معبد مای سان؛ عجایب ویتنام

در کشورهای جنوب شرقی آسیا آنچه که بیش از همه توجه گردشگران را به خود جلب می کند معابد و عبادتگاه های باستانی اند. ویتنام نیز از این قاعده به دور نبوده و معابد زیادی برای دیدن دارد اما مای سان فراتر از یک عبادتگاه یا معبد است؛ آنچه که در تور ویتنام می بینید چیزی فراتر از تصور است!

مای سان واقع شده در ساحل مرکزی ویتنام در نزدیکی روستای Duy PHU به عنوان سایت باستان شناسی مهمی شناخته می‌شود. این مکان یکی از برجسته‌ترین سایت‌های باستان جنوب شرقی آسیا است. مای سان زمانی مرکز عمده مراسم مذهبی هندو بوده است که در آن به پرستش خدا یعنی شیوا، بین قرن ۴ تا ۱۴ می‌پرداخته‌اند.

مای سان، میراث جهانی یونسکو و نمونه ای عالی از تمدن باستانی چامپا واقع در بخش جنوبی ویتنام است.خرابه های مضمون هندو دارای بسیاری از مجسمه های سنگی زیبا، معابد و برج ها در محیط های جنگل گرمسیری میباشد.

مای سان یک گورستان سلطنتی بود و این مجموعه شامل بیش از 70 سازه اختصاص یافته به خدایان و الهه های هندو است و قابل توجه ترین مجسمه ی این مجموعه شیوا نام دارد که در واقع به باور مردم ویتنام مسئولیت این مجسمه، محافظت از پادشاهان چامپا بوده است.

معبد مابین دو کوه قرار گرفته و تا زمان حمله بمب‌افکن‌های امریکایی یکی از معدود معابد مسکونی هندوها به شمار می‌رفت. در حقیقت تاریخ سکونت در این معبد در منطقه هند و چین بسیار طولانی بوده و به همین سبب یکی از مشهورترین معابد هندوها در کل جهان محسوب می‌شود. در سال ۱۹۹۹ یونسکو این مجموعه معبد را در فهرست میراث جهانی خود جای داد.

معبد مای سان ویتنام

معبد مای سان ویتنام

بازسازی این مجموعه معابد آجری توسط فرانسوی‌ها از سال ۱۹۳۷ آغاز شده و به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه جنگ‌های داخلی آغاز شد و بمب‌افکن‌های آمریکایی خسارات عمده‌ای به سایت‌های تاریخی این کشور وارد آوردند. در سال ۲۰۰۲ دولت ویتنام با همکاری یونسکو و دولت‌های ایتالیا و ژاپن به ترمیم این معابد پرداخت.