افزایش نرخ ارز دلیل اصلی رکود تورهای خارجی نوروز

نوروز امسال با افزایش نجومی نرخ ارز دیگر خبری از تور نوروزی ترکیه ارزان در آژانسهای مسافرتی نیست و گردشگرانی که تا دیروز ترکیه مقصد اصلی سفرهای نوروزی آنها بود باید به سفرهای داخلی روی بیاورند.

در ماههای اخیر قیمت ارز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و دلیلی شده تا دیگر چیزی به نام تور نوروزی ترکیه ارزان وجود نداشته باشد و آنهایی که با حداقل هزینه خود را مهمان شهرهای زیبای ترکیه می کردند حالا فکر دیگری برای تعطیلات خود کنند.

این تاثیر قیمت تنها بر تورهای ترکیه نبوده است و اغلب تورهای گردشگری خارجی با افزایش چند درصدی قیمت روبه شده اند که باعث شده تورهای خارجی در ایام نوروز با رکود روبه رو شود.
مقایسه قیمت تورهای نوروز ۹۶ و ۹۷ نشان دهنده ی افزایش چند درصدی نرخ تورهای خارجی در سال جاری است.

گردشگری-تورم-نرخ-ارز

گردشگری-تورم-نرخ-ارز

به گزارش باروبندیل به نقل از دنیای اقتصاد یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری در خارج کشور استانبول ترکیه است که طبق بررسیها برای نوروز ۹۷ قیمت یک تور سفر به مقصد این شهر با ۶ شب اقامت در یک هتل ۴ ستاره برای یک مسافر حداقل حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه در بر دارد. این در حالی است که این رقم برای نوروز ۹۶ حدود یک میلیون تومان کمتر و چیزی حدود ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان بوده است.

در خصوص سفر به گرجستان هم باید گفت تورهای گرجستان به مقصد تفلیس در ایام نوروز ۹۷ از حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود؛ در حالی که در نوروز ۹۶ قیمت همین تور حوالی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه داشته است.

طبق این گزارش شرایط برای تورهای خارجی دیگر که محبوب ایرانیان است کاملا مشابه است و حداقل یک میلیون تومان به نرخ تورها اضافه شده است. کارشناسان دلیل اصلی این افزایش چشم گیر نرخ تورهای خارجی را نوسانات ارزی ذکر کرده اند.

در همین راستا رضا اباذری، رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی استان تهران و از فعالان عرصه ی ارائه خدمات تورهای گردشگری با اشاره به افزایش نجومی نرخ تورهای خارجی و تایید این موضوع به خبرگزاری گفت: استقبال مردم و گردشگران ایرانی از تورهای خارجی به شکل چشمگیری در مقایسه با هر سال کاهش پیدا کرده است و از طرفی به ‌دلیل تورم داخلی قدرت خرید گردشگران ایرانی محدوتر شده و از طرف دیگر با نوسانات ارزی پیش آمده و افزایش نرخ ارزهای عمده خارجی، قیمت تورهایی که به مقاصد خارج از کشور می ‌روند به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

ایشان اما درخصوص جایگزینی برای این تورها هم سخن گفتند و تصریح کردند: بخشی از این گردشگران با وجود گرانی پیش آمده، همچنان تمایل به سفر خارجی دارند و تحت تاثیر چنین شرایطی ناچار هستند یا مقاصد نزدیک‌ تر و ارزان ‌تر را انتخاب کنند یا از کیفیت سفر خود بکاهند، برای مثال تور نوروزی ترکیه ارزان با اقامت در هتلی ۳ ستاره را جایگزین اقامت در هتلهای ۵ ستاره کنند.

بخش دیگر هم که نمی توانند شرایط خود را با این افزایش قیمت وفق بدهند به سفرهای داخلی روی می آورند. ایشان در خصوص درخصوص مثبت یا منفی بودن این پدیده گفت: باید این نکته را در نظر گرفت که آیا زیرساختهای گردشگری کشور که همواره با مازاد تقاضا در ایام تعطیلات روبه رو می شود، تحمل این سطح تقاضای جدید را خواهد داشت یا خیر.