مسجد عیسی بیگ در ازمیر

در این مطلب می خواهیم یکی از زیبا ترین نمونه های معماری دوره ی سلجوقیان را در کشور ترکیه مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که قصد سفر به ترکیه با تور ترکیه پاییز را دارید, حتما از این مسجد دیدن نمایید. مسجد عیسی بیگ که به آن عیسی بی هم گفته می شود, مسجدی تاریخی در شهر ازمیر می باشد که یکی از جاذبه های گردشگری ازمیر به شمار می آید.

مسجد عیسی بیگ

مسجد عیسی بیگ در قرن 14 هجری, مصادف با قرن 17 میلادی توسط معماری با تجربه که از اهالی شام که علی موشمیش نام داشت, ساخته شد. این ساختمان مذهبی تاریخی و با شکوه به افتخار حاکم سلجوقی شاخته شد. بهتر است بدانید که مسجد عیسی بیگ در زیر ارگ سلسوک و در نزدیکی کلیسای سنت جان واقع شده است.
زمانی که می خواهید وارد این مسجد بشوید, در بخش ورودی این مسجد می بینید که توسط سنگ نبشته تزئین شده است. این بنا بر خلاف معماری های مرسوم آن زمان, کاملا نامتقارن و ناموزون است که شیوه ی معماری خاص خود را دارد.

مسجد عیسی بیگ

مسجد عیسی بیگ

این مسجد, 51 در 57 متر مربع اندازه و ابعاد دارد. محیط این مسجد از یک حیاط بزرگ, یک سالن شبستان تشکیل شده است. به طور کلی این مسجد دارای 2 راهروی جانبی و دو گنبد در مرکزش می باشد. از آجر های هشت گوش که بازمانده های مناره ای هشتی است, تزئین شده است. نمای شرقی این مسجد به وسیله ی سنگ های مرمر سفید حکاکی شده است. حکاکی این سنگ ها عبارت اند از: طرح های هندسی زیبا و کتیبه های خوش نویسی شده که به بسیار زیبا و ظریف بر روی سنگ های مرممر حک و تزئین شده اند.
در داخل مسجد, 1 محراب و 1 منبر قرار دارد که از سنگ مرمر ساخته شده است و جلوه ای زیبا و منحصر به فرد به فضای داخلی مسجد بخشیده است. گنبد هر مسجدی اولین بخشی است که در وهله ی اول نظر بیننده را به خود جلب می کند. گنبد این مسجد از کاشی های رنگی به رنگ فیروزه ای بسیار حرفه ای در کنار هم قرار گرفته اند.
ستون های داخل مسجد سبکی کلاسیک دارند که در آن زمان به بترین نح ممکن طراحی شده است. در دو طرف مسجد مناره هایی قرار دارد که این مناره ها متعلق به زمان های قرن 17 میلادی و قرن 14 هجری نیستند چراکه طی زلزله های سال 1653 و 1667 آسیب جدی به مناره های اصلی و اولیه مسجد وارد شد.
در سال های 1975 و 2005 دو مناره مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت. مناره های این مسجد به رنگ صورتی است که این مسجد را از مساجد دیگر متمایز ساخته است. در تمامی مساجد از وسایل بسیار ساده استفاده می شود, اما لازم به ذکر است که در مسجد عیسی بیگ از لوستر های بپر زرق و برق و کاملا پیچیده استفاده شده است.

مسجد عیسی بیگ

مسجد عیسی بیگ

در کنار دیوار های خارجی این مسجد سنگ قبر های قرار دارد که دارای نماد ها و نوشته هایی به زبان های عربی و ترکی است. قبر های این مسجد دارای دو دسته هستند, دسته ی اول رنگ سیاه و سفید دارند که به دوره ی حکومت سلجوقیان باز می گردد و خطوط کوفی بر روی آن به چشم می خورد. دسته ی دوم به رنگ سفید هستند که از جنس سنگ مرمر ساخته شده است.
مسجد عیسی بیگ یکی از جاذبه های تاریخی و اصیل کشور ترکیه است که علاوه بر دارا بودن جاذبه های تاریخی غنی, جاذبه های گردشگری کتعددی در اطراف خود دارد.