مرداب هسل؛ آیینه طبیعت!

برخلاف آنچه که بین مردم جا افتاده اغلب مرداب ها را مناطقی پر از گل و لای که بوی بدی هم می دهد میپندارند. اما واقعیت مرداب ها بسیار زیباتر از آنی هستند که تصصورش می رود. گردشگری در ایران تنها به رفتن به ساحل یا جنگل خلاصه نمی شود.

تالاب ها و مرداب ها نیز بخش مهمی از طبیعت هستند که هر کدام زیبایی خود را دارند. البته در اینگونه مکان ها با رعایت نکاتی میتوان گردشگری بی خطری را تجربه کرد. معمولا کف مرداب ها به دلیل جمع شدن آب راکد در یک ناحیه گلی است و از قدم گذاشتن در آنها یا شنا کردن خود داری کنید.

مرداب هسل چالوس

مرداب هسل چالوس

مرداب ها اکوسیستم خاص خود را دارند که حیوانات و آبزیان ویژه ای در این مکان ها زندگی می کنند. اینکه به داخل اب سنگ یا آشغال پرت کنیم امکان دارد به سلامت این اکوسیستم آسیب برساند.

مرداب هسل در شمال کشورمان یکی از هزاران جاذبه دیدنی است که میتوان در سفری جذاب و دیدنی از آن بازدید کرد. اهالی ایرانگردی بارها با مرداب ها روبرو شده اند و در هر جایی از کشورمان چنین مرداب هایی یافت می شود اما از آنجایی که در شمال کشورمان همه چیز خاص است. مرداب هسل نیز به طرز عجیبی زیباست.

این مرداب در مجاورت روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس در منطقه ای جنگلی به نام مشعل واقع شده که از جنوب به جنگل های سوته لار و منطقه کردشت، از شمال و شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی و از مشرق به منطقه مشعل لات می رسد.

در گذشته این منطقه آب بیشتری در خود داشت و وسعت مرداب بیشتر بود به طوری که در برخی نقاط ارتفاع آب تا 15 متر هم می رسید.

مرداب هسل

مرداب هسل

این مرداب زیستگاه جاندارانی مثل لاکپشت، وزغ، زالو و خزندگان و پرندگان دیگری است.

رنگ آب این آبگیر، ترکیبی از رنگ های سبز و نارنجی و سرخ است که البته رنگ سرخ غلبه دارد و هرچه به مرکز آن نزدیک می شوید، رنگ قرمز متمایزتر می شود.

نکته ای که باید بدانید این است که در نزدیکی این مرداب هیچ فروشگاه و آبادی وجود ندارد بهتر است از قبل مواد غذایی و خصوصا آب آشامیدنی را همراه خود داشته باشید. یقینا دوست ندارید از آب راکدیکه درون آن وزغ و خرچنگ وجود دارد بنوشید!