مسجد کریستالی، مالزی

مساجد از جمله مکان هایی هستند که در هر عصری بهترین معماری ها را داشته اند. چه در ایران و چه در سایر کشورهای مسلمان قطعا مساجدی تاریخی وجود دارند که اینک به جاذبه توریستی مبدل شده اند.

مالزی از جمله کشور های مسلمان نشین است و مساجد اهمیت خاصی در این کشور دارند. این روزها اگر قصد سفر به مالزی را دارید یکی از مکان هایی که در تور زمستان مالزی دیدن آن واجب است مسجد کریستالی مالزی است!

مسجد کریستالی مالزی

مسجد کریستالی مالزی

این مسجد عجیب و پیشرفته در شهر کوالا ترنگانو، در جزیره مصنوعی وان من، پارک میراث اسلامی، قرار دارد. مسجد کریستالی با ظرفیت 1500 نفر، مقدس ترین مکان مالزی به حساب می آید که در سال 2008 به وسیله یانگ دیپرتوان آگونگ و سلطان میزان زینال عابدین، افتتاح شد.

ساخت مسجد حدود 2 سال طول کشید و 80 میلیون دلار هزینه دربر داشته است؛ این مسجد 4 مناره و 9 گنبد دارد. مسجد کریستال در مالزی علاوه بر معماری خاص خود، اولین مسجد هوشمند جهان است!

این مسجد ظاهری کریستالی دارد که در اثر استفاده از موادی مانند شیشه، فولاد و کریستال، چنین چیزی ممکن شده است. به خاطر کریستالی بودن نما مسجد، آب رودخانه ترنگانو بر روی آن منعکس می شود و ظاهر بسیار زیبایی به خود می گیرد.

ویژگی این مسجد که آن را خاص و منحصربفرد کرده است، استفاده از ابزارهای الکترونیکی و شبکه وای فای برای استفاده نمازگزاران و مردم، می باشد. برقی که برای این ابزارها و به طور کلی، تمام مسجد استفاده می شود، از سلولو های خورشیدی موجود در این مسجد تامین می شود.

برای ورود به این مسجد نیازی به پرداخت هزینه یا خرید بلیت نیست و ورود برای عموم آزاد است.
برای رسیدن به مسجد کریستالی از هر نقطه ای در مالزی و سنگاپور می توانید اتوبوس هایی را پیدا کنید که به مسجد کریستالی مالزی می روند.