هشدار قرمز برای محیط زیست تالاب انزلی

تالاب انزلی در موقعیت جغرافیایی بسیار استراتژیکی به لحاظ حفظ رطوبت منطقه و اکوسیستم قرار داشته و حفظ و حراست از آن اهمیت فوق العاده ای دارد.

به گزارش بار و بندیل به نقل از خبرگزاری ایسنا، احسان هادی پور رئیس اداره محیط زیست انزلی محیط زیست تالاب انزلی و اراضی این تالاب را در خطر تخریب به وسیله ی عده ای سودجو اعلام کرده است.

وی می گوید: یکی از مشکلات عمده در این شهرستان تخریب و تصرف اراضی تالاب بین المللی انزلی توسط افراد سودجو است.

وی توضیح می دهد: در صورت مشاهده این گونه تخلفات یگان حفاظت محیط زیست شهرستان با جدیت با این موارد برخورد و افراد خاطی به دادگستری شهرستان معرفی خواهند شد.

هادی پور تاکید می کند: طی گشت و پایش های مکرر از عرصه های آبی و خشکی توسط محیط بانان، یک دستگاه بیل مکانیکی در داخل اراضی تالاب انزلی در حال تخریب تالاب برداشت ماسه، مشاهده شد که با اخذ مجوز از دادستان شهرستان و همکاری پاسگاه انتظامی آبکنار ضمن توقف عملیات و توقیف بیل مکانیکی مراتب صورتجلسه و افراد خاطی جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شدند.

رئیس اداره محیط زیست انزلی کم شدن عمق تالاب و بیرون آمدن اراضی خشک را به عنوان عاملی برای پیشرفت سودجویان اعلام داشته و گفت: اغلب این متخلفین افراد محلی هستند که به محض متصل شدن اراضی خشک تالاب به مزارعشان بلافاصله بیل مکانیکی اجاره کرده و برای شخم زدن این اراضی اقدام می‌کنند و با این کار خود موجب تخریب محیط زیست تالاب می شوند که به شدت با آنها برخورد می‌کنیم.

وی تصریح نمود: تالاب انزلی از جالب ترین و بزرگ ترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود. هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند، به همین دلیل حفاظت از آن بسیار مهم است.