آتش سوزی در جنگل های گیلان همچنان ادامه دارد

قبل از شروع وزش باد شدید، هواشناسی از احتمال ایجاد طوفانی که از غرب وارد کشور می شود، خبر داده بود. بعد از آن که دیروز، 4 ام فروردین ماه سال 1397، شاهد بروز طوفان در ارومیه بودیم که طی آن، خسارات زیادی از جمله ریزش دیوار، جا به جا شدن داربست ها حتی فرار 8 حیوان وحشی از باغ وحش ارومیه، به این شهر وارد شد، شاهد آتش سوزی در جنگل های گیلان هستیم.

آتش سوزی در جنگل های گیلان همچنان ادامه دارد

آتش سوزی در جنگل های گیلان همچنان ادامه دارد

24 ساعت است که جنگل های گیلان می سوزد

وزش باد گرم، آتش سوزی در جنگل های نقاط مختلف گیلان از جمله شهرستان‌های لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، شفت و ماسال را به راه انداخت که از روز گذشته تا به امروز همچنان ادامه دارد.

آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای گردکرف، زمیدان و مراددهنده سوستان تموشل از توابع بخش مرکزی لاهیجان که به دلیل باد گرم رخ داده بود، با کمک آتش نشانان و مردم منطقه مهار شد، اما مهار آتش در جنگل‌های سوستان لاهیجان ادامه دارد.
گفته می شود که نیرو های هلال احمر استان گیلان، برای مهار آتش سوزی جنگل ها، به مناطق شفت، سیاهکل و لاهیجان اعزام شدند.
گفته می شود که هم اکنون آتش‌سوزی گسترده در ابتدای جاده لونک و کرفپشته سیاهکل و آتش سوزی در جنگل‌های روستای چنارودخان بخش احمدسرگوراب شفت ادامه دارد و نیروهای انتظامی، هلال احمر، منابع طبیعی، آتش نشانی و بسیج مردمی در تلاش برای اطفای حریق هستند.

آتش سوزی در جنگل های گیلان همچنان ادامه دارد

آتش سوزی در جنگل های گیلان همچنان ادامه دارد

همچنین جنگل‌های روستای تنیان از توابع ماسال همچنان طعمه حریق است. بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای مردمی بسیج، هلال احمر و منابع طبیعی در حال اطفای حریق ۲۰ هکتار از جنگل‌های چنار رودخان و لیفکوخندان شفت هستند، ضمن آن که باغات چای روستای بالا نارنج بن بخش اطاقور لنگرود هم در پی وزش باد گرم دجار حریق شده اند.
بنا بر گزارش های منتشر شده، وزش باد شدید در صومعه‌سرا قبل از پمپ بنزین نیز باعث افتادن درخت بر روی دو خودروی مگان و پراید شده و تندباد در املش خسارت وارد کرده است.

مهدی ولی‌پور درباره آتش‌سوزی در مناطق جنگلی این استان که ساعاتی قبل رخ داد اظهار کرد: بر اساس اعلام اداره کل مدیریت بحران استان، سه نقطه سیاهکل، لاهیجان و شفت، مناطق جنگلی دچار حریق شده‌اند و از حدود یک ساعت قبل عوامل امدادی و نیروهای هلال احمر از شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود، آستانه و شعب سیاهکل، شفت، صومعه‌سرا و فومن در کنار سایر دستگاه‌های مسئول برای کنترل حریق جنگل‌های اطراف که عمدتاً نزدیک مناطق مسکونی روستایی هستند وارد عمل شدند.

وی افزود: امیدواریم مشکل خاصی برای مردم این مناطق پیش نیاید و فعلاً منطقه تحت کنترل است.

ولی‌‍پور با اشاره به وزش باد گرم در این مناطق گفت: با وجود وزش این باد، امیدواریم با کمک سایر دستگاه‌ها تا صبح یکشنبه نسبت به کنترل حریق اقدام شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان در مورد اینکه آیا امکان پیشروی آتش وجود دارد یا خیر؟ گفت: با توجه به باد گرم شدیدی که در حال وزیدن است، احتمال گسترش منطقه آتش‌سوزی وجود دارد ولی تمام نیروهای ما، آتش‌نشانی، بسیج و سازمان جنگل‌ها در تلاش هستند و فعلا باید ببینیم اوضاع چگونه خواهد شد.