آشنایی موزه فرش استانبول

یکی از مقاصد گردشگری جذاب برای عید نوروز، شهر استانبول است. این شهر آسیایی-اروپایی آنقدر جذابیت دارد که بسیاری از همین حالا با خرید تور نوروزی استانبول برنامه ی یک تعطیلات عالی را برای خود و خانواده شان رقم زده اند.

محبوبیت استانبول به دلیل تنوع تفریحات و جاذبه های توریستی ای است که در این شهر تمرکز یافته اند. می توان گفت این شهر برای تمامی سلیقه ها جذابیت دارد چه آنهایی که اهل خرید هستند و چه آنهایی که اهل بازدید از مراکز فرهنگی و موزه ها.

اگر شما هم خرید تور نوروزی استانبول را برای تعطیلات نوروز سال 97 در نظر گرفته اید، توصیه می کنیم از همین حالا درباره ی جاذبه های گردشگری استانبول تحقیق کنید تا در این سفر 4 روزه بتوانید از مهمترین آنها شهر بازدید کنید.
در این سفر کوتاه بازدید از موزه ها را فراموش نکنید که یکی از جذاب ترین آنها موزه ی فرش استانبول است.

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

موزه ی فرش استانبول

شهر استانبول مملو از جاذبه های فرهنگی است که از جمله آنها باید موزه ی فرش استانبول “halimuzesi“را نام برد. می توان گفت موزه ی فرش استانبول یکی از جذاب ترین و پربازدید ترین موزه های استانبول است که محل نگهداری فرشهای نفیس از قرن چهاردهم تا بیستم میلادی است.

در این موزه 488 فرش نفیس با طرحها و نقوش ظریف نگهداری می شود که می تواند ساعاتی شما را مات و مبهوت کند. فرشهای نگهداری شده در این موزه متعلق به دوره های مختلف تاریخی نظیر سلجوقیان و عثمانیان هستند که هر کدام طرح و نقش خاص خودشان را دارند.

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

طرح و نقش برخی آثار موجود در موزه برگرفته از هنر کاشی کاری و خط کوفی دوران سلجوقیان است. علاوه بر این برخی از آثار متاثر از عصر ملوك الطوایفی در آناتولی (قرن چهارده و پانزدهم) بوده و طر‌ح‌ غالب آنها تصاویر حیوانات و طبیعت است.

اما طرح قالب در فرشهای دوره ی اول عثمانی، اشکال هندسی و تصاویر گل و گیاه است. در قرن 16 و 17 و در دوران کلاسیک عثمانی طرح قالیهای تغییر چشمگیری یافته و در این دوره می توان زیباترین نمونه ها را در هنر قالیبافی مشاهده کرد.

آثار موزه ی فرش استانبول به صورت دوره ‌ای در سه گالری در معرض نمایش هستند که در گالری اول، آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی (دوره اول عثمانی) در گالری دوم، آثار دوره ی عثمانی در آناتولی مرکزی و شرقی و در گالری سوم نیز آثار بزرگ دوره ی عثمانی به نمایش گذاشته می شود.

موزه ی فرش استانبول که با نام موزه ی فرش سلطان احمد هم معروف است در سال 1979 در عمارت حونکار مسجد سلطان احمد افتتاح شد. اما سالها بعد محل موزه به عمارت ایاصوفیه انتقال پیدا کرد. هدف از تاسیس موزه ی فرش در استانبول، حفاظت از فرشهای تاریخی و معرفی و انتقال آنها به نسلهای آینده بوده است.

اگر هدفتان از خرید تور نوروزی استانبول بازدید از جاذبه های گردشگری فرهنگی و تاریخی این شهر باستانی است، حتما سری به موزه ی فرش استانبول واقع در میدان سلطان احمد استانبول محله ی فاتح بزنید و از تماشای آن لذت ببرید.

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول