راز کج بودن برج پیزا کشف شد!

یکی از برج های معروفی که مورد توجه گردشگران است برج پیزا است. این برج نیمی از شهرتش را مدیون کج بودنش است و جای تعجب آنکه از زمان ساختش در قرن 14 میلادی همانطور کج بوده و هنوز هم پابرجاست.

این برج تنها برج کج دنیا نیست البته کجترین برج هم نیست اما ارتفاع بالای آن و هنر معماری منحصر به فردش موجب شده تا مشهورترین برج کج دنیا باشد.

دانشمندان سالها به دنبال حل معمای این برج بوده اند که چرا با این ارتفاع زیاد و زاویه کجی که دارد تا کنون پیزا فرو نریخته؟‌ نظریه های بسیاری در مورد آن ارائه شده و حالا پژوهشگران ادعا می کنند که دلیل استوار ماندن برج پیزا را یافته اند.

برج پیزا

برج پیزا

برج پیزا از زمان ساختش کج شده و هنوز هم به همان صورت باقی مانده. درست از زمانی که طبقه دوم این برج در سال 1178 ساخته شده این بنا شروع به کج شدن کرد و در پایان ساخت هم همانطور کج ماند.

کار ساخت برج در سال 1378 به پایان رسید البته در این بین چندین سال را ساخت برج متوقف شده بود. با تکمیل شدن برج نه تنها انحرافش درست نشد بلکه کجتر هم شد.

طبق گزارشی که اخیرا از طرف دانشگاه بریستول منتشر شده است، دلیلی که باعث استوار باقی ماندن این برج کج شده است، همان دلیلی می باشد که در ابتدا موجب کج شدن آن شده بود! این برج در مکانی در بین رودخانه های Arno و Serchio واقع شده که زمینی سست و نرم دارد و این زمین از ترکیب گل و لای، خاک رس، ماسه ی ریز و پوست صدف ساخته شده است.

خیلی ساده می توانیم ببینیم که این بنای ۱۴،۵۰۰ تنی چگونه به چنین زمین نرمی چسبیده است. اما نرم بودن این خاک همچنین در افزایش عمر ساختمان هایی که بر روی آن بنا می شوند تاثیر مثبت می گذارد.

برج کج پیزا

برج کج پیزا

همه چیز به اثری که به نام “اثر متقابل ساختمان دینامیکی خاک” (DSSI) شناخته می شود مربوط می شود. این اثر توضیح می دهد که چگونه ساختمان های بزرگی که بر روی خاک نرم بنا شده اند در برابر زمین لرزه ها مقاومت می کنند و این نوع خاک از وقوع لرزه های بسیار شدید که باعث ویرانی کامل سازه ها میشوند جلوگیری می کند.

طبق این اثر ثابت شده است که ساختمان های بلندتر بر روی زمین های سست در برابر زمین لرزه ها بهتر از ساختمان هایی که با فونداسیون محکم تر بنا شده اند مقاومت می کنند. اما آن چیزی که باورنکردنی است، این است که معمار فراموش شده ی این برج، به طور کاملا اتفاقی و از روی خوش شانسی این مکان را بهترین نقطه برای ساخت این برج تشخیص داده بود.

اگر محاسبات محققان درست باشد، باید گفت که برج کج پیزا دارای رکورد جهانی DSSI می باشد. به عبارت دیگر، این برج زیبا به این زودی ها قصد واژگون شدن ندارد!