قصر میسور هند؛ جاذبه قرن چهاردهمی

دیدنی های هند بسیارند و در سفر هندوستان اگر هدف خاصی نداشته باشید امکان دارد با دنبال کردن جاذبه های این کشور سر از ناکجا آباد در آورید.

قصر میسور (Mysore) یکی از بناهای تاریخی در جنوب هند است که در کارناتکا (Karnataka) قرار گرفته است. این سازه سه طبقه که از سنگ گرانیت ساخته شده محل اقامت ودیارها (The wodeyars) مهاراجه های میسور بوده و حالا یک جاذبه گردشگری است.

قصر میسور

قصر میسور

ساختمان سه طبقه از سنگ گرانیت مرغوب خاکستری و گنبد هایی از مرمر قرمز نمایی از طاق هایی وسیع دارد که با ستون های بلندی حمایت می شوند. این قصر دو سالن اجتماعات عظیم به نام دوربار (durbars) و 18 معبد را خود دارد. نمای داخلی پر زرق و برق این قصر که شامل شیشه های رنگی، آینه ها، در هایی از چوب تراشیده، کف های موزاییک و باغچه ی گسترده ای که دورتادور قصر را گرفته

زمان ساخت اولیه بنا به قرن 14 باز میگردد البته تا کنون چندین بار تخریب و بازسازی شده است.

در این قصر میتوانید علاوه بر اماکن مذهبی مجسمه ها و نقاشی هایی ببینید که مربوط به دوران مختلف هستند. همچنین اشیای تاریخی مثل سلاح های مرگبار مهاراجه که بیش از 700 سال قدمت دارند. مثل نیزه، شمشیر، تپانچه، و کمان.

شاید شگفت آورترین شیء این مجموعه زین چوبی فیل باشد که با 84 کیلوگرم طلا تزیین شده است. معمولا هندو ها روی هر چیزی تزیین و نقاشی به جای می گذارند و این زین هم جزو آنهاست.

Mysore

Mysore

در طول جشنواره ی معروف داسارا (Dasara) در میسوری در ماه های سپتامبر و اکتبر، زمین این کاخ مرکز فعالیت ها می شود. یک استیج در زمین کاخ ساخته می شود که فعالیت های مختلف فرهنگی، موسیقی و رقص بر آن اجرا می شود. به جای تعطیلات و آخرهفته ها، کاخ تمام این دو ماه چراغانی می شود. این جشنواره از سال 1799 با شکوه تمام توسط ودیارها در میسور انجام می شده است. این سنت هم چنان ادامه دارد.