نکاتی برای طبیعت گردی ایمن که باید بدانید!

طبیعت گردی یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین شاخه های گردشگری است. این نوع سفر معمولا با پای پیاده و در کوه و دشت صورت می گیرد و شب را در طبیعت باید سر کرد. در این نوع سفر خطرات بیشتری متوجه مسافران است و گاهی هم به دلیل شرایط بد آب و هوایی یا مشکلات غیر منتظره برخی طبیعت گردان به کام مرگ می روند. ازاین رو دانستن نکات حیاتی طبیعت گردی بسیار مهم است.

بقا در طبیعت

بقا در طبیعت

جعبه کمک های اولیه در طول سفر
سعی کنید که همواره یک جعبه کمک های اولیه ی کوچک را در هنگام مسافرت همراه خود داشته باشید تا بتوانید با اقدامات اولیه و مهمی که انجام می دهید، برای مثال کنترل خونریزی یا تنفس مصدوم؛ بتوانید شرایط بهتری را برای فرد آسیب دیده فراهم آورید. وسایلی را که در داخل جعبه کمکهای اولیه باید باشد شامل بتادین، باند کشی ،پارچه سفید تمیز و بلند ،گاز استریل و سایر مواد و وسایل ساده و اولیه که بتواند به فرد مصدوم کمک کند.

اخبار هواشناسی را دنبال کنید
تغییرات آب و هوایی در هر فصلی از سال ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین باید قبل از سفر خیلی مراقب باشید و اخبار هواشناسی را هر لحظه رصد کنید. می توانید از سایت های هواشناسی استفاده کنید. یا نرم افزار های هواشناسی را که امروزه در هر گوشی هوشمندی یافت می شود را به کار ببرید.

رودخانه ها همواره خطرناک هستند!
حواستان باشد که رودخانه ها اگر چه به طبیعت طراوت و زیبایی خاصی را هدیه می کنند و ممکن است با عمق کم به نظر بیایند و فکر کنید می توان به راحتی تنی به آب زد، اما می توانند به یکی از خطرات بالقوه تبدیل شوند که از آن به عنوان بیماری های محیطی یاد می کنیم بیماری هایی که طبیعت آنها را به وجود می آورد. برای نمونه این رودخانه ها می توانند سبب شبه غرق شدگی یا غرق شدگی شوند مخصوصا در فصل تابستان که هوا بسیار گرم است، بیشتر باید مراقب این بیماری محیطی باشیم.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

کنجکاوی بیش از حد ممنوع
اگر با انواع گیاهان و گل ها و سایر پوشش های گیاهی آشنایی کافی ندارید باید به شما تذکر دهیم که خیلی مراقب باشید زیرا که هستند گونه های گیاهی که بسیار سمی هستند و با گونه های غیر سمی خود شباهت بسیاری دارند. برای نمونه می توان به قارچ های خوراکی اشاره کرد که در طبیعت یافت می شوند.

مراقب حیوانات و جانوران وحشی باشید
وقتی که می خواهید به یک طبیعت ناشناخته ای قدم بگذارید همواره سعی کنید در مورد آن تحقیق کنید و در مورد انواع حیواناتی که در ان جا وجود دارد بیشتر بدانید مارها ی زیادی در نواحی گرمسیری ایران و در کوهپایه های اصلی کشور ما مثل زاگرس و البرز وجود دارند که سمشان خطرناک است و گزیدگی توسط انها ممکن است موجب مرگتان شود.