کوچه های مخفی در شهر لیون

زمانی که محل رفت و آمد بازرگانان ابریشم بود, یک سری کوچه های مخفی در شهر لیون فرانسه وجود داشت که امروز به جاذبه ی گردشگری معروف شده است. بهتر است بدانید که در این مطلب قصد داریم, علت به وجود آمدن این کوچه ها و راز های نهفته در دل آن ها را بیان کنیم. با ما همراه باشید.
در این محل دو خیابان در موازات رودخانه قرار دارد که در قرن 15 محل گذر بازرگانان ابریشم بوده است. بهتر است بدانید که این خیابان ارتباط چندانی با خیابان های دیگر ندارد و حدود 200 متر با آن ها در فاصله هستند و این رفت و آمد را برای بازرگانان سخت می کرد. لازم به ذکر است که بازرگانان به دلیل حمل بار های سنگین, حتی یک قدم هم برایشان اهمیت دارد. به همین منظور آن ها فکر راه چاره افتادند و از خانه ها یک سری کوچه های مخفی درست کردند تا بتوانند از مسیر های راحت تر و کوتاه تری به بازار برسند.

کوچه های پنهان

کوچه های پنهان

لازم به ذکر است که با وجود آن که تاجر های ابریشم را به این کوچه ها ربط می دهند, اما ریشه ی آن ها را می بایست در قرن 4 یافت. پس از سقوط امپراطوری روم آبراه هایی که آب را به شهر لیون هدایت می کردند, رفته رفته در حال از بین رفتن بودند, به همین منظور ساکنین شهر لیون به سمت کناره های رودخانه سون آمدند تا به منبع آب نزدیک باشند. کوچه های مخفی در همین زمان به وجود آمدند چراکه مردم از این مسیر ها بهتر می توانند خود را از خانه به رودخانه برسانند. بعدا زمانی که شهر لیون به مرکز تجاری مبدل گشت, این کوچه های مخفی مسیری راحت برای بازرگانان ابریشم بود تا به سادگی جنس هایشان را از رودخانه عبور دهند و به بازار مرکز شهر برسانند.
این کوچه های سرپوشیده و مخفی برایشان فایده ی دیگری هم دارد و آن این است که جنس های گران قیمتشن را از باران و هوای بد در امان نگه می داشت و اجازه ی رفت و آمد را می داد.

کوچه های پنهان

کوچه های پنهان

جالب است بدانید که لیون بالای 500 تا از این کوچه های مخفی دارد که اغلب آن ها در منطقه ی قدیمی قرار دارند که بازرگان های ابریشم از آنجا عبور می کردند. اکثر کوچه های مخفی در خانه های شخصی قرار دارند و به همین منظور به مردم نزدیک هستند. امروزه برخی از آن آن ها بسته شده و به انبار مبدل گشته است. سال های پیش مسئولین شهر به دنبال ساکنانی رفتند که این کوچه های مخفی از حیاطشان عبور می کرد, به صاحبان خانه پیشنهاد دادند که کوچه ها را برایشان مرمت و تعمیر کنند و در عوض صاحبان کوچه ها اجازه بدهند, از صبح تا شب این کوچه ها برای دیدن مردمان گردشگر باز باشد ولی متاسفانه برخی از این قرار داد ها به نتیجه نرسید و گردشگران امروزه می توانند تنها از 40 کوچه برای بازدید عبور کنند.