معرفی زیباترین دریاچه های ایران

ایران زیبایمان جاذبه های طبیعی بسیاری برای دیدن دارد. جنگل و دریا و دریاچه و کوهستان های زیبای ایران همه فصلی از سال زیبایی خود را دارند خصوصا در این فصل که پاییز است و طبیعت رنگی دگر به خود گرفته!

در این نوشته به معرفی چند دریاچه برتر کشورمان می پردازیم که ارزش چند بار سفر کردن را دارند.

بیشتر بخوانید: معرفی زیباترین مناطق جنگلی اروپا و جهان

برترین دریاچه های ایران

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گَهَر در استان گلستان است و در منطقه حفاظت شده اشترانکوه. سالانه حدود صد هزار نفر از این دریاچه فوق العاده زیبا و کوهستانی دیدن می کنند. از آنجایی که راه ماشین تا کنار دریاچه نمیرود تا حدودی این دریاچه ناشناخته مانده است. تفریحاتی چون ماهیگیری در دریاچه گهر می شود انجام داد.

دریاچه شورمست

درياچه شورمست

درياچه شورمست

این دریاچه هم در شمال کشور و استان مازندران است. دریاچه شورمست در منطقه سوادکوه قرار گرفته و تورهای یک روزه و دو روزه هم برای این مقصد وجود دارند. وسعت این دریاچه 15 هزار متر مربع است و عمق آن در عمیق ترین نقطه به 5 متر میرسد. شهر پل سفید نزدیکترین شهر به دریاچه است و فاصله ای کمتر از 6 کیلومتر دارد.

منظره جنگلی اطراف دریاچه و کوهستان بهترین شرایط را برای عکاسی فراهم آورده است. راه دسترسی به آن آسان است و راه ماشین رو دارد.

دریاچه مهارلو

درياچه مهارلو

درياچه مهارلو

شهرستان سروستان استان فارس هم دریاچه زیبای خودش را دارد. نام این دریاچه که برگرفته از نزدیکترین روستا به آن است مهارلو است. وسعت دریاچه مهارلو به 25 هزار هکتار می رسد اما بخش بزرگی از آن خشک شده. در حال حاظر 600 کیلومتر مربع از آن باقی مانده است.

در این دریاچه گونه های مختلف پرنده ها زندگی می کنند. فلامینگو ها سوژه خوبی برای عکاسی هستند. آب دریاچه از سه رودخانه تامین می شود و البته شور است!

دریاچه پریشان

درياچه پريشان

درياچه پريشان

در استان فارس دریاچه دیگری به نام پریشان وجود دارد که آنهم زیبایی خاص خود را داراست. دریاچه فامور یا پریشان بر خلاف دریاچه مهارلو آب شیرینی دارد. این دریاچه در نزدیکی شهر کازرون قرار گرفته و 4300 هکتار وسعت دارد. اطراف این دریاچه را کوهستان فرا گرفته که باعث زیبایی بیش از حد آن شده است.

در این دریاچه انواع گونه های ماهی آب شیرین زندگی می کنند و پرندگان مهاجر هم برای برپایی ضیافت به اینجا سر می زنند.

دریاچه زریوار

درياچه زريوار

درياچه زريوار

نام دریاچه زریوار کردستان آنقدر مشهور است که نیاز به معرفی ندارد. به جرات می توان گفت که از زیباترین دریاچه هاست. این دریاچه آب شیرین که 720 هکتار وسعت دارد و عمق آن در بیشترین نقطه 6 متر است در 3 کیلومتری مریوان قرار گرفته است.

در این دریاچه ماهی هایی چون سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی و عروس ماهی و همین طور 31 گونه پرنده بومی و مهاجر زندگی می کند.

دریاچه اوان

درياچه اوان

درياچه اوان

شاید بهتر باشد دریاچه اوان را با قلعه الموت معرفی کنیم. این قلعه تاریخی که افسانه های فراوان در موردش وجود دارند به همراه دریاچه اوان در استان قزوین قرار گرفته اند. در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری، آب تنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

دریاچه ولشت

درياچه ولشت

درياچه ولشت

ولشت هم یکی دیگر از دریاچه های مازندران است. این دریاچه کوهستانی در 25 کیلومتری جاده چالوس به کرج قرار گرفته. آب این دریاچه شیرین است و زیست گاه مناسبی برای ماهی و پرندگان!

اطراف این دریاچه را جنگل پوشانده و میتوان یک جنگل گردی هم داشت. در ولشت انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردک ماهی، شاه کولی و حتی جلبک ها و پلانگتون ها زندگی می کنند.