کلیسای چورا در استانبول

شاید بازدید از سازه های باستانی در هر کشور در اولویت اول گردشگری قرار گیرند. فرهنگ ملت ها در همین خرابه های تاریخی حفظ شده و هر چه سازه قدیمی تر باشد حرف های بیشتری برای گفتن دارد.

یکی از همسایه های ایران که تاریخی پر فراز و نشیب داشته کشور ترکیه است از آنجا که ترکیه در دوره های متعدد در اشغال ملت های مختلفی بوده فرهنگ های مختلفی نیز در آنجا وجود دارد از دوره های مختلف تاریخی توسط بناهایی همچو کلیسا و معابد حفظ شده اند که بیانگر اوضاع و احوال آن دوره تاریخی هستند.

کلیسای چورا

کلیسای چورا

کلیسای چورا در استانبول از جمله بناهایی است که پیشنهاد می شود در تور ویژه ترکیه از آن دیدن کنید. قدمت این کلیسا به دوران بیزانس در استانبول برمی گردد. و هنوز همچنان پابرجاست اما امروزه به موزه تبدیل شده است.

در کلیسای Chora Church موزاییک های با شکوه و نقاشی های دیواری زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می کشند. این کلیسا به عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چورا شناخته شده و به عنوان یکی از زیبا ترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس توصیف شده است. چوره در سال های اولیه آن یک صومعه بود. چند قرن بعد به یک مسجد تبدیل شد و ازسال 1984 به موزه تبدیل شده است.

این کلیسا یکی از بهترین کلیسا های بیزانس محسوب می شود که موزائیک ها و نقاشی های دیواری آن به خوبی محافظت شده است.

کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا در منطقه فاتح استانبول واقع شده و به جز چهارشنبه ها که تعطیل است همه روزه می توان از آن بازدید کرد.

اگرچه در قرن 16 میلادی این کلیسا به مسجد تبدیل شد اما همواره نقاشی ها و موزاییک های آن به خوبی حفظ شده اند تا اینک به عنوان موزه تاریخی در دید عموم قرار گیرند.

دکوراسیون داخلی این کلیسا دست نخورده باقی مانده و به این دلیل آن را از سایر کلیساها در تور استانبول منحصر به فرد کرده است. کلیسای چورا به سه قسمت اصلی: درگاه ورودی وهال، بدنه اصلی کلیسا و قسمت عبادت گاه تقسیم می شود.

ساختمان این کلیسا دارای 6 گنبد بوده و در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار گرفته است. بخشی از این کلیسا در سال 400 میلادی ساخته شد اما قسمتهایی از آن که امروزه به چشم می خورد مربوط به سال 1500 میلادی می باشد.

سقف کلیسای چورا استانبول

سقف کلیسای چورا استانبول