زبان پرنده در معرض خطر به لیست یونسکو پیوست!

شاید باورش سخت باشد، در جایی در ترکیه، مردم محلی برای ارتباط با یکدیگر از یک زبان خاص بهره می برند. این زبان خاص، نوعی سوت با صدایی شبیه به اصوات پردندگان است که اگر در ادامه با باروبندیل همراه شوید، از خرید تور استانبول منصرف شده و راهی این منطقه می شوید.

مردم محلی در روستایی دور افتاده در شمال شرقی ترکیه در سواحل دریای سیاه، برای ارتباط با یکدیگر از زبان پرنده بهره می برند که اصواتی سوت مانند است که توسط دهان تولید می شود. این نوع ارتباط به قدری مورد توجه جهانیان واقع شده که اخیرا جز میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

روستایی کاناکسی Canakci در شمال شرقی ترکیه در استان Giresun و سواحل دریای سیاه، یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای کشور ترکیه است که تماشای تصاویر آن شما را از خرید تور استانبول به سمت سفر به این نقطه تشویق می کند.

روستای کاناکسی در ترکیه

روستای کاناکسی در ترکیه

اما از طبیعت جنگلی خیره کننده ی کاناکسی که بگذریم این روستا با وجود نوعی روش ارتباطی عحیب و غریب که میان مردمانش مرسوم است به شهرت جهانی رسیده است.

این شکل ارتباطی که حدود 500 سال پیش در طول امپراطوری عثمانی به وجود آمده، در سراسر مناطق دریای سیاه گسترش یافته است. مردمان این ناحیه از زن و مرد گرفته تا پیر جوان با استفاده از زبان، دندان و انگشتان اصواتی شبیه به آواز پرندگان ایجاد می کنند که یک نوع شیوه ی ارتباطی برای آنها محسوب می شود.

این شیوه ی جالب ارتباطی حدود 50 سال است که تحت تاثیر فناوری قرار گرفته و با روی کار آمدن گوشی موبایل که ارتباط را راحت کرده در حال فراموش شدن است. اما میراث فرهنگی ترکیه تلاش بسیاری به عمل آورده تا آنرا با ثبت جهانی از فراموشی نجات دهد.

شاید این روش برقراری ارتباط برایتان قابل درک نباشد، در ادامه فیلمی جالب از این سنت دیرین را قرار می دهیم: