شهر زیرزمینی سامن

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ملایر, باب الله فتحی از امکان بازید گردشگران از شهر زیرزمینی سامن خبر داد و اعلام نمود که با توجه به سابقه مدنیت و شهر نشینی در شهر سامن این اثر ارزشمند تاریخی یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در این منطقه به حساب می آید و باید به آن توجه خاصی شود. در ادامه ی این مطلب اطلاعاتی جالب در مورد این اثر تاریخی در اختیارتان قرار می دهیم.

شهر زیرزمینی سامن

در استان همدان و در 15 کیلومتری شهر ملایر, شهری پنهان و یا زیرزمینی که به احتمال زیاد پیش از دوره ی اشکانی شهری مخفی بوده است و بعد ها از آن با عنوان گورستان استفاده می شده است. تلاش های باستان شناسان موجب شد تا محوطه ای در زیر زمین یافت شود. جالب است بدانید که باستان شناسان احتمال داده اند که این مکان مربوط به دوره ی اشکانی است و از بعضی از بخش های آن به عنوان به خاک سپردن عزیزان استفاده می کردند.

شهر زیرزمینی سامن

شهر زیرزمینی سامن

حدود 25 اتاق در زیر زمین این اتاق ها یافت شده است که تعداد زیادی اسکلت که به دوره ی اشکانی مربوط است در آن پیدا شده است که از آن زمان ها هنوز دست نخورده باقی مانده است.
این شهر بالای 3 هکتار مساحت دارد و به دلیل رطوبت زیاد در بخشی از شهر زیر زمینی امکان کاوش و تحقیقات وجود ندارد. لازم به ذکر است که یان شهر در زیر خانه های مردم قرار دارد و به همین منظور ممکن است در آن قسمت ها فاضلاب های شهری نیز به شهر زیر زمینی وارد شده باشد. این شهر زمانی یافت شده که مخابرات استان همدان در حال کشیدن کابل های فیبر نوری از زیر زمین بوده است. به همین دلیل با اخذ مجوزی از سوی پژوهشکده باستان‏ شناسی، هیاتی که از تعدادی کارشناسان شامل باستان ‏شناس، انسان ‏شناس، کارشناسان مرمت و … تشکیل شد و شروع به کاوش‌‏ های خود در این شهر زیرزمینی کرد و در نهایت فضاهای دست کند را با حدود ۲۵ اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی کشف کرد.

شهر زیرزمینی سامن

شهر زیرزمینی سامن

طبق شواهدی باستان شناسان اظهار کردند که ای فضاهای کشف شده مربوط به دوره ی قبل از اشکانی بوده است. با توجه به این کاوش ها می توان این احتمال را داد که در ابتدا این فضا ها با معماری خاص به دلیل انجام مراسم های مذهبی ساخته شده بوده است. این احتمال می رود که در آ =ن عصر و دوره از این مکان ها برای تدفین مردگان استفاده می کرده اند. این شهر بین 3 تا 6 متر در زیر زمین قرار دارد و کانال های حفر شده رد داخل آن به مرور در دوره های تاریخی حفر شده اند و در اطراف آن نیز اتاق های مختلفی قرار دارد.
طی کاوش های بسیار, مشخص شده است که در این کانال بعد از پاکسازی 60 اسکلت شناسایی شده است که در 9 اتاق واقع شده بودند. طبق بررسی هایی احتمال می رود که این تدفین ها به صورت باز انجام شده است. از مجموع ۶۰ اسکلت یافت شده، ۱۶ مرد، ۲۶ زن، ۱۴ کودک و یک نوزاد شناسایی شدند که جنسیت ۳ مورد از آن ‌ها نیز غیر قایل تشخیص است.