بودای زمردین را در شهر بانکوک تایلند ببینید

زمانی که با تور نوروزی تایلند به این کشور زیبا و دیدنی که سال هاست مورد توجه خاص توریست ها از کشورهای مختلف جهان قرار گرفته، سفر می کنید؛ فرهنگ بودا و بوداییان از جمله مواردی هستند که در این سرزمین جلب نظر خواهند کرد.

بنیان گذار آئین بودا که بود؟

بنیان گذار آئین بودا، سیذارتا گوتاما بودا بود که به مقام بودایی دست یافته و برای همیشه به عنوان پیشرو در این آئین جای گرفت.

بودایی ها که شمارشان در تایلند برجسته و قابل توجه است، مجسمه های بودای متعددی را در این سرزمین جای داده اند که هر یک برای بودایی ها از تقدس زیادی برخوردار بوده و توریست ها نیز به تماشا و بازدید از آن ها علاقه نشان می دهند.

بودای زمردین

اما مشهورترین مجسمه ی بودا در تایلند، مجسمه ی بودای زمردین است که در شهر بانکوک قرار دارد.

این مجسمه در محوطه ی کاخ پادشاهی در شهر بانکوک جای گرفته و ظاهری باشکوه و گیرا دارد.

تور تایلند | بودای زمردین

تور تایلند | بودای زمردین

جالب است بدانید که ارتفاع این مجسمه ی بودا که تا این اندازه به شهرت رسیده و همیشه بازدید کنندگان زیادی دارد، تنها 66 سانتی متر می باشد.

البته مجسمه ی بودا در حالت نشسته و مراقبه و با ژست مراسم آئین بودایی بوده و در این شرایط بلندای آن به 66 سانتی متر می رسد.

جنس مجسمه ی بودای زمرین از یشم بوده و رنگ سبز تندی دارد.

زیورآلاتی که به این تندیس الصاق شده گرفته از یک تاج بلند می باشد تا بازوبندها و زانوبندهایی که از طلای ناب هستند.

بودای زرین روی جایگاهی زرین که با رنگ قرمز تلفیق شده نشسته و همان طور که پیش تر گفته شده به حالت مراقبه بودایی ها یعنی به شکل چهارزانو با دست هایی گره کرده در هم که روی پاها قرار داده شده، قرار گرفته است.

تور تایلند | بودای زمردین

تور تایلند | بودای زمردین

در سمت راست و چپ مجسمه ی بودا دو مجسمه ی دیگر می بینیم که از طلا ساخته شده و هر یک جامی در دست دارند. این مجسمه های طلایی رنگ به نوعی یادآور خادمان بودا بوده و بر شکوه صحنه افزوده اند.

قدمت بودای زمردین

بودای زمردین بانکوک در واقع در کشور هندوستان ساخته شده و زمان ساخت آن به 43 سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. البته در خصوص این تاریخ کمی اختلاف نظر وجود دارد، اما به طور کلی تمامی نظریه ها به زمانی در حدود 30 تا 50 سال پیش از میلاد مسیح اشاره می کند و البته موطن اصلی و حتمی بودای زمردین همان کشور هندوستان است.

پس از ساخته شدن این مجسمه و بعد از گذشت چیزی در حدود 300 سال، بودای زمردین از هندوستان به سریلانکا برده شد. علت این انتقال نیز دور کردن آن از هجمه های جنگی بود که هندوستان را دچار خود کرده بود.

سپس زمانی که قرار بود این تندیس با یک کشتی به محل اصلی خود بازگردانده شود، توفانی به راه افتاده و کشتی حامل بودایی زمردین مجبور شد در کامبوج لنگر بیندازد.

مدتی بعد این مجسمه به ایالت چیانگ رای از ایالات شمالی تایلند منتقل شده و توسط حاکم وقت این ایالت در یک معبد مخفی شده و برای چندین سال کسی از آن خبر نداشت.

اما زمانی که در سال 1434 میلادی صاعقه ی بی سابقه ای در اینجا اتفاق افتاد، معبد نیز در امان نمانده و با تخریب آن مجسمه ی بودای زمردین کشف شد.

پس از کشف این مجسمه دیگر به حاکم چیانگ رای لطفی نشده و بلافاصله بودای زمردین را به شهر دیگری به نام چیانگ مای بردند. بودا تا سال 1552 میلادی در این اقامتگاه جدید ماند.

از آن پس بودا در چندین شهر دیگر تایلند جا به جا شده، اما سرانجام در سال 1784 میلادی طی یک مراسم ویژه و مجلل که به دستور رامای اول صورت گرفته بود، به کاخ سلطنتی شهر بانکوک منتقل شده و در آن جا آرام گرفت.