قدیمی ترین پل دنیا در عراق

وقتی صحبت از قدیمی ترین های جهان می شود پای سرزمین بین النهرین به میان می آید که بخشی از عراق امروزی را در بر می گیرد. سومری ها نخستین تمدنی بودند که در این مناطق زندگی شهر نشینی را ابداع کردند.

قدیمی ترین پل دنیا نیز مانند بسیاری از موارد دیگر در جنوب عراق قرار گرفته است که قدمتی بیش از 4 هزار سال دارد.

این پل در هزاره سوم قبل از میلاد ساخته شده پس بدون شک قدیمی ترین پل دنیاست.

قدیمی ترین پل دنیا

قدیمی ترین پل دنیا

شهر باستانی گیرسو که تقریبا در مسیر بین شهرهای بغداد و بصره در جنوب عرق قرار گرفته یکی از قدیمی ترین شهرها و تمدن های دنیاست. گیرسو با حداقل ۵ هزار سال قدمت در زمان خود شهری پر رونق و شلوغ بود، این را لوح های پیدا شده در نقاط مختلف سایت باستان شناسی به خوبی تایید می کنند چون در این منطقه هزاران لوح پیدا شده که بر روی آن ها اطلاعاتی درباره وضعیت اقتصادی، اداری و همینطور بازرگانی شهر ثبت شده است.

با دیدن این لوح ها مشخص شده که این ها شواهدی از تمدن سومر (نخستین تمدن در منطقه تاریخی جنوب بین النهرین) هستند. بعد از ۵۰ سال حفاری بر روی این سایت باستان شناسی پهناور تعدادی آثار هنری و معماری مهم کشف شد که در بین آن ها پلی ۴ هزار ساله خودنمایی می کرد، این پل تماما از آجر پخته درست شده و قدیمی ترین پلی است که تا به حال در دنیا کشف شده است.

پل گیرسو اولین بار در دهه ۱۹۲۰ کشف شد، در آن زمان به ذهن هیچ کس نمی رسد که این جاذبه ای که از دل خاک بیرون آمده یک پل و آن هم قدیمی ترین پل دنیاست! باستان شناسان فکر می کردند با یک مکان مذهبی، سد و یا تنظیم کننده ی آب روبرو هستند اما سال ها بعد مشخص شد که این بنای تاریخی چیزی نیست به جز یک پل که از روی یکی از آبراه ها می گذشت!

قدیمی ترین پل جهان

قدیمی ترین پل جهان

مطمئنا در ساخت این پل از مهندسی هوشمندانه ای استفاده شده تا اثری شاهکار و مقاوم خلق شود. بدون شک تماشای معماری چندین هزار ساله برای بسیاری از گردشگران آینده جالب توجه است.

این پل باستانی نمونه خوبی از سازه های پیشرفته زمان خود است که تا به امروز باقی مانده است. مهندسی و معماری از گذشته های دور وجود داشته و این پل خود گواهی بر این ادعاست.