شهرهای میزبان ایران در جام جهانی کدامند؟

سن پترزبورگ، کازان و سارانسک شهرهای میزبان ایران در جام جهانی برای دور نخست این رقابت ها خواهند بود. در صورتی که ایران به مرحله بعدی راه پیدا کند احتمالا مسابقات دیگری در شهر های دیگر روسیه خواهد داشت.

این فرصتی مناسب است تا به خاطر فوتبال هم شده گردشگری را شروع کنیم و کشور پهناور روسیه که تاریخ و طبیعتی بی نظیر دارد را بهتر بشناسیم.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می باشد که در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است. سن پترزبورگ پرجمعیت ترین شهر اروپا پس از لندن پاریس و مسکو است.

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از سرنگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر در فارسی دوره قاجار به صورت سن پطرزبورغ نامیده و نوشته می شد.

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می شده است.

شهر کازان

شهر کازان

شهر کازان

کازان یا قازان یا غازان پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه است که براساس سرشماری ۲۰۱۰ روسیه با ۱٬۱۴۳٬۵۳۵ نفر جمعیت، هشتمین شهر پرجمعیت و یکی از مهم ترین شهرهای روسیه به شمار می رود.

شهر کازان محل تلاقی رودهای وُلگا و کازانکا در بخش اروپایی روسیه است. کرملین کازان از میراث جهانی یونسکو است. یونسکو در سال ۲۰۰۵ میلادی، در مراسمی سالگرد هزارسالگی شهر کازان را به عنوان شهری چندقومیتی و محل زندگی مسالمت آمیز مسلمان و مسیحی گرامی داشت. در آوریل ۲۰۰۹، لقب رسمی «پایتخت سوم فدراسیون روسیه» برای این شهر درنظر گرفته شد. و در سال ۲۰۰۹ به عنوان پایتخت ورزشی روسیه انتخاب شد. کازان در سال ۲۰۱۳ میزبان مسابقات المپیاد تابستانی دانشجویی، ۲۰۱۵، میزبان مسابقات جهانی ورزش های آبی و یکی از شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در روسیه است.

شهر سارانسک

شهر سارانسک

شهر سارانسک

سارانسک شهری است در مرکز بخش اروپایی روسیه. این شهر مرکز جمهوری موردوویا است و ۳۰۴٬۸۶۶ نفر جمعیت دارد. (سال ۲۰۰۰). ۸۵ درصد از جمعیت این شهر از قوم روس هستند و زبان موردوین کمتر در این شهر شنیده می شود.