متروی مسکو موزه ای از آثار هنری شوروی سابق

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بهانه ای شد تا روسها ایستگاه های مترو را هم به هنرهای خود مزین کنند. تب و تاب جام جهانی هر کسی را به مسکو کشانده و این فرصت خوبی برای تبلیغ فرهنگ و هنر روسی است.

از طرفی هزاران هوادار روسیه برای دیدن آثار هنری لازم نیست به موزه بروند و در همان ایستگاه های مترو که در انتظارند می توانند از دیدن این آثار لذت ببرند.

متروی مسکو که در سال ۱۹۳۵ افتتاح شد، دارای ۱۳ خط است که از سراسر شهر عبور می‌کند و به داشتن ایستگاه‌های بزرگ و زیبا شهرت دارد. چند ایستگاه در مرکز شهر وجود دارد که به دلیل دارا بودن دیوار نماهای هنری از دوره شوروی در میان مسافران شناخته شده است.

بسیاری از این ایستگاه‌ها مانند گالری‌های هنری هستند و با نقاشی‌های باشکوه، ستون‌های مرمر و لوسترهای مجلل، تزئین شده‌اند.

«تاگانسکایا» (Taganskaya)، «کومسومولسکایا» (Komsomolskaya)، «نووسلوبودسکایا» (Novoslobodskaya) و «کی‌یفزکایا» (Kievskaya)، ایستگاه‌هایی هستند که در مسیر خطوط اصلی شهر مسکو قرار دارند و به خاطر داشتن پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگارنگ، سقف‌های طاق‌دار و تزئین شده و دیوارنماهای دوره شوروی، مشهور هستند.

دو استادیوم میزبان بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ در مسکو، به راحتی از طریق مترو قابل دسترسی هستند. «ورزشگاه اسپارتاک» (Spartak) به وسیله خط هفت واقع در بخش شمال غربی شهر قابل دسترسی است. «ورزشگاه لژینکی» (Luzhniki) که میزبان بازی‌های افتتاحیه و فینال است، در مسیر خط یک قرار دارد. چندین خط هم به قطارهای متعلق به دو فرودگاه اصلی مسکو، «شرمتیوو» (Sheremetyevo) و «دوموده‌دوو» (Domodedovo)، متصل هستند.