راه اندازی قطار گردشگری ادبی در سمنان

استان های مختلف کشور، دارای پتانسیل های مختلفی برای جذب هرچه بیشتر گردشگر هستند اگر که به زیر ساخت های آن ها بیشتر توجه شود.
در این میان به تازگی راه اندازی قطارهای مختلفی رواج پیدا کرده است که اینبار نوبت به قطا گردشگری ادبی می رسد.

 

معاون گردشگری استان سمنان

معاون گردشگری استان سمنان

معاون گردشگری استان سمنان با اشاره به برنامه‌های گردشگری در بخش‌هایی چون آموزش، تورهای گردشگری، افزایش اقامتگاه‌ها و حضور در نمایشگاه‌ها، از راه‌اندازی اولین قطار گردشگری ادبی از ادیبهشت ماه خبر داد.

محمد جهانشاهی معاون گردشگری استان اسمنان گفت: یکی از برنامه‌‌ها برای رشد گردشگری استان، بحث آموزش است که برای ارتقای دانش فعالان صنعت گردشگری از جمله دفاتر گردشگری، بوم‌گردی‌ها، راهنمایان و هتل‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه این برنامه درون استانی به حضور اساتید برجسته کشوری برپا می‌شود، اظهار کرد: کارگاه‌هایی در نظر گرفته‌ایم که در بهترین فضاهای اقامتی کشور از جمله هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد.

معاون گردشگری استان سمنان در سخنانش برپایی سفرها و تورهای گردشگری برای دهیاران روستاهای هدف گردشگری را از دیگر برنامه‌های این استان معرفی کرد و در ادامه تصریح کرد: شر‌کت‌کنندگان در این برنامه از کارگاه‌ها و دوره‌های عملی و میدانی بهره‌مند خواهند شد البته ممکن است بخشی از این دوره آموزشی در خارج از کشور نیز برپا شود. در بحث تورهای آشناسازی برای دفاتر فعال ایران‌گردی به زودی نشستی با فعالان تورهای ایران‌گردی خواهیم داشت و در این راستا تفاهم‌نامه‌ای هم با محیط‌زیست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ادارات کل میراث فرهنگی سایر استان‌ها منعقد می‌کنیم تا از ظرفیت‌های سایر ‌حوزه‌ها هم بهره‌ ببریم.

بازاریابی در خدمت معرفی هر چه بیشتر گردشگری

وی تاکید کرد: در بحث بازاریابی، درحال انعقاد قرارداد با برند‌های بزرگ ملی چون هواپیمایی ماهان هستیم تا تبلیغاتی را از این طریق داشته باشیم. همچنین با متروی تهران و قطارهای رجا و استفاده از ظرفیت رسانه ملی هم برنامه داریم.

وی در خصوص موضوع راه‌اندازی قطار گردشگری برای ایام سال نیز گفت: برای قطاهای گردشگری با شرکت رجا صحبت‌هایی انجام شده و در اردیبشت ماه اولین قطار گردشگری ادبی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد از تهران به دامغان استان سمنان راه‌اندازی می‌شود.

جهانشاهی حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را امکانی برای معرفی هرچه بیشتر استان سمنان معرفی کرد و ادامه داد: در سال 1397 در 3 نمایشگاه داخلی بزرگ و یک نمایشگاه بین‌المللی با مشارکت بخش خصوصی شرکت خواهیم کرد. تصمیم داریم در ماه مبارک رمضان هم نمایشگاهی در برج میلاد تهران برگزار کنیم که البته برنامه‌های آن در حال انجام است و در این باره با برج میلاد هم هماهنگی‌هایی صورت گرفته و به دنبال اجرایی کردن آنها هستیم.

معاون گردشگری استان سمنان گفت: جایزه ویژه‌‌ای که برای اقامت در سمنان در نظر گرفته شده بود تا اردیبهشت ماه تمدید شد و یک دستگاه خودرو جایزه برای کسانی که یک شب اقامت در سمنان داشتنه باشند، را در نظر گرفتیم.

توسعه اقامتگاه‌های بومگردی

وی در خصوص توسعه زیرساخت‌های گردشگری به رشد 20 درصدی فضاهای اقامتگاه‌های سنتی اشاره کرد و در ادامه بیان کرد: توسعه اقامتگاه بوم‌گردی از برنامه‌هایی است که به صورت جدی دنبال می‌کنیم به طوریکه هدف‌گذاری ما رشد دوبرابری اقامتگاه‌ها است. در حال حاضر 35 واحد بومگردی داریم که پیش‌بینی‌ می‌شود تا پایان سال به 70 واحد رسد.

جهانشاهی در خصوص آماده‌سازی فضاها و محوطه‌های تاریخی برای جذب هر چه بیشتر گردشگر تشریح کرد: در بحث بهره‌گیری از بافت‌های تاریخی و واگذاری بخشی از اماکن و مجموعه‌های تاریخی چون کاروانسراها و خانه‌های تاریخی، مذاکر‌ه‌هایی با بخش خصوصی را آغاز کرده‌ایم. این بحث در رشد گردشگری استان بسیار مهم است و ما تصمیم داریم با مشارکت سایر بخش‌ها از ظرفیت میراث فرهنگی هم برای رشد گردشگری استفاده کنیم.

واگذاری سه 3 بنای تاریخی

وی همچنین گفت: کار مرمت بناهای تاریخی در سمنان پروژه مستمری است ولی پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 3 تا 5 بنا به بخش خصوصی واگذار شود، البته ما در املاکی که در مالکیت سایر نهادها مثل شهردلری و اداره اوقاف قرار دارد نیز مشارکت خواهیم داشت. ما چند روز پیش جلساتی برای کاروانسرای آهوان و دهنمک و ایوانکی گرمسار داشتیم تا بتوانی جذب سرمایه‌گذار داشته باشیم. برهمین اساس بخشی از کاروانسراهای استان به زودی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

آغاز پروژه احیای خانه تدین از تابستان

وی درباره خانه تدین که به تازگی به یخش خصوصی واگذار شده نیز بیان کرد: از تابستان کار احیا و تبدیل این خانه قدیمی به فضای اقامتی و پذیرایی در سطح عالی آغاز می‌شود و کارگاه مرمتی آن نیز فعال خواهد شد.

معاون گردشگری استان سمنان درباره برنامه‌های گردشگری این استان برای فصل تابستان که معمولا بیشترین حجم مسافر و گردشگر را دارد، اظهار کرد: برنامه‌های نوروزی در مقیاس و اشل بزرگتری در تابستان اجرایی خواهند شد به طوریکه بعد از ماه مبارک رمضان سعی داریم از سفرهای تابستانه بهره بگیریم.

معاون گردشگری استان سمنان درباره میزان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری سمنان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 400 میلیارد تومان در گردشگری استان سرمایه‌گذاری داریم که این رقم را در سال 1397 افزایش خواهیم داد و به واسطه پروژه‌هایی که در دست اقدام است سعی در تسریع روند فعالیت‌های گردشگری داریم. بر همین اساس هم پیش‌بینی می‌کنیم فضاهای پرتحرک‌تری در گردشگری استان سمنان داشته باشیم.

وی ادامه داد: دو همایش علمی را در برنامه‌های سال جاری داریم که برای برپایی آن در حال مذاکره با دانشگاه‌ها و نهادهایی هستیم که فعالیت‌ها بین‌الملل دارند. با توجه به ظرفیت‌های استان از جمله این‌که 600 کیلومتر از جاده ابریشم از استان سمنان می‌گذرد و بیشترین کاروانسراها در مسیر استان قرار گرفته، سعی داریم که تا پایان سال تصویر واضحی از گردشگری سمنان ترسیم کنیم.

اضافه شدن دو هتل جدید

جهانشاهی درباره ساخت هتل‌ها تاکید کرد: 4 هتل در استان دارای پیشرفت فیزیکی مطلوب است که احتمال می‌رود 2 هتل آن تا پایان سال آماده بهره‌برداری شود. با اضافه شدن دو هتل در دست آماده سازی، در استان سمنان 12 هتل مجهز خواهیم داشت.