مصاحبه با شهرام طالعی، کارشناس توریسم

شهرام طالعی، کارشناس ارشد فیزیک و گرانش از دانشگاه تهران، فعال در حوزه ی گردشگری و توریسم با سوابق اجرای برنامه ی اکوتوریسم، شناسایی، کویرنوردی، آفرود و… و همین طور همکاری با گروه گردشگری آنوبانینی، اجرای برنامه های رصدی، اجرای دوره های آموزشی بقا و سازگاری در طبیعت، جهت یابی و نقشه خوانی و… مهمان وب سایت گردشگری ایران بوده و به نقل از این وب سایت به مصاحبه ای که با وی صورت گرفته می پردازیم.

مصاحبه وب سایت گردشگرایران با شهرام طالعی کارشناس حوزه ی گردشگری

مصاحبه وب سایت گردشگرایران با شهرام طالعی کارشناس حوزه ی گردشگری

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و چه شد که در حوزه ی گردشگری و سفر وارد شدید:

در اسفند سال ۱۳۶۲ در شهر تبریز به دنیا آمدم. پدرم علاقه زیادی به طبیعت داشت و تمام آخر هفته ها به کوههای اطراف شهر می رفتیم و چند ساعتی در دامان طبیعت بودیم. در ۶ سالگی تجربه ۶ ماهه زندگی در چادر در طبیعت و کنار مزرعه با حداقل امکانات بهترین تجربه زندگی ام بود و مدام بازگشت به طبیعت را در دلم زنده می کرد و این علاقه در کنار تحصیلات ادامه پیدا کرد.

در رابطه با سازگاری با طبیعت که چطور وارد این عرصه شدید مختصری توضیح فرمایید:

با آمدن به تهران و آشنایی با شاخه های جدید طبیعت گردی مثل هایکیگ (hiking) و بک پکینگ (backpacking) که در کشور هنوز نوپا بود در این شاخه ها به کسب تجربیات تازه و نو پرداختم. در کنار دوستان علاقمند دیگر زمان زیادی برای یادگیری تکنیک های سازگاری با طبیعت ، مسیریابی ها، ساخت ابزار اولیه (primitive skills) ، روشهای تهیه آب و غذا و … صرف کردم و توانستیم در گروه گردشگری آنوبانینی اولین دوره های سازگاری با طبیعت را اجرا کنیم.
در رابطه با فعالیت ها و آموزش ها و یادگیری های خود در عرصه ای که مشغول هستید توضیح فرمایید:
اوایل فقط برنامه های پیاده روی اجرا می شد. با ورود ماشین دودیفرانسیل به زندگی ام تلاش کردم در زمینه آفرود هم تجربیاتی بدست بیاورم و حدود ۳ سال است که در زمینه آفرود و شناخت خودروها و توانایی ها و اصول تعمیرات و … مشغول یادگیری هستم.
با ورود به عرصه مسیرهای خارج از کشور فصل جدیدی از فعالیتهای گردشگری و پیاده روی مسیرهای طولانی باز شد و اکنون در حال طراحی مسیرهای خاص و طولانی (برنامه های یک هفته ای تا چند ماهه ) در داخل و خارج از ایران هستم.
اوایل انجام کار و طراحی سفر سخت و زمانبر بود و مشکلات زیاد بودند ولی با گذشت زمان و افزایش تجربه با بودن در کنار دوستان پیش کسوت بسیاری از مشکلات حل شدند. من از هر همسفری و هم طنابی چیزی یاد گرفته ام.

به نظر شما مهمترین پارامتر در طبیعت گردی چه می باشد:

آموزش را مهمترین پارامتر در طبیعت گردی و اجرای برنامه های طبیعت گردی و ماجراجویانه بدون حادثه و افزایش لذت از سفر و طبیعت گردی می دونم. در حال حاضر هم کار اصلی بنده هم در زمینه آموزش است.
البته همواره خودم در حال یادگیری ام و خودم رو یک فراگیر می دونم . مثلا در شهریور ۱۳۹۳ مشغول یادگیری اصول دریانوردی بودم.

و اما حرف و توصیه آخر شما:

توصیه همیشگی ام علمی تر سفرکردن و تلاش برای تجربیات نو در این عرصه است.

برگرفته از وب سایت گردشگری ایران