جام جهانی 2002 کره و ورزشگاه جام جهانی سئول

با نزدیک تر شدن به رقابت های جام جهانی 2018 روسیه افراد بیشتری به کسب اطلاعات درباره این مسابقات می پردازند. اگرچه این نخستین باری نیست که این مسابقات در آسیا برگزار می شوند و پیشتر هم در سال 2002 ژاپن و کره جنوبی میزبان این رقابت ها بودند و ورزشگاه جام جهانی سئول هم در این سال مشهور شد.

اما به دلیل همسایه بودن روسیه با ایران امسال مسابقات جذاب تر ازز گذشته دنبال می شوند و ایرانی های بیشتری می توانند به تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال بروند. در ادامه کمی در باره جام جهانی کره و ژاپن توضیح می دهیم.

ورزشگاه جام‌جهانی سئول، همچنین به عنوان ورزشگاه سانگام شناخته می شود، واقع شده در سئونگسان، سئول، کره جنوبی است.

ورزشگاه سانگام

ورزشگاه سانگام

این ورزشگاه از سال 2001 بازگشایی شده. گنجایش ورزشگاه بیش از 68 هزار نفر را دارد. این ورزشگاه برای بازی های جام جهانی 2002 ساخته شده.

جام جهانی فوتبال 2002 هفدهمین دورهٔ این مسابقات بود که به میزبانی مشترک کشورهای کرهٔ جنوبی و ژاپن برگزار شد.

ــ از میان 32 تیم شرکت کننده در این دوره تیم ملی فوتبال برزیل توانست با پیروزی بر آلمان قهرمان شود. تیم‌های ترکیه و کرهٔ جنوبی پس از تیم آلمان سوم و چهارم شدند.

ــ الیور کان دروازه‌بان آلمان بهترین بازیکن و رونالدو مهاجم برزیل آقای گل این بازی‌ها بودند.

ــ رونالدو گل‌زن برتر جام شد؛ او به آمار خیره‌کننده هشت گل دست یافت. اما با این حال اولیور کان توپ طلا را برد و به عنوان بازیکن برتر آن یک ماه انتخاب شد. او ضربات حریفان را یکی پس از دیگری می‌گرفت و گل زدن به آلمان برای هر تیمی دشوار بود. آنها در هفت بازی خود تنها سه گل دریافت کردند که دو گل در فینال بود.

ــ گل‌زنان برتر: رونالدو، ریوالدو، میروسلاو کلوزه، یان دال توماسون، کریستین ویه‌ری، مارک ویلموتس، میشاییل بالاک، رابی کین.

ورزشگاه سانگام سئول

ورزشگاه سانگام سئول

ــ پیروزی برزیل برابر آلمان در فینال سال 2002، برابر با رکورد هفت پیروزی پیاپی تیم ایتالیا در سال‌های 1934 و 38 بود.

ــ شکست فرانسه مقابل سنگال، ضعیف ترین نتیجه و نمایش تیم مدافع قهرمانی در تاریخ 72 ساله جام جهانی بود. فرانسه با یک امتیاز از سه مسابقه گروهی خود حذف شد.

ــ حضور کره جنوبی در نیمه نهایی، بهترین نتیجه آسیایی‌ها در رقابت‌های جام جهانی بود. پیش از این کره شمالی در سال 1966 به یک چهارم نهایی راه یافته بود.

ــ سال 2002 آخرین دوره‌ای بود که تیم قهرمان بدون حضور در مقدماتی‌ها به مرحله اصلی راه یافت. از دوره هیجدهم به بعد مدافع قهرمانی نیز باید در مسابقات مقدماتی شرکت کند.