غار درفک گیلان

استان گیلان، یکی از بهترین استان ها برای سفر و گردشگری است. اگر قصد دارید برای تعطیلات عید فطر به گیلان سفر کنید، پیشنهاد می کنیم علاوه بر جنگل گردی، حتما سری هم به غار درفک گیلان هم بزنید.

غار درفک گیلان

غار درفک گیلان

معرفی غار درفک گیلان

غار درفک گیلان در استان بکر و زیبای گیلان قرار گرفته است و در کنار جنگل های انبوه این استان، منطقه ای بسیار جذاب برای گردشگری فراهم آورده است.

غار درفک کجاست؟

این غار در 27 کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار قرار گرفته است و یکی از بهترین مناطق برای فتح کوهنوردان حرفه ای است. دامنه های این کوه که این غاری یخی در آن قرار گرفته است، بلند است و دامداران یخ و آب مورد نیازشان را از این منطقه تامین می کنند.

غار درفک گیلان

غار درفک گیلان

 

غار درفک از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل های رودخانه سفید رود و رودخانه فیرارود محدود می شود. ارتفاع این غار از سطح دریا بیش از ۲۴۰۰ متر است که این منطقه را به ناحیه ای سرد و برف گیر در فصول سرد سال تبدیل کرده است.

این منطقه مساحتی به وسعت 99 هکتار دارد و از پوشش جنگلی، کوهستانی و مرتعی تشکیل شده است. تنوع زیست محیطی در این منطقه بسیار بالا است و حیوانات و گیاهان مختلفی در آن زندگی می کنند که از جمله ی آن ها می توان به سمور، گربه جنگلی، گراز، شغال، خرس قهوه ای، پلنگ، مارال، شوکا و رودک، و گیاهانی مانند درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شیردار، پلت، لرگ و ممرز اشاره کنیم.

غار درفک گیلان

غار درفک گیلان

 

غار درفک چه ویژگی هایی دارد؟

این غار درواقع نوعی یخچال طبیعی است، یعنی در گرم ترین روزهای سال هم درون آن یخ وجود دارد. دهانه ی این غار بسیار بزرگ است اما ارتفاع کمی دارد. اگر می خواهید برای گردشگری از این منطقه دیدن کنید، لازم است که حتما وسایل غارنوردی با خود همراه داشته باشید. خوب است بدانید که این غار جز فهرست آثار طبیعی ملی ایران است.

در بلندای این منطقه، قله آتشفشانی درفک قرار دارد. این قله ۲۷۰۵ متر ارتفاع دارد و یکی از قلل پر تردد سلسله جبال البرز محسوب می شود. همچنین باید بگوییم ک این دهانه آتشفشانی بزرگترین دهانه آتشفشانی ایران است. چنانچه به گیلان سفر می کنید و اهل کوهنوردی هستید، پیشنهاد می کنیم از غروب و طلوع خورشید در این منطقه دیدن کنید و لذت ببرید.