یک شهر ایرانی هخامنشی در ترکیه کشف شد

باستان شناسی ها اغلب ماجراهای جالبی را در پی خواهند داشت و در جدیدترین کاوش های باستانی در ترکیه، شهری از دل خاک بیرون آورده شده است که می گویند زمانی از خاک ایران و از قلمروهای کوروش کبیر بوده است.

در تپه اولوز در استان آماسیا که در شمال ترکیه قرار گرفته است، تالار تختگاه و تالار ستوندار یا همان آپادانا پیدا شده است که جزئی از کاخ 2500 ساله پارسی است.

یک شهر ایرانی هخامنشی در ترکیه کشف شد

یک شهر ایرانی هخامنشی در ترکیه کشف شد

 

آناتولی زمانی در عصر کوروش کبیر ضمیمه خاک ایران بود و حتی در بخشی از دوران هخامنشی ها نیز باقی مانده بود. امروز آثار باستانی گوناگونی که زمان متعلق به دوران هخامنشی ها بوده است در ترکیه کشف می شود.

جالب است بدانید که عثمان وارول، استاندار آماسیا بعد از کشف این منطقه و پیدا شدن آپادانا پس از حفاری ها، از این بنای تاریخی 2500 ساله پارسی به وجد آمد و هیجان زده شد.

روزنامه صباح و خبرگزاری آناتولی اعلام کرده است که ادامه این کاوش ها برنامه ای طولانی مدت می طلبد و شرایط دشوار محلی که کاوشگران می بایست در آن مشارکت داشته باشند، تشکرهای بسیاری را برای آنان به همراه داشته است.

پرفسور شوکت دومنز به عنوان سرپرست تیم کاوشگر عمل می کند و او اشیای فرهنگی که از دل خاک یافت شده است را ارائه کرده است و اعلام کرده که گروهی از هخامنشیان با اصلیت پارسی احتمالاً در ۴۵۰ پیش از میلاد در تپه اولوز سکونت داشته‌اند.

او همچنین با تأکید بر اینکه در جریان کاوش‌های امسال یک شهر ایرانی یافته شده اظهار داشته است که واحدهای تازه‌ای از این شهر آشکار شده‌اند. لازم به ذکر است که یک راه ساختمانی بزرگ و همچنین آتشکده ای را پیدا کرده اند که از جمله کشفیات کم سابقه ای بوده است که در این منطقه قرار گرفته!

پرفسور شوکت دومنز این یافته‌ها را کم‌سابقه در تاریخ جهان بشمار آورده است که می‌توانند نخستین آپادانای یافته شده هخامنشیان در بیرون از مرزهای ایران کنونی باشد.

در این کاوش ها یک تالار پذیرایی بزرگ که ستون هایی پهن و تالار تختگاهی هم به همراه دارد، پدیدار شدند و به گفته ی پروفسور، کار حفّاری برای این تالارها را در مرحلۀ آغازین قرار گرفته است، ضمن اینکه مرحله و کشفیات جاری را بسیار هیجان‌انگیز توصیف کرده است.

به گفته ی وی این آثار کشف شده متعلق به عصر آهن آناتولی، عصر کهن آناتولی و باستان‌شناسی ایرانی است و لذا این کشفیات را بسیار مهم می داند.

وی گفت تاکنون پایه‌های شش ستون را یافته‌اند گرچه نقشه روشنی هنوز آشکار نشده اما نسبت به پی بردن به آن در کاوش‌های یکی دو سال آینده ابراز امیدواری کرده است.

دونمز اظهار داشته است در جریان حفاری‌های امسال یک مجسمۀ گاو متعلق به دورۀ «هیتی» نیز کشف شده و اضافه کرده است زیر شهر ایرانی یک شهر بسیار بزرگ هیتی قرار دارد که فکر می‌کنند «شانوهیتا» باشد که نشان میدهد این یک شهر مقّدس سنّتی بوده است و هر شهریاری تازه‌ای اینجا نیایشگاهی ساخته است.