جاذبه های گردشگری وان

اگر می خواهید با تور ترکیه پاییزی به شهر زیبای وان سفر کنید این مطلب را دنبال کنید تا شما را با جاذبه های گردشگری این شهر آشنا سازیم. هرچند بیشتر گردشگران وان را به دریاچه معروفش می شناسند اما تاریخ این منطقه ریشه در ۵ هزار سال قبل از میلاد دارد و تمدن ها و پادشاهی های مختلف در شکل گیری آن نقش داشته اند پس در این این منطقه جاذبه های تاریخی فراوانی برای تماشا وجود دارد.

دریاچه وان

بهتر است بدانید که دریاچه وان یکی از مهم ترین جاذبه های وان به حساب می آید. این دریاچه بزرگترین جاذبه ی شهر وان است و از رودخانه های کوچک و برف های آب شده پر می شود.

دریاچه وان

دریاچه وان

موزه ی وان

زمانی که به شهر های تاریخی سفر می کنیمٔ بازدید از موزه ها می تواند خیلی شگفت انگیز باشد. موزه ی شهر وان دارای آثار تاریخی بسیاری است که از دوره های مختلف تاریخی به جای مانده و در این موزه به نمایش گذاشته می شود. این موزه به بخش های مختلفی تقسیم می شود و در حیات داخلی ستون ها و آثاری با خط میخی به چشم می خورد.
لازم به ذکر است که در حیات سنگ قبر هایی از تمدن اوراتور به چشم می خورد که روی آن ها کتیبه هایی قدیمی هست. مهم ترین بخش این موزه بخش نسل کشی می باشدکه در آن آثاری در مورد کشت و کستار های خونین به چشم می خورد. از دیگر آثار تاریخی موجود در این موزه می توان سکه های قدیمی، کوزه ها، کتیبه ها و آثار برنزی را نام برد.

موزه وان

موزه وان

قلعه ی وان

قلعه ی سنگی وان به ویرانه های شهر قدیمی و سه هزار ساله ی اوراتو مشرف شده است و بین قرن های ۹ و ۷ پیش از میلاد با آجر های گلی و بازالت درست شده است. در نزدیکی قلعه برج زیبای ساردور (Sardur Tower) قرار دارد که کتیبه هایی از اوایل پادشاهی اورارتو در آن به چشم می خورد، کتیبه هایی که در قرن ۵ قبل از میلاد به زبان های مختلف نوشته شده اند و با وجود اینکه هزاران سال از آن زمان گذشته اما همچنان سالم مانده اند.

جزیره آختامار

با توجه به افسانه ها نام این جزیره از قصه ای عاشقانه بر گرفته شده است. این افسانه بدین صورت است که یک روز مردی عاشق یکی از دختر های جزیره شده است و هر روز برای ملاقات با او از این دریاچه عبور می کرده است. عاقبت قایق او که در حال جنگیدن با امواج دریاچه بوده و رو به غرق شدن بوده نام دختر را فریاد می زند: اوه تامار! نام جزیره از آن پس به اسم اوختامار معروف می شود. مهم ترین جاذبه ی این جزیره کلیسای اوختامار است که قدمت آن به سال ۹۱۵ باز می گردد. معماری این کلیسا بسیار زیباست و یکی از جذاب ترین بخش هایش آثار هنری دیواره خارجی آن است که بر اساس داستان های انجیل به تصویر در آمده است.