گرمای تابستان سفر به ایران را جذاب کرد

گردشگران عراقی برای فرار از تابستان داغ و البته بدون برق شان به ایران سرازیر شده اند. حالا نه تنها مشهد و قم و شهرهای زیارتی جولانگاه گردشگران عراقی شده است که موج سفر آنها به شهرهای شمالی ایران به راه افتاده است.

سفر تابستانی به شمال خوش آب و هوا آن قدر برای عراقی ها جذاب بوده است که کار و کاسبی خانه مسافرها داغ شده است و حتی رستوران های شمالی منوی ویژه غذاهای عراقی ایجاد کرده اند.

جاذبه های گردشگری شمال

جاذبه های گردشگری شمال

گرمای کم سابقه هوا در تابستان امسال در رسانه های جهان خبرسازی می کند اما این پدیده در عراق متفاوت بود و قطع برق همسایه غربی ایران را کلافه کرد. حالا آنها برای فرار از این موج گرما به ایران پناه آورده اند. سفر عراقی ها به ایران آن قدر افزایش داشته است که هواپیمایی العراقیه مجبور شده است بخشی از مسیرهای پروازی خود را تغییر دهد تا تقاضای بالای سفر به ایران را پوشش دهد. هادی شیرازی، دبیر جامعه تورگردانان ایران با اعلام این موضوع می گوید که در حال حاضر عراقی ها بیشترین تقاضای سفر به ایران را دارند.

ریزش ارزش ریال و تابستان داغ و بدون برق، موج سفر عراقی ها به ایران را به دنبال داشته است. در حال حاضر هر دینار عراقی ٩٠ برابر ریال ایران ارزش دارد و همین موضوع سفر آنها را به ایران ارزان تر کرده است؛ البته عراقی ها گردشگران چندان دست و دلبازی هم نیستند و پیش از این هزینه بسیار کمی برای سفرهای شان در ایران انجام می دادند. با این حال ماجرا به نفع شهروندان ایرانی شده است که خانه های شان را به گردشگران اجاره می دهند.

گردشگری شمال کشور

گردشگری شمال کشور

هادی شیرازی، دبیر جامعه تورگردانان ایران، درباره سفر عراقی ها به ایران حرف های جالبی دارد. او در این باره می گوید:

«همه ما می دانیم که صنعت توریسم یکی از مهمترین صنعت های درآمدزا در دنیا است. اگر چه این صنعت در ایران کمی رو به انزوا رفته اما حتی سفر یک گردشگر به ایران هم برای ما خوشحال کننده است. درباره سفر عراقی ها به کشورمان هم باید بگویم که در حال حاضر عراقی ها در صدر جدول مسافرانی هستند که به ایران می آیند.

سفر به ایران برای عراقی ها بسیار ارزان درمی آید و البته خودشان هم کلی صرفه جویی می کنند؛ به عنوان مثال اگر یک اروپایی یا آمریکایی به ایران بیاید ٢٠٠٠ دلار هزینه می کند اما یک عراقی بیشتر از ٣٠٠ دلار در سفر به ایران خرج نمی کند.