نکات مهم برای رهایی از مسمومیت در سفر

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) می گوید که مسمومیت غذایی حدودا ۳۰ تا ۴۰% افرادی که سفر می کنند را درگیر خود می کند، این مسمومیت توسط نوشیدن یا خوردن آب یا مواد غذایی که حاوی باکتری، ویروس یا انگل بوده اند، بوجود می آید. در بسیاری از کشورها با اینکه قوانین سفت و سختی برای سلامت مواد غذایی وجود دارد اما باز هم با سفر به آنجا افرادی در معرض خطر خواهند بود. شما ممکن است با باکتری هایی مسموم شوید که به هیچ وجه یک فرد محلی را دچار مسمومیت نمی کند.

در ادامه راه کارهایی را برای درمان مسمومیت در سفر را بیان می کنیم

مسمومیت در سفر

مسمومیت در سفر

به مقدار زیادی آب بنوشید
شما با تهوعی که دارید، مقدار زیادی از آب بدنتان را از دست می دهید و خیلی مهم است که آب از دست رفته به بدن شما باز گردد. زمانی که شما حالت تهوع دارید مایعاتی نظیر سودا، آب معدنی و سوپ بسیار رقیق مصرف کنید. اگر فقط به آب شیر دسترسی دارید، می توانید با جوشاندن آن، بسیاری از باکتری های موجود را از بین ببرید. البته می توانید مایعات دیگری نیز مصرف کنید، فقط حواستان باشد که خیلی سنگین نباشند.

کم کم مواد غذایی جامد را به برنامه غذایی خود اضافه کنید
بدن شما زمانی که دچار مسمومیت می شود در ابتدا نمی تواند غذا را هضم کند اما زمانی که ناراحتی دستگاه گوارش شما کمتر می شود، شما می توانید به مرور مواد غذایی با فیبر و چربی کم (توست، موز و سیب زمینی پخته شده) را وارد بدنتان کنید. یادتان باشد که یک دفعه حجم خوراکی زیادی نخورید بلکه از لقمه های کوچک شروع کرده و اگر حس کردید که بدنتان هنوز آمادگی ندارد و دل درد گرفتید، دوباره به مایعات برگردید. غذاهایی که نمک دارند نیز می توانند الکترولیت از دست رفته بدنتان را جبران کنند.

رفع مسمومیت در سفر

رفع مسمومیت در سفر

از غذاهایی که بالقوه سیستم گوارشتان را به هم می ریزد، دوری کنید
معمولا خوراکی و غذاهایی مانند لبنیات، میوه های خشک یا چرب و غذاهایی با فیبر بالا (آجیل، دانه ها و سبزیجات خام)، غذاهای تند و قهوه می توانند گوارش شما را مجددا به هم بریزد. پس پیشنهاد ما برای مبارزه با مسمومیت در سفر این است که تا زمانی که به کل حالتان بهتر نشده از این نوع غذاها پرهیز کنید. معده‌تان از شما تشکر خواهد کرد!

استراحت کنید
اگر در سفر دچار مسمومیت غذایی شدید، علاوه بر کارهایی که در بالا انجام می دهید، به خودتان کمی فرصت داده و استراحت کنید. اجازه دهید که بدنتان با جلوگیری از حرکت های اضافه بتواند روی این بیماری که در حال حاضر به آن دچار شده اید تمرکز کند. نگران نباشید! اگر چند ساعت از سفرتان را استراحت کنید هیچ مشکل خاصی پیش نمی آید. این کار قطعا بهتر از آن است که کل سفرتان با حال تهوع و دل درد از جاذبه های مورد علاقه تان دیدن کنید.