حالت قدیم باقی مانده است. ساختار این کلیسا از محوطه ی اصلی و برج تشکیل شده است. نقش های بی نظیر و زیبایی را بر روی این برج می توانید مشاهده کنید. مسافران و گردشگران تنهای برای دعا و تماشا به این کلیسا می روند و اجازه ی فیلم برداری و عکس برداری از این مکان را ندارند و یکی ئیگر از ویژگی های این کلیسا پنجره های آن است که موجب می شود نور کمی به داخل کلیسا وارد شود و در اکثر ساعت های روز فضای داخل کلیسا تاریک می باشد.

کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای ترینیتی گرگتی

جاذبه های نزدیک کلیسای ترینیتی گرگتی گرجستان

وقتی که به این روستا می روید جدایی از دیدن معماری زیبای این کلیسا می توانید از منظره های کوه های اطراف قفقاز و دشت های زیبا و سبز نیز لذت ببرید. بهتر است بدانید که طبیعت اطراف این کلیسا کاملا بکر و دست نخورده باقی مانده است. در نزدیکی مرز روسیه رودخانه ی چخری واقع شده است که می توانید اوقاتی را در کنار آن بگذرانید و از منظره و هوای خوب آن استفاده کنید. وقتی که به این کلیسا می روید در کنار استفاه از رودخانه چخری که در بخش راست کلیسا قرار دارد از دو آبشار دیگر که بین مرز های گرجستان و روسیه در صخره های گرانیتی قرار دارد لذت ببرید. لازم به ذکر است که این آبشار ها از دره های داریالی نیز قابل دیدن است.
دیگر جاذبه هایی که اطراف این کلیسا قرار دارد می توان به سد ژینوالی، قلعه آنانوری، کلیسای آنانوری و اسب سواری اشاره کرد. در مزارع اسب نیز مربی هایی هستند که به گردشگران آموزش اسب سواری نیز می دهند. به طور کلی کشور زیبای گرجستان دارای جاذبه های بسیاری است که باید بدانید که برای گشت و گذار در اطراف این کلیسا می بایست یک روز کامل را به آن اختصاص بدهید.