ایرانگردی برای ژاپنی ها گران تمام می شود!

به گفته ی یکی از فعالان تورهای ورودی به ایران، نرخ نهایی سفر به ایران برای گردشگران خارجی از جمله ژاپنی ها گران است چراکه در ایران برای بسیاری از کشورها پرواز مستقیم نداریم.

به گزارش باروبندیل به نقل از مهر، سید عباسعلی امامیه نماینده ی اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن و از فعالان تورهای ورودی به کشور با اعلام این خبر گفت: گردشگران ژاپنی برای سفر ٨ روزه به ترکیه ٨٠٠ دلار و برای سفر به ایتالیا ٩٠٠ تا هزار دلار هزینه می کنند در حالی که سفر به ایران برای آنها ٣۵٠٠ دلار هزینه به همراه دارد.

گرانی سفر به ایران برای ژاپنی ها

گرانی سفر به ایران برای ژاپنی ها

به گفته ی ایشان این هزینه های بالا به دلیل گران بودن پروازها به ایران است که از این هزینه، هزار دلار به پرواز تعلق دارد. همچنین بهترین هتل در تهران شبی حداقل ۶٠٠ هزار تومان است که به آژانسدار شاید تنها ده درصد تخفیف بدهند که اینها عواملی هستند که در گران شدن تور تاثیر گذار هستند.

امامیه در ادامه افزود: آژانسهای مسافرتی در همه جای دنیا برای ورود گردشگر از مالیات معاف می ‌شوند ولی ما در ایران ارزش افزوده نیز می‌ دهیم در حالی که به عنوان نمونه در ژاپن اگر پولی از ما گرفته شود حتما آن را برمی‌ گردانند چون معتقدند که ارز وارد کشورشان خواهیم کرد اما در ایران این مشوقها وجود ندارد.

ایشان گفت: چند سال پیش به خاطر اینکه گردشگری در جهان دچار رکود شده بود، در ایران نیز گفتند که ۱۵ میلیون تومان وام ۱۹ درصد خرید تجهیزات می ‌دهیم تا بتوانیم در حوزه ی گردشگری فعال شوید بعد آنقدر تبصره برای ما گذاشتند که از خیر آن گذشتیم چون گفتند باید بروید تجهیزات بخرید بعد این پول را به خریدار ‌می ‌دهیم نه آژانس. بنابراین این سوبسیدها هم برای رونق کسب و کار افاقه نکرد.

امامیه با اشاره به اینکه پکیج قیمتها توسط آژانسهای مسافرتی بسته می ‌شود و آژانسها نیز در ارائه ی قیمت تورها دخالت دارند گفت: ما جبرا یک نرخ را تعیین می‌ کنیم و یک تور هزینه ی پرواز، تبلیغات و راهنما نیز دارد. نرخ یک تور را که نگاه می ‌کنید به این معنا نیست که همه ی آن هزینه به جیب آژانسدار ایرانی می‌ رود بلکه هزینه‌های سربار آن زیاد است. قیمت نهایی یک تور از مبدا ایران سه برابر قیمت تورهایی است که مبدا آن‌ها کشورهای دیگر هستند. این درحالی است که کیفیت و مشکلات تورهای گردشگری ایران را هم ندارند.

به گفته ی امامیه تنها یک رده ی سنی به ایران سفر می‌ کنند که آن هم افراد سالخورده هستند و ما باید تیپ زوجهای جوان را هم به ایران جذب کنیم که هنوز برنامه ای برایشان نداریم. در ترکیه فضایی را برای عروس و دامادها درست کرده که می توانند جشن خود را در آنجا بگیرند در هتلی اقامت کرده و در کنارش به کلیسا بروند.

ایشان افزود: ما حتی پرواز مستقیم به شهرهای گردشگری کشورهای دیگر نیز کم داریم. وقتی ایرلاین یک کشوری پرواز مستقیم به کشور دیگر ندارد، ایرلاینهای دیگر آن خط هوایی را پر می کنند در این صورت نرخ را هم گران خواهند کرد. به عنوان مثال پرواز امارات از ژاپن به لندن ۵۵۰ دلار نرخ خواهد داشت اما به مقصد ایران هزار دلار چون هیچ پرواز مستقیمی از ژاپن به ایران وجود ندارد. نبود خط مستقیم و گران بودن این هزینه ها به گردشگران خارجی تحمیل می شود.

امانیه در انتها بیان کرد: این گرانی تنها در پرواز نیست بلکه به‌ عنوان مثال غذای یک رستوران ژاپنی در ایران گران‌ تر از همان غذا در یکی از رستورانهای کشور ژاپن است. درحالی که غذای ژاپنی که در ایران عرضه می شود آن کیفیت لازم را ندارد.