ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی میلان و استقبال از حصیر ایرانی

حصیر ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی صنایع ‌دستی و هدایای میلان مورد استقبال بازدیدکنندگان واقع شد.

این روزها 22امین دوره ی نمایشگاه بین‌المللی صنایع ‌دستی و هدایا، در دومین شهر مهم و پرجمعیت ایتالیا یعنی میلان در حال برگزاری است که فرصتی شده تا کشورهای مختلف دنیا صنایع دستی خود را به جهانیان معرفی کنند.

ایران نیز در نمایشگاه امسال میلان، حضور پررنگ داشته و به عنوان مهمان ویژه ی این دوره، یک گام بزرگ در حوزه ی میراث فرهنگی برداشته است.

Iran in l'artigiano in fiera 2017

Iran in l’artigiano in fiera 2017

لازم به ذکر است نمایشگاه صنایع دستی میلان با حضور بسیاری از کشورهای دنیا و با حدود دو میلیون بازدیدکننده، یکی از مهمترین نمایشگاههای دنیا است که مسافران تور فرهنگی اروپا را این روزها راهی شهر میلان کرده است.

به گزارش باروبندیل به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهمن نامور‌مطلق، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، در حاشیه ی نمایشگاه گفت: در نمایشگاه میلان 2017 کشورهای بزرگ حوزه ی صنایع ‌دستی نظیر هند و چین با در اختیار داشتن فضاهایی بسیار زیاد حضور پررنک داشتند که در این میان حضور ایران در نمایشگاه امسال به ‌عنوان مهمان ویژه است.

1L'artigiano in fiera milano 2017

1L’artigiano in fiera milano 2017

نامور‌مطلق در خصوص ویژگیهای مهمان ویژه بودن در نمایشگاه امسال گفت: حضور به عنوان مهمان ویژه تبعات مثبت بسیار زیادی برای ایران به همراه داشت که اولا در رسانه ‌ها و مطبوعات کشور ایتالیا، صنایع‌ دستی ایران به ‌شکل ویژه‌ تری معرفی شد. ثانیاً مراسم افتتاحیه برای غرفه و پاویون ایران برگزار شد و توانستیم شاهد برپایی تنها سمینار تخصصی با عنوان سمینار تخصصی صنایع‌ دستی ایران در این نمایشگاه باشیم.

ایشان در خصوص سمینار تخصصی گفت: در روز 5 دسامبر سمینار تخصصی صنایع ‌دستی ایران با پیام معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سخنرانی سفیر سابق ایتالیا در ایران و برخی دیگر از مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

این مقام مسئول در حوزه ی صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی صریح کرد: در این نمایشگاه محصولات صنایع‌دستی ایران مورد توجه بازدید‌کنندگان و خریداران قرار گرفت که به‌ عنوان مثال حصیر ایرانی به‌ عنوان یک کالای ایرانی از سوی بازدید کنندگان اروپایی در این نمایشگاه بسیار مورد استقبال واقع شد.

نامور مطلق در ادامه گفت: در این نمایشگاه شرکت زبردستان به‌ عنوان بخش خصوصی نیز حضور داشت که به‌ همت این شرکت غرفه ‌آرایی به ‌شکلی بسیار متفاوت انجام شده بود و در رایزنیهای صورت‌ گرفته با رئیس نمایشگاه با توجه به ظرفیت‌ای ایران مقرر شد تا ایران در سالهای بعد نیز به ‌شکل ویژه ‌تری در این نمایشگاه شرکت کند.

ایشان در آخر یکی از مهمترین راهکارها برای تقویت صنایع ‌دستی ایران را حضور هرچه بهتر در دیگر نمایشگاههای بین‌المللی دانست و گفت: صنایع‌ دستی ایران بسیار ارزشمند است اما برای بهبود این هنر صنعت باید در خصوص طراحی و کیفی‌ سازی و نیز کاهش قیمت تمام‌ شده برای عرضه در بازارهای بین‌المللی برنامه‌ ریزی بیشتری صورت پذیرد.

اما بیست‌ و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی صنایع ‌دستی و هدایای میلان که از تاریخ 11 تا 19 آذر به ‌مدت 9 روز در محل نمایشگاههای بین‌المللی شهر میلان در حال برگزاری بود، امروز به کار خود پایان می دهد.